Čo je to non-toxic?

Rozhovor s Vierou Vakulovou, majiteľkou non-toxic e-shopu Wereco Store, predtým PhD študentkou a pracovníčkou Európskeho technologického inštitútu CEITEC, kde sa zaoberala výskumom v oblasti onkologickej diagnostiky. Študovala biológiu a genetiku, a zaoberala  sa hlavne projektami zameranými na zlepšenie diagnostiky a liečby leukémie a ďalších nádorových ochorení. Popri štúdiu sa venovala aj oblasti monitoringu klinických štúdií.

Každý krok, ktorý urobíte, bude krok k lepšiemu. Choďte na to postupne, vychytajte si veci, ktoré u vás doma fungujú a ktoré nie, občas je to taká malá alchýmia 🙂

Vieri, na úvod by ma zaujímalo čo to pojem non toxic vlastne znamená a prečo je dnes taký populárny?

Vo všeobecnosti pojem non-toxic, označuje koncept, kedy sa vyhýbame látkam, ktoré akýmkoľvek spôsobom poškodzujú naše zdravie a životné prostredie okolo nás. A naopak používame také produkty, kde sú suroviny jasne netoxické, bez rôznych nežiadúcich vplyvov, prírodného pôvodu, biologicky odbúrateľné a netoxické pre životné prostredie.

Pojem non-toxic je možné chápať aj v súvislostiach zdravého životného štýlu, zdravej stravy, zdravej suplementácie, bez škodlivej chémie. Tu zvýrazním slovo škodlivá, pretože chémia môže nielen škodiť ale aj pomáhať. Pojem non-toxic v sebe zahrňuje aj myšlienku minimalizmu: nepotrebujete mať police plné kozmetiky a čistiacich prostriedkov, skutočne vám postačí pár kvalitných non-toxic produktov. Častokrát ide o prípravky s viacúčelovým použitím.

Popularita tohto pojmu zrejme vychádza aj z nášho uvedomenia si závislosti na prírode a prírodných zdrojoch. Za posledné roky všetko v súvislosti s ekológiou a zdravým životným štýlom zažíva boom. A non-toxic k tomuto patrí, no na druhej strane, častokrát len znova objavujeme už objavené.

Vraciame sa k starým a osvedčeným radám a riešeniam, ktoré používali naše prababičky, samozrejme prispôsobené dnešnej dobe. Spomeniem asi takú obyčajnú vec ako je tuhé mydlo. To tu bolo stáročia pred nami. A posledné roky výroba a používanie tuhých mydiel zažíva neuveriteľný boom.

Prečo sa vlastne toxické produkty začali vyrábať?

Život aj doba sa po priemyselnej revolúcii začali zrýchľovať, takže sa hľadali rýchle, účinné a lacné riešenia. Tak, aby sa všetko mohlo odbiť jednou odmerkou naliatou do práčky, vyčistiť domácnosť efektívnymi prostriedkami, umyť vlasy malým množstvom tekutého gélu. A syntetické penidlá, parfemácie a optické rozjasňovače boli lacné a jednoduché na výrobu. 

Ďalším z mnohých dôvodov bol aj ten, že po 1. svetovej vojne bol celosvetovo nedostatok oleja, teda zdroj na výrobu mydla. Preto sa začali opäť hľadať lacnejšie a dostupnejšie varianty. Zároveň nastal aj rozvoj technológií, a to bol krok od toho, aby sa aj kozmetika a pracie prášky začali vyrábať vo veľkom.

Bezpečnosť nikto neriešil, keďže účinnosť bola vysoká, a pranie bolo menej namáhavé. Na to, že určité látky sú toxické sa začalo prichádzať až časom a postupne boli vyraďované z výrobného procesu.

Je všetko “chemické” zlé? 

Tu je jasná odpoveď, samozrejme nie je. Ak sa pozrieme na netoxické pranie (ktoré je mimochodom základom, každej non-toxic domácnosti) ako bieliaci prostriedok použijeme perkarbonát sodný, ktorý má takýto chemický vzorec: Na2CO3·1.5H2O

Pritom sa jedná z hľadiska non-toxic o prospešnú a neškodnú chémiu, ktorá má bieliaci efekt a je plne biologicky odbúrateľná. A takto by sme mohli pokračovať donekonečna, keďže každá látka má svoj chemický vzorec. Je potrebné rozpoznať, aká „chémia“ je v rámci non-toxic prijateľná a čo už naozaj škodí.

