Kedy je najvhodnejší čas na odplienkovanie detí? Alebo o čom je bezplienková komunikačná metóda

Téma odplienkovania je u mamičiek často diskutovaná. Radia sa na internetových fórach, dávajú si zaručené rady ako motivovať deti s nálepkami, svietiacimi nočníkmi alebo nebodaj sladkosťami.

Teórii, kedy je dieťa pripravené na odplienkovanie je dnes naozaj neúrekom. V krátkosti načrtnem, čo som si za 3 roky načítala ja:

◾Pokiaľ ešte neexistovali jednorazové plienky, naše prababky dávali ležiacim bábätkám látkové plienky, neskôr museli reagovať na ich signály a plienke bol zväčša koniec okolo 6 až 12 mesiaca

◾Väčšina našich mám a hlavne babiek nás začali dávať na nočník, keď sme začali sedieť a podľa ich slov sme boli bez plienok okolo roka

◾Maria Montessori vo svojich publikáciách píše, že senzitívne obdobie na odplienkovanie prichádza u detí začiatkom prvého roka a končí 18. mesiacom. A vtedy by sa mali začať posádzať na nočník / WC. 

◾Množstvo odborníkov tvrdí, že deti sú schopné ovládať zvierače až okolo 18 mesiacov do 2 roka. A až vtedy sú pripravené a zrelé na odplienkovanie. 

◾A poslednú teóriu asi tušíte. Je to tá, s ktorou sa ja stotožňujem a mala som ju možnosť vďaka mojim deťom osobne skúsiť a zažiť. Jedná sa o bezplienkovú komunikačnú metódu (skratka BKM). Deti totiž dokážu svoje zvierače ovládať od narodenia, naozaj. Stačí len pozorovať signály, ktoré nám ukazujú alebo vyskúšať časovať. Bábätko môže už takmer z pôrodnice odchádzať so suchou plienkou. 

Dobre, nebudem preháňať 🙂 nám to tiež chvíľu trvalo, ale niektoré maminy to zvládajú s prehľadom. Hlavne pri druhom bábätku. BKM možno vykonávať aj s plienkou ako poistkou. Tak to prebiehalo aj u nás, lebo sme nemali odvahu ísť úplne naostro. Takto to praktizuje najviac rodičov.

Pokiaľ sa signály ignorujú, bábätko okolo šiesteho mesiaca rezignuje. Zvykne si na to, že plienka je vlastne jeho nočník alebo WC. Potom sa proces odplienkovania musí opäť učiť. Aj keď o svojich potrebách už od narodenia dávalo vedieť.

Súčasne netreba očakávať, že dieťa, ktoré používa plienku ako poistku bude úplne odplienkované veľmi skoro. Aj v tomto sú deti individuálne. U nás to bolo v 16 mesiacoch cez deň.

Naše začiatky s BKM

Čo je to vlastne BKM? 

BKM je komunikácia medzi matkou (otcom) a bábätkom a rozoznávanie signálov na vyprázdňovanie. Rodičia bežne reagujú na pocit hladu bábätka, jeho potrebu spánku, blízkosť a vyprázdňovanie je iba ďalšia základná potreba, ktorá by nemusela byť ignorovaná. 

Občas sa namiesto názvu BKM používa aj podľa mňa šťastnejšie označenie prirodzená hygiena bábätiek.

Názorná úkážka 🙂

Ako rozpoznám signály? 

Každé bábätko je aj v tomto iné, preto ho treba sledovať a pozorovať. Najčastejšie dáva svoju potrebu vedieť mrnčaním, mrvením sa, znehybnením, sústredením sa na nejaký bod alebo dokonca na nás, pauzou pri dojčení, v noci prebudením, nespokojnosťou. 

Pri vykonávaní potreby je vhodné robiť zvuky ššš – cikanie a eee – kakanie ako vaše znamenie. Dieťa si ich spojí s touto činnosťou a neskôr ich môže samo používať. 

Okrem signálov je možné aj časovať. To znamená ponúknuť bábätku sa vycikať alebo vykakať po zobudení, nadojčení, hraní sa, prechádzke vonku alebo každú hodinu – dve. Dieťa si na túto ponuku zvykne a bude na ňu čakať. 

Aj naša Sara už vie ako funguje bezplienkovka 🙂

Prečo BKM a aké sú jeho výhody? 

Dôvodov je viacero, u mňa zavážili najmä tieto:

1. Akceptovanie, vnímanie potrieb bábätka a komunikácia s ním 

2. Zadoček v suchu, bez zaparenín 

3. Prevencia bolesti bruška (známe ako koliky, aj keď tento medicínsky názov používam nerada, keďže skutočné koliky sú diagnostikované len zlomku novorodencov), pretože takto odídu prebytočné vetry

4. Spokojnejšie bábätko – v suchu, vypočuté, napojené na matku

5. Prehlbovanie puta medzi matkou a dieťaťom. Je to ďalší spôsob ako sa na seba napojiť v rámci kontaktného a rešpektujúceho rodičovstva a tak si budovať pevný, otvorený a láskavý vzťah

6. Ekologické hľadisko: menej spotrebovaných jednorazových plienok alebo menej prania látkových plienok a tým pádom aj finančná úspora 

7. V neposlednom rade menšie starosti s odplienkovaním, lebo dieťa je na vyprázdňovanie zvyknuté. 

Látkové plienky sa môžu používať ako poistka

Ako začať s BKM? 

