Kam na dovolenku s deťmi v Chorvátsku?

Mnohí z Vás už vedia, že nejaký piatok žijeme v Chorvátsku 🙂 Vždy pred letom, sa mi teda prirodzene množia otázky od známych ale aj neznámych, kam na dovolenku s deťmi v Chorvátsku. Tak som sa rozhodla zhrnúť všetky tipy do jedného článku, kde si každý môže nájsť to pravé pre seba alebo sa aspoň inšpirovať.

Uvádzam Vám miesta, kde sme buď boli, alebo sme o nich počuli, a chcela by som ich navštívíť. My veľakrát ideme k moru tam, kde to máme najbližšie, čiže blízko Rijeky. To ale nie je taká pravá dovolenková destinácia, preto Vám nebudem odporúčať Rijeku, ale miesta, kde by som sa na dovolenku vybrala aj ja 🙂

Chcem Vás ešte upozorniť, že v hlavnej sezóne, teda v júli a auguste, je naozaj ťažké nájsť pláž, kde nie je veľa ľudí, alebo aby pláže boli prázdne. Existujú aj také miesta, ale s deťmi je takmer nemožné sa k nim dostať, lebo sa Vám tá cesta nebude chcieť absolvovať. Ak náhodou na nejaké natrafíte vy, budem rada, keď mi dáte vedieť  🙂

Miesta najbližšie ku Slovensku

Krk – Punat

Sem sme pravidelne chodili v lete so Sarou, pretože tu je dlhá pláž a teplé more. Teplé zdôrazňujem, keďže ja neotužilec, len tak hocikde do studenej vody hneď nevleziem 🙂  Hneď za plážou je chodníček na prechádzku, bicyklovanie, kočíkovanie a veľké množstvo beach barov, pekární, zmrzlinární a reštaurácií.

Na pláži je veľa rodín s deťmi a kočíkmi, keďže nie je problém s prístupom zo spomínaného chodníčku.

Krk – Baška

Baška je najvzdialenejšie miesto na Krku od Krčského mostu autom, preto sme sa tam my osobne so Sarou ešte nevybrali. Boli sme tam ešte ako slobodní a veľmi sa nám páčilo. Ale práve sem prichádza veľa našich kamarátov s deťmi. Má tiež krásnu dlhú kamennú pláž a azúrovo modré more.

Pieskové pláže

V Chorvátsku môžete nájsť aj pieskové pláže, pokiaľ Vám kamienky nevyhovujú. Aj keď ja som si ich už obľúbila a nemusím piesok nachádzať napríklad až v spodnom prádle či v posteli 🙂

Ostrov Rab

Na tomto ostrove som ešte nebola, ale počula som na neho samé chvály. Najmä, čo sa týka ponuky a možností pre deti. Sú tam pieskové pláže Paradise Beach alebo Ciganka. Podľa obrázkov z pána Googla vyzerajú naozaj krásne. Verím, že sa tam čoskoro pozrieme aj my na vlastné oči.

Krk : Meline, Čižići, Soline

Sem by som sa primárne na dovolenku nevybrala, ale zašla by som sa pozrieť, keď by sme boli na Krku. Je to niečo ako Mŕtve more v Chorvátsku. Nachádza sa tu liečivé bahno, ktorým sa turisti aj domáci natierajú po celom tele aj tvári. Môj muž má na to vlastný názor a pre neho je to blato, ktoré by na seba nedal 🙂 More je tu plytké a deti sa môžu vyšantiť.

Ostrov Susak

Tento ostrov patrí momentálne k mojim TOP must see destinácií v Chorvátsku. Výnimočný je tým, že na ňom nejazdí ani jedno auto, a dostanete sa tam len katamaránom alebo loďou. Pláže sú pieskové, cesty nie sú asfaltované a nachádza sa tu len pár reštaurácií a podnikov.

Je to taká malá hippie oáza, ktorá je ešte celkom neobjavená turistami 🙂 Ale pozor! Kempovanie je zakázané. Pridávam pár fotiek našich priateľov, ktorí tu boli minulý rok na dovolenke.

Medulin pri Pule

Najjužnejšie miesto na Istrii je už pomerne obľúbené u Slovákov a Čechov a počas pár rokov rekonštrukciou úplne zmenilo svoju tvár. Pribudli nové podniky, atrakcie a ubytovacie kapacity. Pláž je tu piesková (v blízkom kempe aj kamienková), more plytké a teplé a veľmi obľúbené u rodičov s deťmi. Je tu aj veľa možností výletov do okolia – Národný park Kamenjak, Brijuni, Pula, Rovinj, Fažana apod.