Pre koho je non toxic domácnosť najviac odporúčaná a vhodná? 

Na úvod poviem, že non-toxic domácnosť je skutočne pre každého bez rozdielukaždý z nej bude profitovať. Ale najviac to budú ľudia s rôznymi druhmi alergií, ekzémov, osoby s citlivou pokožkou alebo náchylní na rôzne druhy podráždenia. A bohužiaľ v dnešnej dobe takýchto ľudí pribúda raketovým tempom.

Myslím, že takmer každý z nás už zažil nejakú formu prehnanej imunitnej reakcie, či už šlo o ekzém, problémy s dýchaním, bolesti hlavy, atď. Príčina častokrát nejasná. Ďalšou zraniteľnou skupinou sú určite deti, ktoré majú tendenciu reagovať na toxické látky vo zvýšenej miere.

V akých oblastiach života môžeme byť non-toxic?

Každý, kto trochu pozná pojem non-toxic hneď povie, že základom je netoxická domácnosť: čistiace prostriedky a prostriedky na pranie. Ďalej starostlivosť o telo: celá škála kozmetických výrobkov a hygienických doplnkov. 

Rozumná suplementácia (minerály, vitamíny, probiotiká, kedy áno, kedy nie a v akej forme). Zdravé stravovanie, ale to je oblasť snáď na celý ďalší článok :-), ale s non-toxic pochopiteľne veľmi súvisí.

Je non-toxic drahý špás alebo ním môžeme aj ušetriť?

Non-toxic určite nemusí byť drahou záležitosťou, pretože základné suroviny pre domácnosť: kyselina citrónová, ocot, perkarbonát, pracia sóda, atď sú cenovo veľmi dostupné. Takisto mydlo na pranie. A to už máte de facto základ pre netoxickú domácnosť

Samozrejme sú varianty hotových výrobkov, ktoré sú drahšie než konvenčné produkty. Tu treba vziať do úvahy, že ak chceme použiť napr. prírodnú parfemáciu z certifikovaného zdroja, tá bude drahšia hlavne kvôli výrobným nákladom. Na druhej strane, častokrát sú tie cenové rozdiely minimálne. Ide o koncentrované produkty, kde stačí aplikovať menšie množstvo a výrobok vám vydrží oveľa dlhšie. 

Čo sa týka kozmetiky, je to dobré vidieť pri starostlivosti o deti. Tie toho totiž potrebujú skutočné minimum: nepotrebujú žiadne šampóny a sprchové gély, postačí kvalitné tuhé mydlo, alebo jemná umývacia emulzia, ktorú stačí použiť 1x týždenne, alebo len pri skutočne veľkej špine :-).

Ďalej jednodruhový olej lisovaný za studena alebo obyčajné bambucké maslo na občasné mazanie po kúpeli. Z mastičiek na oblasť plienok najčastejšie používame tie na báze zinku. Aj tu existuje dosť cenovo veľmi dostupných variant.

Ak riešime kozmetiku pre dospelých, každý z nás má iné zvyklosti a je to veľmi individuálna oblasť. Hypoteticky si vystačíte s tuhým mydlom, šampónom, jednoduchým telovým olejom/maslom/krémom

Prakticky používajú hlavne dámy viac kozmetických produktov s rôznym účelom. Niektoré produkty môžu byť pre vás drahšie než ste zvyknutí, iné naopak lacnejšie. Práve oblasť kozmetiky patrí medzi tie, kde sa môžeme pohybovať v skutočne širokých mantineloch. Pevne verím, že si každý nájde to, čo mu najviac vyhovuje a je pre neho finančne dostupné.

Musíme byť striktní vo všetkých oblastiach? Čo keď si vyberiem len non-toxic pranie, ale kozmetiku zatiaľ riešiť nechcem?

