Detské vianočné a zimné knihy

Vianočnú atmosféru, prípravy, svetielka, pečenie, čítanie vianočných kníh, výzdobu, koledy, klasické americké vianočné pesničky a všetko čo k Vianociam patrí mám naozaj rada a teším sa, že som túto lásku preniesla aj na Saru.

Preto som sa rozhodla vám ukázať našu zbierku vianočných detských kníh, ktoré budeme lúskať túto zimu. Deti si niektoré z nich budú postupne nachádzať v adventnom kalendári.

Vek som označila orientačne. Niektoré knihy môžete skúsiť čítať už skôr a iné budú obľúbené dlhšie než uvedený vek. Každé dieťa je iné a má jedinečný vkus. 

1 – 3 roky

Krtko a Veselé Vianoce

Klasická rozprávka o Krtkovi, ktorého poznáme ešte z nášho detstva. V knihe nájdete vo veršoch príbeh ako sa Krtko s myškou pripravujú na Vianoce, pečú koláče, balia darčeky, chytajú kapra, zdobia stromček a nakoniec večerajú. Väčšie deti sa rýmy môžu naučiť naspamäť a trénovať si tak hlavičku.

Pritúľ si ma

Milá interaktívna knižka pre najmenšie deti, kde sa aktívne zapájajú do príbehu fúkaním, hladkaním, klopkaním a tak pomáhajú malému tučniakovi prísť na svet. U nás je to veľmi obľúbená kniha so zimnou snežnou tématikou.

Biblické príbehy s otváracími okienkami

Doma máme samozrejme aj viacero chorvátskych vianočných a aj biblických titulov. Túto som vám tu dala na ukážku, lebo sme ju čítali často. Hlavne kvôli tomu, že má otváracie okienka. 

Potulky zimou

Celá séria celoobrázkových kníh bez textu všetkých ročných období Potulky je u nás populárna od Sarinho roka a pol. Dostala ich na Vianoce a začala ich pomaly vnímať. Spočiatku sme obrázky len komentovali, hovorili kde sa čo nachádza. Neskôr sme konkrétne osoby a zvieratá hľadali na všetkých stranách a sledovali ako sa vyvíja ich príbeh. 

Ilustrácie sú tak bohaté, že vždy nájdete pri čítaní niečo nové. Sara po nich často siaha aj teraz ako trojročná. Patria k jej top knihám.

Co se děje o Vánocích

Kniha, ktorá má podobný štýl ako Potulky, len s čisto vianočnou tématikou.

2 – 4 roky

Murko sa vracia

Príbeh o kocúrikovi Murkovi, ktorý bol veľmi zvedavý a napriek mamičkiným upozorneniam, aby sa nevzďaľoval do lesa, ho tam jedného dňa zaviedla jeho zvedavosť. Stretáva sa s obyvateľmi lesa a hľadá cestu späť domov k mamičke. Nakoniec sa mu to podarí.

Kniha má nádherné ilustrácie kvôli ktorým ma táto kniha oslovila.

Terka sa učí lyžovať

U nás obľúbené príbehy s kamarátkou Terkou, ktorá sa tentokrát vyberie s rodičmi do hôr. Zoznamuje sa so snehom, lyžami, lanovkou, vlekom a nakoniec vyhrá v slalome druhé miesto. 

Kubkove zimné radovánky

Malý chlapček Kubko sa prebudí do zasneženého rána. Postupne si v knihe vyskúša postaviť iglu, sánkovať sa, uvidí snežný pluh a postaviť si snehuliaka.

Terka sa učí piecť

Táto kniha nie je určená iba na Vianoce. Ale ja som ju sem zaradila preto, lebo som ju kúpila práve kvôli vianočnému pečeniu. A Sara sa môže aj týmto spôsobom oboznámiť s pečením.

Terka oslavuje Vianoce

A nakoniec Terka o Vianociach, kde sa jej na začiatku príbehu nešťastnou náhodou podarí rozbiť vianočné gule. Terka ale šikovne vyrobí nové a okrem toho aj adventný kalendár aj veniec.