Pokiaľ sa ocitnete v Pule alebo Meduline, rozhodne odporúčam výlet taxi loďou z Medulinu na ostrov Levan, kde je krásna, piesková, čistá pláž. Vyberte sa skoro ráno, vtedy tam ešte nie je veľa ľudí.

Kemping na Istrii

Fajn dovolenku s deťmi môžete zažiť aj v kempoch, ktoré sa nachádzajú na Istrii. Je ich tu skutočne veľa, skoro v každom malom meste. Veľa z nich má aj plážové domčeky, čiže nemusíte nutne prenajímať karavan alebo spať v stane. Pre deti je to super nápad, pretože sú v podstate nonstop v prírode a more je tiež vzdialené na pár krokov 🙂

Luxusnejšie rezorty

Mobile Homes Polari, Rovinj

V tomto kempe som ešte osobne nebola. No práve v ňom strávila pár dní moja najlepšia kamarátka s takmer dvojročným chlapčekom a veľmi si pochvaľovala. Vychytali cez Booking dobrú akciu a ubytovali sa v domčeku na pláži. Pokiaľ by ste chceli byť čo najviac v prírode a blízko mora, je tento tip dovolenky práve pre Vás.

Kempinski Hotel, Umag

Umag ako mesto a plážovú destináciu síce veľmi nemáme radi, nakoľko sú pláže dosť trávnaté a blatové (aspoň, keď sme chodili my…) Ale nachádza sa hneď za hranicami Slovinska, čiže autom ste tu za pár hodín.

Podľa fotiek je jeho súkromná pláž krásna a udržiavaná a o službách sa myslím nie je potrebné veľa rozpisovať. Kto hľadá niečo blízko Slovenska a je ochotný si priplatiť, je toto miesto to pravé 🙂

Family Hotel Amarin, Rovinj

Musím priznať, že keď som prvýkrát videla tento hotel, bola som príjemne prekvapená, že sa niečo také nachádza už aj v Chorvátsku. Hotel ako stvorený pre rodiny s deťmi. Aktivity a animátori len pre Vaše ratolesti a vy si môžete užívať plnými dúškami svoj zaslúžený oddych.

Pre deti sú pripravené viaceré miestnosti: detské kino, detské fitness centrum, detský beauty blok pre malé parádnice, horolezecká stena, miestnosť na kreatívne aktivity, ihrisko vonku aj vnútri, bazény atď.

Samozrejme, že tomu zodpovedajú aj ceny. Keď by ste sa sem chceli s deťmi vybrať a nie ste ochotní platiť vysoké ceny, odporúčam pozrieť pobyt mimo hlavnú sezónu.

Ešte jeden malý tip odo mňa. Keď budete blízko Rovinju, môžete do tohto hotelu zájsť s deťmi aspoň na vonkajšie ihriská a nechať ich vyblázniť sa. Ale dajte si v hoteli minimálne kávičku – aby to nebolo také okaté 🙂 a určite si pozrite aj fotky na stránkach bookingu, je ich tam oveľa viac a krajších.

Bonus na koniec – Vodice Home

Pokiaľ Vám nevadí dlhšia cesta, odporúčam jednoznačne Vodice home. Ide o domčeky priamo na pláži, ktoré prevádzkuje milá rodinka zo Slovenska. Ohľadom ubytovania sa dohodnete po slovensky, v domčekoch si môžete navariť, pretože sú plne vybavené a mimo sezóny Vám majiteľka Petra vie ponúknuť výhodnejšiu cenu.

Vodice home je zamerané práve na rodiny s deťmi. Petra píše na svojich stránkach aj blog o Chorvátsku, kde som aj ja prispela pár článkami, takže šup pozrieť na ich stránky 🙂

Dúfam, že som Vás mojimi tipmi navnadila a nejakú svoju destináciu medzi nimi nájdete 🙂 Budem rada, ak mi potom dáte vedieť.

Na záver Vás chcem upozorniť, aby ste svoje detičky vybavili dobrým opaľovacím krémom, pravidelne ich natierali, nezabudli na pokrývku hlavy a najlepšie aj tričko s UV filtrom. K moru sa snažte chodiť do 10, max 11 hodiny rannej a poobede od 15, najlepšie 16h. Bábätká nevystavujte slnku vôbec.

Krásnu dovolenku Vám želám.

S láskou

Erika 🙂

Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.