Základ je netoxická domácnosť a netoxické pranie. Pretože práve doma trávime najviac času a najviac môžeme ovplyvniť, akým látkam sa budeme vystavovať. Pranie, pretože oblečenie na sebe nosíme každý den v podstate 24 hodín denne. Látky v ktorých periete sa na oblečení môžu usadzovať. 

V konvenčných prípravkoch na pranie sú to hlavne fosfáty, optické rozjasňovače, syntetické vonné látky (často ftaláty),… Následne po vypraní sú vypustené do odpadu a ďalej sa dostávajú do prostredia. Väčšina z nich je len veľmi ťažko biologicky odbúrateľná, niektoré sa v prostredí kumulujú, znečisťujú vodu a pôdu

Preto je netoxické pranie tak dôležité, pretože má dopad nielen na vás a váš organizmus ale aj na prírodu, vodné zdroje, pôdne znečistenie.

S praním následne súvisí aj non-toxic čistenie v domácnosti, ale to je skutočne otázka jedného max 2 čističov, pre bežné upratovanie toho veľa nepotrebujete.

Čo sa týka kozmetiky, chápem, že sú to zmeny, ktoré sa neudejú zo dňa na deň, takže začnite pozvoľna. Postupne vymeňte, nahraďte kompromismi a následne čistými non-toxic produktami. U niektorých produktov, spomeniem napr. klasické tekuté šampóny na vlasy, je to stále o určitej forme kompromisu. Keďže na no-poo alebo low-poo metódu si netrúfne každý. Z tekutých šampónov sa dá vybrať väčší či menší kompromis a znova je to o tom, že čo sedí jednému človeku nemusí zase ďalšiemu.

Ideál je mať non-toxic domácnosť celú vrátane kozmetiky, ale to sa neudeje hneď. Ale každý krok, ktorý urobíte, bude krok k lepšiemu. Choďte na to postupne, vychytajte si veci, ktoré u vás doma fungujú a ktoré nie, občas je to taká malá alchýmia :-).

V kozmetike sa na začiatok vyhnite hlavne tým najtoxickejším zložkám, spomeniem: parabény, silikóny, syntetické tenzidy, ropné látky a ich deriváty, syntetické parfemácie (vidíte často na zložení pod pojmom aroma, fragrance), nebezpečný konzervant methylisotiazolinon MIT, resp. akýkoľvek -isotiazolinon.

Prečo by sa radšej mali vyhýbať konvenčným produktom? Sú naozaj také škodlivé?

Minimálne obsahujú syntetické látky ktoré zaťažujú organizmus a životné prostredie. To, že niekomu nespôsobia dané zložky ekzém, alebo alergiu, ešte neznamená, že mu neuškodia iným spôsobom, čo sa môže ukázať oveľa neskôr

Naozaj radím, vyhnúť sa konvenčným produktom, pokiaľ je to, čo i len trochu možné. Ropné látky sú už niekoľko rokov dobre známym znečisťovateľom prostredia. To, že vám krém na báze vazelíny vyhovuje teraz, je síce fajn, ale v skutočnosti vašu pokožku úplne uzavrie a nedovolí jej dýchať. Nedovolí jej vylučovať práve tie toxické látky, ktorých sa telo potrebuje zbaviť. 

Ftaláty, čoby syntetické vonné látky, sú v konvenčnej kozmetike štandardom, no väčšina z nich sa biologicky nedá odbúrať a patrí medzi karcinogény alebo hormonálne disruptory. A to sú len dve možno najčastejšie látky v konvenčných produktoch. 

Chápem, že si teraz asi nemôžete nosiť so sebou všade vlastné mydlo na ruky. Isté veci jednoducho neovplyvníte. Ale ak idete kúpiť nový prací gel, potrebujete nový krém na tvár, čítajte, pýtajte sa, rozmýšľajte. To sú veci, ktoré závisia na vás.

Jedným výstražným príkladom môže byť žena, ktorá dlhé roky používala púder značky Johnson & Johnson, ktorý si aplikovala na intímne miesta a dostala rakovinu vaječníkov. Detský púder obsahoval mastenec, ktorý toto mohol spôsobiť. Firma súd prehrala a musela žene vyplatiť 417 miliónov dolárov. Články o tejto kauze si môžete prečítať po slovensky tutu po anglicky.