Teší sa, keď ich navštívi Mikuláš a večer sa idú pozrieť na vianočné trhy. S ockom vyberajú vianočný stromček, ktorý krásne ozdobia. Na záver ich čaká spoločná večera a samozrejme darčeky.

Betlehem

K tejto knihe je potrebné vlastniť hovoriace pero od Albi. U nás je obľúbené a vďaka nemu sa dieťa naučí vianočné koledy a preverí si svoje znalosti vo vianočnom kvíze.

Tajný vianočný hosť

Dojímavý príbeh o novom obyvateľovi lesa – medveďovi, ktorý sa sem prisťahoval a všetky zvieratká sa ho báli. On nechcel byť na Vianoce sám a tak všetkým poslal pozvánku a čakal. Nikto dlho neprichádzal a medveďovi začali stekať slzy. 

S vianočným stromčekom si do domu omylom doniesol aj schovanú veveričku. Skamarátili sa, jedli, rozprávali sa a nahlas smiali. To prilákalo aj ďalšie zvedavé zvieratká, ktoré sa odvážili prísť a tak spolu prežili pekný Štedrý večer.

3 a viac rokov

Danka a Janka

Napriek tomu, že má kniha na obale ilustráciu so zimným motívom, nie sú v nej len príbehy o najchladnejšom období v roku. Táto klasika je vhodnejšia pre staršie deti, ktoré už vydržia dlhšie počúvať a neprekáža im menej ilustrácií.

Rozprávky na Vianoce

Sedem príbehov so zimným aj vianočným motívom, ktoré si vyžadujú už lepšiu koncentráciu. Príbehy sú písané formou dialógov. Kniha ma zaujala hlavne nádhernými klasickými ilustráciami na štýl starých Heidi kníh.

Knihy, ktoré ma až tak nezaujali

Dlho som premýšľala, či sem túto kategóriu zaradím. Často sa negatívne recenzie na blogoch neobjavujú. Ja proti týmto knihám osobne nič nemám. Ale čo sa týka detských kníh, dáva mi zmysel Montessori pedagogika, ktorá vraví o tom, že deti by sa mali približne do 6-7 rokov (školský vek) čo najviac ukotviť v realite a neskôr pridávať fantazijné príbehy a postavičky (víly, draci, škriatkovia, duchovia, strašidlá,..) 

To je dôvod, prečo ma tieto knihy momentálne pre najmenšie deti neoslovili. Zatiaľ si ich nechávam v knižnici a možno na ne príde, keď budú deti staršie a budú viac schopné rozlišovať realitu a fantáziu.

Moja najmilšia vianočná knižka

V knihe sa objavuje veľa abstraktných postavičiek ako napríklad škriatkovia. Najskôr balia a nosia darčeky oni, neskôr to majú na starosti anjelikovia, ktorí aj prinesú vianočný stromček. V nižšom detskom veku preferujem skôr literatúru na štýl Terky, kde sú Vianoce predstavené z pohľadu rodiny a zvykov.

Luskáčik

Kniha s nádhernými ilustráciami kvôli ktorým som ju aj pôvodne vybrala. Klasický príbeh o hračke Luskáčikovi, ktorá ožila a s hlavnou hrdinkou dievčatkom Klárou sa vyberú do čarovnej krajiny plnej cukríkov, čokoládových zákuskov a lízaniek. Rovnako téma, na ktorú majú najmenšie deti podľa môjho názoru ešte čas. Naviac sa mi nepáči idealizovanie sladkostí.

Snehová kráľovná

Opäť prekrásne ilustrácie a klasický príbeh od Hansa Christiana Andersena. Mňa ale znova odradili škriatkovia a zložitejší dej vhodnejší pre staršie deti.

Verím, že ste si v mojom výbere našli niečo pre vás a vaše detičky a inšpirovali sa. Budem rada, keď mi dáte vedieť buď v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prajem vám krásny adventný a vianočný čas 🙂

Erika

Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.