Bábätko jednoducho chytíme do pozície klbko. To znamená, že jeho chrbátik oprieme o naše brucho a držíme pod kolienkami, aby mohlo vykonať svoju potrebu. Táto pozícia je vhodná aj pre novorodencov, keďže je v rovnakej polohe ako v brušku. Naviac mu jemné tlačenie na jeho bruško pomáha vo vyprázdňovaní.

Použiť k tomu môžeme špeciálnu misku určenú na BKM s užším dnom (kúpite v rôznych eshopoch), obyčajnú šľahaciu misku, umývadlo, WC alebo nočník

My sme používali špeciálny čínsky nočník pri oboch deťoch

Zaujímavosť: táto poloha je prirodzená na vyprázdňovanie aj pre nás dospelých. Presne takto chodia na wc napríklad aj arabských krajinách alebo krajinách s tureckým záchodom, kde si musia čupnúť. Dnes možno dostať kúpiť aj špeciálnu podložku ku klasickému WC, kde sa dajú vyložiť nohy, aby boli kolená vyššie a konečník má tak lepšiu pozíciu na vyprázdnenie. Na tento účel postačí aj obyčajný stolček 🙂 skúste a uvidíte, že to pôjde lepšie 🙂

Dnes sa dajú bezplienkovaným deťom kúpiť aj špeciálne nočníky, na ktorých majú automaticky vyššie kolienka. My sme ich mali, ale musím priznať, že rovnako poslúžil aj nočník u babky ešte po nás. 

Nočník vyzerá takto. Je dostať v dvoch veľkostiach do roka a od roka

Samozrejme nie vždy sa podarí všetko vychytať a netreba zúfať, bkm nie je súťaž. Ja som sa vždy tešila z každého úspechu a čistej plienky.

Zaujímavosť z ciest po Srí Lanke

Na Srí Lanke nám síce tvrdili, že používajú jednorázovky, ale neskôr som zistila, že to nie je celkom pravda. Vraveli nám to len preto, aby sa nezahanbili pred západnou kultúrou a dokázali nám, že si môžu dovoliť aj papierové plienky, ktoré sú pre nich inak finančne náročné. 

A pritom sme videli bábätká bez plienok, len v nohavičkách praktizujúcich naplno bezplienkovú metódu, za ktorú som ich ja obdivovala.

Takto funguje v podstate väčšina sveta, kde sú jednorazové plienky luxus. Napríklad v Číne je veľmi známy práve ich nočníček, ktorý používajú už od narodenia s novorodencom. U nás ho poznáme ako čínsky nočník na BKM. Pre deti predávajú množstvo praktického oblečenia s otvormi prispôsobené bezplienkovke.

Takto vyzerá čínsky nočník na BKM

Ako teda odplienkovať NEbezplienkované dieťa?

Ak ste sa dočítali až sem, verím, že ešte stále hľadáte radu ako odplienkovať dieťa, ktoré bezplienkované nebolo. Bohužiaľ zaručené recepty pre vás nemám. Už podľa úvodného zhrnutia naprieč históriou vidno, že sa odplienkovanie dialo v rozličných časových obdobiach a vyzretosti dieťaťa. Niektoré deti dajú samé najavo, že už plienku nechcú. Vtedy by mali byť vypočuté a my by sme im mali dôverovať, že to zvládnu. 

Osobne by som to skôr či neskôr skúsila a pozorovala reakciu dieťaťa. Určite by som netlačila na pílu, ak by dieťa nespolupracovalo. Podľa mojich pozorovaní okolia pri odplienkovaní majú väčšinou chlapci tendenciu vykonávať veľkú potrebu do plienky relatívne dlho. Môžu mať už dokonca aj slipky, ale na kakanie si vypýtajú plienku a odídu sa skryť. 

Niekedy tomu treba dať dlhší čas a hlavne prestať na to myslieť a riešiť. V opačnom prípade môžu nastať psychické bloky, ktoré môžu viesť k bolestivému vyprázdňovaniu. Niekedy stačí naozaj venovať našu pozornosť na určitý čas niečomu inému a nemyslieť na plienku. Potom to príde nečakane, keď sa dieťa samo rozhodne a bude pripravené. 

Aj keď jednu malú radu pre vás predsa len mám. Ak sa u nás stalo, že sa na nočník alebo WC Sare alebo Teovi nechcelo, vyskúšali sme naň položiť bábiku, plyšového macka alebo nejakú inú obľúbenú hračku. Ukazovali sme im naše klasické znamenia ššš a eee a hneď boli obaja viac motivovaní. Tak to môžete vyskúšať tiež 🙂

Držím palce vám aj vašim detičkám, aby odplienkovanie prebehlo hladko a s úsmevom. A kľudne mi napíšte do komentu ako ste odplienkovanie zvládli vy a čo vám pomohlo, budem sa tešiť 🙂

Vaša Erika 

Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  1. Maria píše:

    Velmi pekne spracovany clanok o bezplienkovani, no nadpis je zavadzajuci. Pre mna sklamanie a strateny cas, nakolko som hladala clanok o odplienkovani a nic som sa nedozvedela a ti co hladaju o bezplienkovanie na tento clanok nekliknu, lebo ani nadpis ani popisok ich k tomu nenavedie. Pekne dni zelam.

    • Erika Bistrović píše:

      Ahoj Mária, ďakujem za komentár. Mojim zámerom bolo práve pritiahnuť nadpisom pozornosť, keďže o bezplienkovanie má málo ľudí vôbec záujem niečo prečítať. Každopádne, práve v tejto chvíli som pridala našu skúsenosť s odplienkovaním, takže možno si v ňom niečo na vašu situáciu nájdeš. Erika

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.