Môj príbeh

Môj príbeh

Rodičovstvo je pre mňa cesta. Cesta sebapoznania, ktorá nikdy nekončí. Keď som bola prvýkrát tehotná, ešte som netušila, čo ma čaká a spočiatku som odmietala čítať knihy o rodičovstve a výchove napriek tomu, že knihy milujem. Dostali sa ku mne až okolo ôsmeho mesiaca prvého tehotenstva a nepúšťam ich z rúk dodnes. 

Časom som zistila, že môžem deťom hovoriť, čo len chcem, aby robili, ale pokiaľ to aj ja nežijem, jednoducho ma nebudú počúvať. Deti sa učia napodobovaním a príkladom. Nehovorí sa nadarmo, že deti sú naše zrkadlá a do ich 6-teho roku sú ich emócie, správanie a konanie v drvivej väčšine odrazom nás vďaka zrkadlovým neurónom.

Zistila som, že rodičovstvo je predovšetkým o zmene mňa samotnej, neustály sebarozvoj, aby som sa mohla stať lepším človekom, zaujímať sa o moju minulosť, korene a prečo moji rodičia postupovali ako postupovali a krok sa krokom sa dostávala k vďačnosti. Naučila sa odpúšťať, prijímať a pozerať na svet inými očami. A vďaka týmto poznatkom pristupovať inak ku svojim deťom.

Ako to celé začalo?

Moja cesta začala prvým tehotenstvom. Najviac som sa bála pôrodu. Tento strach u mňa začal ešte niekedy v puberte a niesol sa so mnou naďalej. Vždy som túžila po bábätku a nikdy som sa nebála, že by som sa o neho nedokázala postarať. Len ten pôrod... A tak išla celá moja energia do prípravy na pôrod, ktorý našťastie dopadol nad moje očakávania.

Postupne som začala zisťovať, že sa o bábätko chcem starať inak než som videla u väčšiny rodičov vo svojom okolí. Vnímala som svoju dcérku, jej potreby a zaujímala sa o veci spojené s jej starostlivosťou, ktoré boli pre mňa a moje okolie dovtedy nové. Nebála som sa toho a počúvala svoju intuíciu.

Moja prirodzená zvedavosť sa nedala zastaviť a tak...

...som sa začala viac a viac zaujímať o všetky informácie spojené s kontaktným, vnímavým a rešpektujúcim rodičovstvom. Argumenty a skúsenosti ľudí, ktorí o ňom písali a rozprávali mi dávali veľký zmysel.

Preto som si hľadala čoraz viac spôsobov inej starostlivosti a dostala sa postupne k informáciám o bondingu, dojčení, spoločnom spaní, nosení, prvých príkrmoch ručičkami (tzv. BLW - Baby Led Weaning), bezplienkovaní, akceptovaní plaču, Márii Montessori a nakoniec detských emóciach a fungovaní mozgu detí od narodenia cez pubertu až do dospelosti.

Všetky tieto poznatky ma začali čoraz viac fascinovať, že som sa rozhodla opäť zasadnúť do "školských lavíc" a doplniť si svoje vedomosti ohľadom detskej psychológie.

O svoje skúsenosti sa chcem podeliť

Aj dnes sa ešte stále učím a pracujem na sebe. Úprimne myslím, že je to nikdy nekončiaci proces. Rada by som sa s mojimi vedomosťami a skúsenosťami podelila. Som totiž presvedčená, že nie deti si vybrali nás, ale my sme si vybrali naše deti. Aby sme sa mohli vrátiť naspäť k SEBE, NAŠEJ PODSTATE, NÁŠMU PRAVÉMU AUTENTICKÉMU JA, ktoré sme niekde po ceste stratili.

Jediné, čo sa potrebujeme naučiť je bezpodmienečná láska, ktorú si najskôr musíme naučiť dávať sebe a potom ju môžeme dávať aj deťom. A ja vám pomôžem s nástrojmi a cestou, ako to dostiahnuť cez hlboké pochopenie samej seba, svojich myšlienok a svojej minulosti.