Toto je len jeden príklad. Bohužiaľ ich môžeme nájsť oveľa viac.

Mohla by si nám vymenovať 5 látok, na ktoré by sme si mali dať najviac v bežnej drogérii pozor a prečo?

Spomenula som ropné zložky a ropné deriváty, ktoré mimo to, že sú ťažko odbúrateľné v prírode, majú tú vlastnosť, že úplne uzavrú pokožku a bránia jej v prirodzenej výmene látok. 

Syntetické parfemácie, často ide o ftaláty, ktoré sú toxické pre hormonálnu sústavu. 

Ďalej MIT (methylisotiazolinon), častý konzervant, ktorého používanie je limitované európskou legislatívou, no nie je úplne zakázané, ide o silný kožný alergén, nachádza sa nielen v kozmetike ale aj v čistiacich prostriedkoch. 

SLS, SLES – sodium lauryl sulfate, sodium dodecyl sulfate, a ich deriváty, ide o syntetické penidlá, ktoré vysušujú a dráždia pokožku. 

Propylen glycol: spôsobuje podráždenie pokožky už pri nízkej koncentrácii, pritom je to jedna z veľmi častých kozmetických zložiek. 

Phenoxyethanol, je to vonná zložka, chemicky ale podobná parabénom a je toxická pre reprodukčný systém. 

Skrátka, zložiek, ktorým je nutné sa vyhýbať je veľké množstvo, no na druhej strane sa dajú nahradiť vcelku slušnými netoxickými surovinami, alebo aspoň kompromismi.

Veľakrát počujem argument, že ide o nízke koncentrácie a nemáme sa čoho báť. Avšak vo väčšine prípadov nájdete v produkte hneď niekoľko „toxic“ alebo prinajmenšom sporných zložiek. Len málokto sa zaoberá tým, aký efekt majú na náš organizmus tieto látky spolu v „zmesi“ zvlášť pri dlhodobom používaní.

Zaujímalo by ma, ako je to s prírodnou kozmetikou. Nie všetko, čo sa predáva ako prírodná veľmi často prírodná nie je. Ako je to možné a ako sa v tom môže bežný jedinec vyznať?

Asi ťa sklamem, ale realita je taká, že bežný človek sa v tomto jednoducho nevyzná. Pretože je to o znalostiach chémie, biológie, hľadaní a študovaní dostupných reportov, často aj o znalosti legislatívy. Môžete si naštudovať základné látky, ktorým je potrebné sa vyhýbať. 

Avšak trh sa vyvíja a pojem bio a prírodná je proste v kurze. Čiastočne je možné sa orientovať podľa certifikátov uznávaných európskou legislatívou alebo americkou (ak ide o výrobke vyrobené v USA). Spomeniem Cosmos organicUSDA organic, to sú asi dva najprísnejšie certifikáty v kozmetike a produkty, ktoré ich nesú, sú vo veľkej väčšine non-toxic. 

Na druhej strane, však existujú produkty, ktoré nemusia mať žiadny certifikát a predsa majú dobré netoxické zloženie. Možno taký môj všeobecný pohľad: dávala by som si pozor na konvenčné značky, ktoré zrazu prídu s nejakou bio radou, často som sa stretla s tým, že tieto produkty non-toxic ani zďaleka neboli. Prípadne obľúbené marketingové tvrdenie že daný produkt je s obsahom tej-ktorej bio zložky. Realita je taká, že spolu s bio zložkami si kúpite aj kopec často toxickej syntetiky.

V súvislosti s pojmom non-toxic a vzrastom popularity prírodnej kozmetiky sa objavil nový pojem GREENWASHING. Mohla by si nám objasniť, čo to presne znamená?

Je to pojem súvisiaci hlavne so zavádzajúcou reklamou. Typicky, ak firma propaguje seba, svoj produkt a tvrdí o ňom, že je ekologicky šetrný, eco-friendly a množstvo podobných výrazov. Ide hlavne o silný marketing, zatiaľ čo v skutočnosti je ekologická šetrnosť ťažko dokázateľná, diskutabilná alebo žiadna neexistuje. Napr. aj v prípade, ak firma uvedie, že jej výrobok je bez obsahu látok, ktoré boli legislatívou už dávno zakázané.

