Tipy na hračky pre 4 ročné deti

Tieto tipy už nebudem rozdeľovať na pohlavia, keďže už sú väčšinou vhodné tak pre chlapcov, ako aj pre dievčatá.

Hry a hračky som vyberala podľa toho, čo deti aktuálne baví a to, čo chcem v nich rozvíjať – logiku, akceptáciu inakosti, hrubú, či jemnú motoriku alebo podporiť ich hravosť spoločenskými hrami.

Černošská bábika

Keď som sa Sary opýtala, čo by si priala na narodeniny alebo pod stromček, želanie bolo jednoznačné – bábika. Viem, že jej to urobí naozaj najväčšiu radosť, preto som sa rozhodla ju prekvapiť trošku niečím iným.

Momentálne má všetky bábiky v podobe bábätka a svetlej pleti. Tenkrát ju u svokrovcov bude čakať táto už väčšia krásavica tmavšej pleti. Samú ma zaujíma jej reakcia, nakoľko by som obe deti rada viedla k akceptácii ľudí inej rasy, vyznania, či rôznych odlišností a hendikepov

Ja som vybrala túto nádhernú Noru španielskej značky Paola Reina. Vonia po vanilke a dajú sa k nej neskôr dokúpiť rôzne doplnky, topánočky a oblečenie. Rôzne dalšie druhy týchto bábik má v ponuke už aj eshop Minilove.

Diverza

V náväznosti na predošlý darček som objednala knihu This is how we do it, pracovný zošit This is how I do itkartovú hru o rodinných rozdieloch po celom svete The new happy family game na tému odlišností rôznych kultúr a rás z obchodíku Diverza.

Kniha podrobne popisuje jeden deň v skutočnom živote siedmich detí z celého sveta – Talianska, Japonska, Iránu, Indie, Peru, Ugandy a Ruska. V pracovnom zošite sú deti vyzvané, aby zdokumentovali svoj život a denné rituály spolu s 59 skutočnými deťmi.

Zaujali ma aj ceruzky na vyfarbovanie pleti postavičiek 12 rôznych odtieňov. Skutočne originálny nápad. 

Zlož do minúty

Kvalitná drevená hra francúzskej značky Vilac ma zaujala predovšetkým svojou kretívnosťou. Obsahuje 200 farebných dielikov rôznych tvarov, ktoré sa skladajú podľa priložených obrázkov. K hre sú k dispozícii minútové presýpacie hodinky. S menšími deťmi nemusíme hrať na čas, iba sa učiť skladať. Kúpila som v Minilove.

Logico

Učebný systém LOGICO Primo sa skladá z plastového rámika so 6 farebnými gombíkmi a tematicky spracovaných súborov pozostávajúcich zo 16 kariet, ktoré si môžete objednať podľa vlastného výberu. 

V r. 2009 zaradený do zoznamu MŠ VVaŠ SR odporúčaných didaktických pomôcok pre materské školy. Je vhodný už od 3 rokov, ale ja som na túto hru narazila až tento rok.

Jednotlivé sady karát sa dajú postupne dokupovať. K dispozícii je niekoľko tém. Ja som na začiatok vybrala týchto päť, ktoré som kúpila v zvýhodnenej sade 5+1 spolu hracou doskou.

Modelovacia hmota Mad Mattr

Úžasná modelovacia hmota Mad Mattr sa tvaruje a vykrajuje veľmi ľahko. Spája v sebe „tekuté“ vlastnosti kinetického piesku a modelovacej hmoty, ktorá nikdy nevysychá. Modelovanie bude pre deti nekonečná zábava.

Mad Mattr je bezpečná modelovacia hmota na prírodnej báze, ktorá sa nerozsýpa, nie je mastná a nezanecháva neporiadok. Neobsahuje glutén, pšenicu ani kazeín. Je vhodná aj pre alergikov, je netoxická. Nelepí sa na textil a ľahko sa čistí z okolia aj rúk.

Na toto video by som mohla pozerať celý deň 🙂

Montessori počítanie

U nášho už starého známeho Hračky deda Jozefa, ktorý doma v Pezinku vyrába rôzne hračky z dreva, som tentokrát vybrala túto drevenú pomôcku na učenie počítania a zároveň rozvoj jemnej motoriky. Máme od neho aj Piklerovej triangel a Permanence Montessori box pre najmenšie detičky.

