Spoločenské hry pre deti

Hranie spoločenských hier bola jedna z vecí, na ktorú som sa tešila odkedy som bola tehotná s prvou dcérkou. Dnes ich je na trhu už nespočetné množstvo, preto som sa rozhodla ukázať tie, ktoré zaujali mňa a osvedčili sa aj u našich detičiek. Je ich dohromady 12.

Nakupovanie

Hra Nakupovanie, nemeckej značky Haba, je oficiálne vhodná pre najmenšie deti od 2 rokov. U nás začala mať väčší úspech u 4 ročnej dcérky a neskôr sa zapájal syn ako 3 ročný, kedy sa vedel sústrediť už dlhšie.

Pri hre Nakupovanie sa deti učia zábavným spôsobom nakupovať, učiť sa farby, tvary, spoznávať peniaze a orientovať sa v tovare na stánkoch na tržnici.

Hra je určená pre 4 hráčov, kde každý dostane nákupný zoznam so 4 položkami a 1 bankovku a 4 mince. Počas hry hádžu kockou, ktorá im ukáže, čo nakúpia. S deťmi hľadáme tovar a vymieňame ho za peniaze. Obaja sa cítia ako dospelí a páči sa im, že majú svoju zodpovednosť.

Zeleninkové pexeso

Hru zeleninkové 3D pexeso, francúzskej značky Vilac, dostali deti od príbuzných na narodeniny. Bola to láska na prvý pohľad. Je to hra, ktorú deti vyberajú medzi prvými, ak sa rozhodneme si niečo spolu zahrať.

Zeleninky sú z dreva a zeleň s hlinou z plsteného materiálu. Hra zaujala každého, kto ju uvidel. Je to naozaj vkusná, jedinečná a kvalitná hra.

Zlož do minúty

Napriek tomu, že má táto hra názov Zlož do minúty, my ju zatiaľ hráme bez stresu a tlaku, ktorý naša dcéra nemá všeobecne rada 🙂 Hra obsahuje 250 rôznych dielikov a 100 kariet s predlohami, podľa ktorých sa stavajú zobrazené predmety.

Hra sa môže hrať aj na čas, keďže kýblik obsahuje presýpacie hodiny a na body so 4 figúrkami.

My si však vždy vyberieme, čo máme aktuálne chuť skladať, alebo si skladáme podľa vlastnej fantázie 🙂

Vytvor si príbeh

Kartová hra Vytvor si príbeh od Janodu je určená pre deti vo veku 6-12 rokov, pre 2-5 hráčov. Avšak naša 4ročná, ktorá rada rozpráva a jej fantázia pracuje na plné obrátky si rada vymýšľa príbehy už v tomto veku. Síce nehráme presne podľa pravidiel, ale zabavíme sa aj tak 🙂

Balenie obsahuje 50 kariet. Cieľom hry je vytvoriť čo najdlhší a najzaujímavejší príbeh. S kartami môžete vymyslieť vždy nové príbehy. Deti si trénujú pamäť, zlepšujú slovnú zásobu a predstavivosť.

Na stavbe

Spoločenská Na stavbe od Haby je určená predovšetkým chlapcom už od 2 rokov. Macko Bruno si stavia svoj domček a potrebuje pomoc. Hráči vozia jednotlivé časti domu pomocou sklápačky a postupne vznikajú základy, múry, strecha aj záhradka.

Materiál je prispôsobený najmenším deťom a urobí radosť malým staviteľom 🙂

Prima Balerína

Hra Prima Balerína od Haby určená pre malé baleríny, ktoré rady tancujú a pohybujú sa. Hra obsahuje 12 kartičiek s vrchnou polovicou tela a 12 kartičiek so spodnou polovicou tela a jednu drevenú postavičku baleríny. Hráči si vyberajú postupne dvojice kariet a napodobňujú baletné figúry.

Deti si tak rozvíjajú pohybové zručnosti, pamäť (ak napodobňujú predchádzajúce figúry za sebou), postreh a hrubú motoriku. Hra je vhodná od 3-4 rokov.

Grabolo

Grabolo od Albi je postrehová hra, kde si deti trénujú pamäť a zároveň aj farby a čísla.

Pri hre sa hádže dvoma kockami – číslo a farby a následne hráči hľadajú príslušnú kartu. 36 kartičiek je uložených v praktickej plechovej krabičke s kockami. Je vhodná na cestovanie a približne od 3-4rokov. U nás veľmi obľúbená 🙂

Zvieracie rodiny

Hra Zvieracie rodiny od Albi vychádza z úspešnej anglickej hry Brainbox. Obsahuje 55 kartičiek s rôznymi zvieratami, kde na jednej strane je 6 otázok a na druhej strane obrázok.

Hráč hodí kockou a 10 sekúnd pozerá na obrázok. Po minúte sa kartička otočí a prečíta otázka podľa hodeného čísla na kocke. Ak uhádne, obrázok je jeho.

Vďaka obrázkom sa deti učia pomenovať zvieratá, trénujú si slovnú zásobu, pamäť a postreh. My sme hrávali od cca 3 rokov.

Pexeso Opozitá

Klasická hra pexeso, francúzskej značky Egmont, je v tomto prípade výnimočná okrem nádherných kresieb zvierat sa deti učia opozitám. Deti sa môžu pýtať, rozširovať si slovnú zásobu a pamäť.

Pexeso je zabalené v krásnom a praktickom minikufríku.

Domino

V podobnom štýle je aj domino od Egmont, taktiež s krásnymi kresbami zvierat z farmy a na druhej strane s číslami. Rovnako zabalené v minikufríku.

Hady a rebríky na cesty

Hra Hady a rebríky na cesty ma zaujala svojou nízkou cenou. Je to taká klasika, kde sa gulôčkami musia jednotliví hráči dostať do cieľa. Cestu im skráti buď skratka, alebo skomplikuje šmýkľavka smerom dole. Rýchla a jednoduchá hra, ktorá spríjemní chvíle nielen na cestách.

Človeče, nehnevaj sa

Naše Človeče, nehnevaj sa, je od švédskej značky Kids Concept. Nám sa zapáčil jeho nezvyčajný dizajn s postavičkami a sloníkmi. Hra sa dá jednoducho a prakticky poskladať do drevenej hracej dosky a vziať na cesty.

U nás sa väčšinou hra človeče skončí inak než sú pravidlá a figúrky a slony sa navštevujú v domčekoch a idú spolu na výlet 🙂

Verím, že sa vám z nášho výberu niečo zapáčilo a budem rada, ak mi dáte v komentoch tipy na vaše obľúbené hry 🙂

Vaša Erika 🙂

Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.