Non toxic prostriedky na umývanie riadov a do umývačky

Pri umývaní riadu v umývačke zostávajú na riadoch nepatrné zbytky tabliet a iných čistiacich prostriedkov. Častokrát sa stane, že ostane na riadoch biely povlak, riady neboli dobre umyté, majú fľaky atď. Tým pádom sa tieto prostriedky môžu dostávať z taniera, pohára, hrnca alebo príboru priamo do nášho tela. Preto som sa rozhodla viac sledovať zloženie tabliet do umývačky riadu, leštidiel a prostriedkov na ručné umývanie. Vyhýbam sa najmä fosfátom, syntetickým parfumom, optickým rozjasňovačom, chlóru a nebezpečným tenzidom.

Vďaka týmto prostriedkom sa mnohým polepšili ekzémy na rukách, prestalo svrbenie alebo vysušovanie pokožky. Tu treba dať pozor, že nie každý prírodný prostriedok na riady je aj netoxický (tzv. greenwashing).

V neposlednom rade sú netoxické prostriedky ekologické a v prírode ľahšie odbúrateľné než konvenčné prostriedky.

Pri prechode na non toxic domácnosť boli pre mňa prostriedky do umývačky riadu jedným z najťažších orieškov, ktorý som stále odkladala. Keď ma oslovil netoxický eshop Wereco Store na testovanie ich sortimentu, odvážila som sa ísť do tejto pre mňa najväčšej výzvy a začať práve s kategóriou umývanie riadu a umývačkou.

V nasledujúcej recenzii vám opíšem moje skúsenosti s konkrétnymi značkami, pridám pár tipov a jednoduchý recept na homemade tablety do umývačky.

Sonett prášok do umývačky riadu

Prášok do umývačky riadu bola pre mňa novinka. Dávkuje sa s priloženým papierovým dávkovačom podľa veľkosti umývačky alebo podľa znečistenia riadu. Namiesto dávkovača sa môže použiť aj polievková lyžica (jedna alebo dve). Ja som väčšinou pridávala dve.

Tento prášok obsahuje citráty, ktoré zmäkčujú vodu a chránia umývačku pred usadzovaním vodného kameňa.

Účinnosť prášku Sonett ma príjemne prekvapil a bola som s ním bola spokojná, pokiaľ som použila aj leštidlo.

Sodasan prášok do umývačky riadu

Firma Sodasan ponúka tiež alternatívu tabliet do umývačky vo forme prášku. Tento prášok obsahuje tiež citráty na zmäkčenie vody, plus perkarbonát, ktorý čistí na báze aktívneho kyslíku. Prášok má jemne nažltlú farbu a neutrálnu vôňu. Dávkovanie je podobné ako u Sonettu, jedna alebo dve polievkové lyžice podľa veľkosti umývačky a znečistenia riadu.

Mne prášok od firmy Sodasan vyhovoval o niečo viac než od konkurenčnej značky Sonett. Zdal sa mi účinejší a riady čistejšie. Tiež som ho používala v kombinácii s leštidlom.

Sonett tablety do umývačky riadu

Firma Sonett ako jedna z mála vyrába aj netoxické tablety. Neobsahujú chlór, fosfáty, enzýmy, syntetický parfém a sú úplne biologicky odbúrateľné. Pri väčšom znečistení sa odporúča použiť dve tablety.

Od týchto tabliet som mala veľké očakávania, keďže som automaticky hľadala náhradu za konvenčné tablety. Z mojej skúsenosti, ale neboli také účinné ako som si predstavovala a potvrdilo mi to viacero osôb, ktoré s nimi malo tiež skúsenosti. Pokiaľ som ich kombinovala s inými prostriedkami, používala leštidlá a iné triky, ktoré spomeniem neskôr, ich účinnosť sa zväčšila.

