Esenciálne oleje a biblia

Môžu esenciálne oleje používať aj veriaci?

Tento článok je určený hlavne ľuďom, ktorí riešia otázku, či používať alebo nepoužívať esenciálne oleje ako príslušníci nejakej viery (napríklad kresťanskej). Chcem predostrieť svoj osobný názor a pohľad na vec, s ktorým môžete alebo nemusíte súhlasiť. Možno vás môj pohľad nabudí k premýšľaniu alebo prehodnoteniu vášho názoru, ak ste doteraz cítili v sebe nejaké pochybnosti týkajúce sa používania esenciálnych olejov. A možno aj nie, to nechám na vás.

Nad touto otázkou som sa nezamýšľala tentokrát iba ja sama. Podnet som dostala som od viacerých ľudí, ktorých poznám osobne, ale aj žien, s ktorými sme v kontakte na sociálnych sieťach a majú podobný životný štýl, hodnoty a prístup k materstvu ako ja. Viem, že podobné otázniky má v sebe viac ľudí, preto som sa rozhodla túto tému otvoriť.

Zmes olejov z detskej sady

História esenciálnych olejov

Nedávno som absolvovala jeden online kurz zameraný na esenciálne oleje (ďalej EO), ktorý sa venoval takým témam, ako je ich pôvod, výroba, účinky a použitie v praxi. Dozvedela som sa, že EO sa používali už v starovekom Egypte, Číne a Perzii. Táto informácia asi nikoho z nás neprekvapí. Oleje ako napríklad kadidlo, myrha a nard sa objavujú aj v Biblii. Ježišovi ich pri narodení doniesli traja králi z východu, Mária Magdaléna mu ho natierala s vlasmi na nohy. 

Naši predkovia odjakživa používali bylinky a ich výťažky pri rôznych chorobách, zraneniach, pri varení alebo ako parfémy. Tieto ich účinky sa využívajú dodnes.

S deťmi používame špeciálnu detskú kolekciu zmesi olejov

Éterické alebo esenciálne oleje?

Kto sleduje môj profil na sociálnych sieťach, mohol postrehnúť, že ak spomínam EO, tak používam výhradne slovo esenciálne oleje. Slovo éterické mi nikdy veľmi nesedelo, aj keď sú to v podstate synonymá. EO patria do nášho každodenného života, difúzujeme ich, natierame ich zriedené s nosným olejom na pokožku, ovoniavame, používame do varenia. Aj vďaka nim sme poslednú zimu posilňovali imunitu a úspešne sa vyhýbali chorobám.

Napriek tomu, že som si ich naozaj veľmi obľúbila, im nechcem pripisovať nadprirodzené schopnosti (ako som čítala na niektorých stránkach). Beriem ich ako prírodný prostriedok, ktorý mi pomáha k udržiavaniu našej fyzickej a psychickej pohody, zdravia a podporu imunity. Preto je mne osobne sympatickejší názov esenciálne oleje.

Prírodná medicína

Ako som spomínala vyššie, esenciálne oleje sú tu s nami už dlho. Dá sa povedať, že odjakživa. Pochádzajú z rôznych častí rastlín, stromov a plodov. Napríklad:

  • kvetov – ruža, jasmín, magnólia, rumanček,
  • byliniek – oregano, bazalka, rozmarín,
  • stromov – santalové drevo, pačuli, copaiba, škorica,
  • ihličia – jedľa,
  • živice – kadidlo,
  • semien – koriander,
  • citrusov: mandarinka, citrón, pomaranč, limetka atď.

Myslím, že keď sa tieto potraviny alebo bylinky používajú pri varení, chorobe alebo len tak pre potešenie, ani nepremýšľa nad tým, že by to mohlo byť nevhodné alebo v rozpore s vierou, či bibliou.

Keď cítim, že niečo na mňa lezie, automaticky si uvarím zázvorový čaj s medom a citrónom. Pri bolestiach žalúdka popíjam mätový čaj. Kvôli peknej vôni a na spríjemnenie domácej atmosféry si na stôl položím vázu s čerstvými kvetmi. Pri varení dochucujem jedlo rozmarínom, majoránom, kmínom, oreganom alebo bazalkou. To všetko sú bylinky a kvety, z ktorých sa vyrábajú esenciálne oleje.

Pri chorobe tiež preferujem prírodné riešenia pred lekárenským produktom. Radšej dávam šancu bylinkovým čajom, citrusom, esenciálnym olejom a difúzovaniu. Až keď je to naozaj nevyhnutné, siaham po liekoch. Našťastie, odkedy používame esenciálne oleje, sme lieky nepotrebovali.

Články naháňajúce strach z pofidérnych zdrojov

Najviac ma šokovali články z (pre mňa) nedôveryhodných zdrojov, v ktorých sa tvrdilo, že esenciálne oleje pochádzajú od diabla alebo môžu byť súčasťou okultizmu. Takéto vyjadrenia u mňa nehrajú rolu z dvoch dôvodov.