Bigjigs toys Uhádni tajný kód

Spoločenská logická hra pre od 5 rokov, ale pomaly chcem začať skúšať, keďže som sa na spoločenské hry s deťmi veľmi tešila.

Návod: V tejto hre pre dvoch hráčov musia hráči uhádnuť štvormiestny farebný kód druhého hráča. Cieľom je odhaliť daný kód v čo najmenšom počte ťahov. Farebné kombinácie jedného hráča sú druhým vyhodnotené pomocou čiernych a bielych kolíčkov. Biele kolíčky znamenajú nesprávne umiestnené farby, čierne znamenajú správne uhadnuté umiestnenie farby. Ak je farebný tip vyhodnotený štyrmi bielymi kolíčkami, znamená to, že protihráč nemá ani jednu farbu na správnom mieste. Ak má, dostane za svoj farebný tip napríklad 1 čiernu a 3 biele kolíčky, znamená to, že jednu z farieb uložil na správne miesto (nevie ale ktorú, preto musí skúšať rôzne kombinácie a logicky vylučovať možnosti). Ak protihráč dostane 4 čierne kolíčky, znamená to že správne uhádol farebný kód.

Možnosti hry sú však rôzne, závisí to aj od veku dieťaťa, hra sa im dá prispôsobiť. Dostanete v Hračkolande.

Kolieskové korčule

Kolieskové korčule sme nemali vôbec v pláne kupovať. Ale Sara ich videla u svojich starších kamarátiek a o ničom inom nám nerozprávala. Tak sa z nich tešila, že ich má dennodenne na nohách a učenie jej ide veľmi rýchlo. V tomto sme viac počúvali jej prianie a sen. U vás to samozrejme nemusí byť momentálne aktuálne 🙂

My sme kúpili v Decathlone spolu s prilbou a chráničmi.

Emušáci – Emočná inteligencia

Detská emočná sada českej značky Scio obsahuje knihu, plyšového žabiaka Ferdu a 8 plyšových mušiek. Každá muška má svoju farbu, ktorá znázorňuje určitú emóciu (hnev, smútok, radosť, zvedavosť, žiarlivosť, samotu a dôveru). V knihe je 17 príbehov, do ktorých sú zasadené jednotlivé pocity.

Pri každom príbehu sú návod, otázky a rady pre rodičov ako s textom a danou emóciou pracovať. Dostanete na priamo u Scio.cz alebo v eshope Hračky vzdelávačky.

Pája – príprava na súrodenca

Táto sada obsahuje knihu a dve plyšové opičky – súrodencov a 4 blšky, ktoré prestavujú rôzne pocity. V knihe nájdete 12 príbehov, ktoré ukazujú možnosť ako riešiť niektoré situácie, ako napríklad: Obavy z neznámeho, Strata plnej pozornosti, Prvé dni so súrodencom, Prvé dni v škôlke, O chvíľach len s maminkou, O súrodeneckých rozporoch, O rozvode, O rodinných rituáloch

S opičkami a blškami sa dajú hrať názorné situácie – ako sa zachovať, ak chcú obaja rovnakú hračku, keď jeden druhého uderí, ako spolu komunikovať, vyriešiť spor láskavou cestou a dohodou. Zakúpiť sa dá opäť u Scio.cz alebo Hračky vzdelávačky.

Príbehy pre rebelky na dobrú noc a Príbehy pre výnimočných chlapcov

Tieto knihy sú zbierky životopisov reálnych ľudí, ktorí majú zaujímavé životné príbehy. Deti milujú storytelling a rozprávanie zo života iných ľudí. Preto verím, že ich tieto knihy a príbehy tiež oslovia a možno vďaka nim zistia, čo ich v živote môže baviť a napĺňať. Rebelky sú verzia pre dievčatá a chlapci majú svoju.

Toto je náš výber k štvrtým narodeninám. Bude mi cťou, ak vás niečo z neho zaujalo a budem sa tešiť, keď mi dáte vedieť 🙂

Vaša Erika

Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.