Každopádne je to fajn voľba pre tých, ktorým nevyhovujú nasledujúce prostriedky do umývačky vo forme prášku, alebo sa im nechce vyrábať si vlastné tablety. Ja ich budem mať vždy v zásobe pre manžela, ktorý preferuje tablety pred práškami a náhodou sa nám minú tie domáce 🙂

Domáce tablety do umývačky riadu

Deti si mysleli, že sú to nejaké bonbóny a chceli ich hneď vyskúšať 😀

V rámci testovania rôznych prostriedkov do umývačky riadu som sa konečne odhodlala vyskúšať jeden overenený recept od kamarátky na tablety do umývačky. Suroviny ako jedlá sóda a kyselina citrónová možno kúpiť vo výhodnejších väčších baleniach napríklad aj vo Wereco Store.

Recept na domáce tablety do umývačky riadu

1 šálka sódy bikarbóny

½ šálky kyseliny citrónovej

½ šálky solamylu/gustinu/maizény, teda kukuričného alebo zemiakového škrobu

3 čajové lyžičky vody

40 kvapiek esenciálnych olejov (ja som použila od Doterra 20 kvapiek On Guard, 10 kvapiek citrónu a 10 kvapiek Purify)

3 čajové lyžičky rastlinného oleja (ja som dala frakcionovaný kokosový olej od Doterra)

Formičky na ľad (ideálne so silikónovým dnom, ale nie je podmienka. Mne pekne vyskočili aj z obyčajnej formičky)

Postup:

Všetky suché ingrediencie (sóda, kys. citrónová, škrob) zmiešame v jednej nádobe a mokré (voda a oleje) v druhej. Potom pomaly nalejeme mokré suroviny do suchých a miešame. Sóda bude trošku peniť. Všetko pomiešame pokiaľ sa suroviny nespoja. Spočiatku sa nám bude zdať, že sa nespoja, ale po chvíli stvrdnú. Nepridávajte viac tekutiny!

Vezmeme formičky na ľad a začneme ich plniť zmesou. Poriadne ju postláčame prstami. Uložíme na suché miesto a necháme stáť cez noc. Na druhý deň ich vytlačíme a uložíme do sklenenej nádoby, aby nenavlhli.

Tablety sa môžu používať do umývačky riadu, do WC alebo na vyčistenie umývadla či dresu.

Ja som s nimi naozaj veľmi spokojná a určite ich plánujem vyrábať pravidelne. Ak ich budete skúšať, dajte mi vedieť, ako sa vám podarili a či vám tiež vyhovujú 🙂

Leštidlo Sonett

Toto leštidlo obsahuje rastlinný alkohol, cukrové tenzidy, deriváty ricínového oleja a vírenú vodu. Je 100% biologicky odbúrateľný. Odporúča sa kombinovať s inými Sonett prostriedkami do umývačky – tablety a soľ.

Leštidlo mi vyhovovalo, určite si ho ešte v budúcnosti zakúpim a budem kombinovať s inými značkami.

Leštidlo Klar

Toto leštidlo nemeckej značky Klar, ktorá patrí pod výrobcu Almawin, obsahuje alkohol, citráty, mliečnu kyselinu, cukrové tenzidy a je bez parfumácie.

S touto značkou som bola tiež spokojná a je mi zároveň sympatické, že používajú na výrobu obalov starý plast.

Leštidlo Ocot 🙂

Namiesto kupovaných leštidiel do umývačky sa dá použiť aj klasický ocot. Ja rada tieto leštidlá kombinujem. Ocot používam aj na prečistenie umývačky raz mesačne. Podrobný návod dám na koniec článku.

Soľ do umývačky Sonett

Regeneračná soľ do umývačky riadu znižuje tvrdosť vody, a tým zvyšuje účinnosť pracích prostriedkov. Zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa a predlžuje životnosť umývačky. Neobsahuje syntetické farbivá a iné zbytočné prísady.

Sonett Sensitive/Neutral tekutý prostriedok na riad

Rada Sensitive/Neutral bola vyvinutá pre osoby s citlivou pokožkou a pre alergikov. Nedráždi a nevysušuje pokožku rúk. Prostriedok je 100% biologicky odbúrateľný a neobsahuje žiadne syntetické vône.