“Bezpodmienečná láska prejavuje dieťaťu lásku za každých okolností. Milujeme bez ohľadu na to, ako dieťa vyzerá, bez ohľadu na to, aké dosahuje výsledky, aké má slabosti a nedostatky, bez ohľadu na to, čo od neho očakávame, a čo je najťažšie, bez ohľadu na to, ako sa správa. To neznamená, že sa nám každý jej prejav musí páčiť. Znamená to, že dávame a preukazujeme lásku nášmu dieťaťu stále, dokonca aj vtedy, keď je jeho správanie nevhodné.” Citát z knihy "5 Jazykov lásky pre deti".

Aromaterapia, moja láska...

Voňavé oleje sú mojou súčasťou už od roku 2019, kedy som prvýkrát ucítila ich silu. Spoznávala som ich pomaly, najskôr som si nimi rozvoniavala domov, neskôr začala vyrábať svoje prvé rollony a nakoniec rozbehla svoje podnikanie prostredníctvom ktorého pomáham ďalším mamám naučiť sa starať o zdravie svojich detí prírodne

Keďže rodičovstvo prináša so sebou rôzne výzvy, potreby a predovšetkým transformáciu na hlbokej úrovni pochopenia samej seba, aromaterapia môže byť užitočným nástrojom na podporu fyzického, emocionálneho a mentálneho zdravia rodičov aj detí a púšťania toho, čo nám už neslúži.

Mne osobne veľmi pomáha v ťažších a náročnejších životných obdobiach a pomáha mi zvládať nielen naše chorôbky, ale aj komplikované situácie a výzvy v pracovnej oblasti.

Celoživotné vzdelávanie...

Po skončení Univerzity som sa zaprisahala, že už nikdy nepôjdem nič študovať. Och, ako som sa len mýlila. Vtipné na tom je, že vždy, keď som si v niečom povedala, že už nikdy, tak ako naschvál práve to sa ku mne vrátilo ako bumerang (napríklad hra na gitaru :)). Preto som pri slovíčku NIKDY už veľmi opatrná 🙂

Takže moje nikdy sa zmenilo na NEUSTÁLE vzdelávanie v oblastiach, ktoré ma bavia a napĺňajú. A to je najmä: rodičovský koučing, NLP koučing, psychoterapia, laktačné poradenstvo, aromaterapia, psychosomatika, emočná inteligencia, herbalistika a všetky tieto oblasti prepájam.

Ďakujem za tvoj čas a záujem 🙂

Erika  

Certifikáty

dōTERRA - DIAMOND

dōTERRA - GOLD

NLP Certified Practitioner

NLP Master Practitioner

dōTERRA - PLATINUM

dōTERRA - DiamondClub

NLP Systemický kouč

Napísali o mne

Jún, 2021

Rozhovor o kontaktnom rodičovstve

Prečítať článok

Jún, 2021

Rozhovor o rešpektujúcom rodičovstve, sebarozvoji, bývaní a sociálnych sieťach

Prečítať článok

Jún, 2020

Rozhovor o našom živote v Chorvátsku

Opýtali sme sa dvojnásobnej mamičky, ako sa vychovávajú deti podľa Montessori metódy 

Dvojnásobná mamička Erika má hneď niekoľko vášní, a to sú kontaktné rodičovstvo, minimalizmus, ekológia, Montessori pedagogika a cestovanie. Pomocou svojho blogu ukazuje cestu, ako tieto pojmy skĺbiť a zjednodušiť si tak každodenný život s deťmi. Prečítaj si zaujímavý rozhovor, ktorý ti zmení pohľad na výchovu.

Spolupráce

V prípade záujmu o spoluprácu ma kontaktujte na mail: info@erikabistrovic.sk.