Za prvé, nemám rada takúto formu vyvolávania strachu u ľudí. Nepríde mi to opodstatnené a myslím, že viera by mala mať skôr inú úlohu ako spôsobovať strach.

Za druhé, môjmu štúdiu na vysokej škole vďačím okrem iného tomu, že kriticky pozerám na zdroje a pôvod informácií. A pri väčšine týchto článkov je ich pôvod nejasný, a preto sú pre mňa nerelevantné.

Esenciálne oleje a biblia

V samotnej biblii je možné nájsť množstvo textov, v ktorých sa priamo vyskytuje používanie EO. Americký teológ, chemik a biológ David Steward, Ph.D. na túto tému dokonca napísal knihu Liečivá sila olejov v biblii (Healing Oils of the Bible). Našla som pár výpiskov z tejto knihy, ktoré si môžete pozrieť tu

Okrem tejto knihy existuje ešte jedna podobná od americkej autorky Randi Minetor s názvom Esenciálne oleje biblie (Essential Oils of the Bible), kde rozoberá 30 olejov spomínaných v biblii. Každý je krásne ilustrovaný, doplnený veršami z biblie, opísané jeho účinky, použitie a podobné oleje.

V biblii je približne 360 statí rôznych receptov s esenciálnymi olejmi, čaje, maceráty, s ktorými si človek môže pomôcť. Čiže nejedná sa o niečo nové a nepoznané. Esenciálne liečivé oleje sú tu s nami už stáročia, takže podľa môjho názoru sa ich netreba báť používať vo svoj prospech. 

Rozhodnutie, či používať alebo nepoužívať ostáva už samozrejme na každom z nás 🙂

Na záver uvádzam ako príklad pár úryvkov z biblie, kde sa vzácne esenciálne oleje spomínajú:

Ján 12, 1-3 POMAZANIE JEŽIŠA V BETÁNII

1 Šesť dní pred Veľkou nocou prišiel Ježiš do Betánie, kde býval Lazár, ktorého vzkriesil z mŕtvych. 2 Pripravili mu tam hostinu. Marta obsluhovala a Lazár bol medzi tými, ktorí s ním stolovali. 3 Mária vzala libru vzácnej voňavej masti z pravého nardu, natrela Ježišovi nohy a poutierala mu ich svojimi vlasmi. A dom sa naplnil vôňou myrhy

Marek 14, 3-9 POMAZANIE V BETÁNII

3 Keď bol Ježiš v Betánii v dome Šimona Malomocného a sedel za stolom, prišla žena s alabastrovou nádobou vzácneho voňavého oleja z pravého nardu. Rozbila alabaster a olej mu vyliala na hlavu. 4Niektorí namrzene šomrali: „Načo také plytvanie olejom? 5 Veď tento voňavý olej sa mohol predať za viac ako tristo denárov a peniaze sa mohli dať chudobným.“ A osopovali sa na ňu. 6 Ale Ježiš povedal: „Nechajte ju! Prečo ju trápite? Veď mi urobila dobrý skutok. 7Chudobných predsa máte vždy medzi sebou. Keď im chcete robiť dobre, môžete to vždy urobiť. Ale mňa vždy nemáte. 8 Urobila, čo mohla. Už vopred pomazala moje telo na pohreb. 9 Amen, hovorím vám: Kdekoľvek po celom svete sa bude hlásať evanjelium, bude sa na jej pamiatku hovoriť aj o tom, čo urobila.“ 

Marek 16, 1 VZKRIESENIE JEŽIŠA

1 Keď sa skončila sobota, Mária Magdaléna, Mária Jakubova a Salomé nakúpili voňavé oleje, aby ho išli pomazať.

Matúš 2, 11

11 Vošli do domu, uvideli dieťatko s jeho matkou Máriou. Padli na zem a klaňali sa mu. Otvorili svoje klenotnice a obetovali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.

Amos 6, 6

 6 Z obetných čiaš popíjajú víno a najlepším olejom sa natierajú, ale nesmútia nad troskami Jozefa. 

Ester 2, 12

12 Obdobie prípravy dievčaťa, skôr ako vošlo ku kráľovi, trvalo plných dvanásť mesiacov. Dni prípravy totiž majú takúto náplň: šesť mesiacov ich mastia myrhovým olejom a šesť mesiacov voňavkami a krémami pre ženy. 

Kniha múdrosti 2, 7

7 Dožičme si hojnosť vzácnych vín a voňavých olejov, nech nám neunikne ani jeden jarný kvet.

Prajem Vám voňavý deň.

Vaša Erika

PS: poteším sa, ak mi v komentároch napíšete váš názor na túto tému a vzájomne sa tak obohatíme 🙂

Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.