Táto „jar“ nedráždila ani moje ruky 🙂 a plánujem si ju kupovať aj do budúcna spolu s nechtíkovým.

Sonett Nechtíkový tekutý prostriedok na riad

Nechtíkový Sonett je moja srdcovka. Obsahuje cukor, škrob, kokosový tuk a esenciu z bio nechtíka lekárskeho. Je veľmi šetrný ku pokožke a účinne odstraňuje nečistoty z riadu.

Nechtíkový Sonett si ma získal svojou vôňou a momentálne je to môj obľúbený netoxický prostriedok na ručné umývanie riadu.

Almawin tekutý prostriedok na riad

Almawin prostriedok na riad obsahuje cukrové tenzidy, rastlinný alkohol a vôňe z esenciálnych olejov.

Tento prostriedok som si pôvodne vybrala kvôli kombinácií vôňí divokej ruže a medovke. Našťaštie splnil aj svoju úlohu a riady boli čisté 🙂

Dr. Bronner’s tekutý univerzálny prostriedok

Tekuté kastílske mydlo značky Dr. Bronner’s má všestranné využitie (18 spôsobov: vlasy, pokožka, prádlo, podrobný článok nájdete tu.) a okrem iného aj ako prostriedok na riad. Na riady sa riedi pomerom 1:10.

Mala som možnosť vyskúšať vôňe eukalypus a ruža. Dočítala som sa, že niekomu tieto prostriedky na riad nevyhovujú, lebo sa po nich riad kĺže, ja som však túto skúsenosť nemala a na riad sa mi značka Dr. Bronner’s osvedčila.

Tipy a triky do umývačky riadu na záver 🙂

Na koniec som vám chcela prezdieľať tri tipy na efektívnejšie umývanie riadov v umývačke riadu.

Prvým je jeden strek z tekutého prostriedku na riady na vnútorné dvierka umývačky riadu. Ja som skúšala od Sonettu alebo aj rôzne iné. Je to pomoc leštidlu. V tomto platí, že menej je viac. Asi viete ako to dopadne, keď sa pridá veľké množstvo jari do umývačky 🙂 Penová párty 🙂

Druhý tip je pár kvapiek esenciálneho oleja – v mojom prípade citrón do nádobky na leštidlo. Pridávam jednu až tri kvapky, keďže pri našej starej umývačky to musím robiť zakaždým. Riady krásne voňajú a vďaka citrónu sú ešte viac vyleštené. Predovšetkým príbory a poháre.

Tretím tipom je pravidelné vyčistenie umývačky riadu. Snažím sa ho urobiť vždy na začiatku mesiaca spolu s práčkou (podrobný návod bude v článku o netoxickom praní). Tak si to vždy najľahšie zapamätám. Najčastejšie vylejem liter octu do prázdnej umývačky riadu a zapnem na najvyššiu teplotu. Do umývačky môžete prisypať aj jedlú sódu alebo kyselinu citrónovú (100 až 200g). Môžete to každý mesiac prestriedať.

Verím, že sa vám článok páčil a do komentárov mi môžete napísať vaše tipy a skúsenosti s netoxickými prostriedkami na riad alebo do umývačky.

Na záver mám pre vás 10% zľavu v eshope Wereco store, ktorú môžete do nedele 6.9. využiť s kódami NTMAMASK pre SR a NTMAMACZ pre ČR na všetok sortiment v kategórii umývanie riadu.

Vaša Erika 🙂

Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  1. Lenka píše:

    Prosím, v tom recepte na tablety do umývačky, dá sa esenciálny olej aj úplne vynechať, príp. nahradiť? Akú má v zložení funkciu? Ďakujem.

    • Erika Bistrović píše:

      Pekný deň milá Lenka, v tomto prípadne majú funkciu rozvoniať, čiže ich kľudne môžte vynechať.
      Pozdravujem vás,
      Erika

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.