Alebo spoločnosť uvedie, že látka je prírodného pôvodu, pričom reálne prešla množstvom ďalších technologických úprav a procesov, a vo výsledku už tak “prírodná” vôbec nemusí byť.

Ako je to s deťmi? Prečo je také dôležité dávať u nich pozor na bezpečné produkty z hľadiska non-toxic?

Deti reagujú na toxické zložky skôr a často vo zvýšenej miere v porovnaní s dospelými. Ich imunitný systém sa vyvíja a zaťažovať ho zbytočne toxickými látkami je rizikom pre ich ďalší vývin. Navyše deti toho skutočne veľa nepotrebujú, dovolím si tvrdiť čím menej kozmetiky a drogérie pre deti tým lepšie. 

Tu ešte upozorním, že konvenčné značky často prídu s produktami určenými špeciálne pre deti. Bohužiaľ v týchto produktoch nájdeme už zmieňované syntetické penidlá, optické rozjasňovače, syntetické vonné zložky, ako aj ropné produkty. 

Non-toxic produkty majú nespornú výhodu v tom, že často ide o skutočne univerzálny výrobok. Ak tým mažete bábätko, tak tým v kľude môžete namazať aj seba. V netoxickom pracom prostriedku môžete prať predsa všetko oblečenie, to detské ako aj to pre dospelých. Ak si chcete byť istí, vyberte si variantu bez vône a žiadne extra pracie prostriedky pre deti nepotrebujete.

Viem, že aj ty máš deti. Ako si sa o ne starala po narodení z hľadiska detskej kozmetiky? Akú si používala, prípadne v čom si prala ich oblečenie?

Deti mám dve a z hľadiska kozmetiky som inštinktívne postupovala pod heslom: čím menej tým lepšie. V dobe po narodení staršieho syna som ešte non-toxic koncept ako taký nepoznala, no už niekoľko rokov predtým som, čo sa týka kozmetiky vyhľadávala šetrné prírodné produkty, takže u detí som používala obyčajné za studena lisované rastlinné oleje na mazanie, prípadne zinkovú masť na báze rastlinných olejov

Čo sa týka prania, pri prvom som zo začiatku prala v ekologických pracích prostriedkoch, ktoré teda non-toxic neboli, čo som, pravda, zistila až neskôr. Pri narodení mladšej dcéry už bola naša domácnosť komplet non-toxic a prala som hlavne v non-toxic pracích géloch a práškoch bez vône, a skúsila som aj pracie mydlo. 

Čo sa týka škvŕn, tak u mňa jednoznačne vedie kombinácia žlčového mydla alebo perkarbonátu. Tieto dva produkty dokážu spoľahlivo odstrániť najrôznejšie „detské“ škvrny.

Ako si sa ty dostala k non-toxic životnému štýlu?

Všetko začalo dávno predtým, než vôbec non-toxic koncept ako taký začal byť populárny. Pred zhruba 10 rokmi sa u mňa objavili určité zdravotné problémy a ako biológa ma to donútilo pátrať po príčine. Začala som sa viac zaujímať o to, čím sa natieram, čo za kozmetiku používam, a po preštudovaní niekoľkých článkov prišlo jasné rozhodnutie hľadať prírodné netoxické alternatívy. 

V tej dobe bola dostupnosť aspoň akej takej prírodnej kozmetiky limitovaná, no ako študentka som si dokázala nájsť cenovo dostupné varianty, teraz by som ich nazvala non-toxic kompromismi :-). Ako sa trh vyvíjal, začali sa objavovať zložením lepšie produkty a skúšala som, čo mi vyhovuje. A pred cca 4 rokmi som objavila FB skupinu Svet non-toxic a to bol moment, keď som vedela, že som na dobrej ceste. Po absorbovaní informácií v skupine som sa v otázke non-toxic životného štýlu posunula výrazne dopredu.

Musím sa priznať, že ja, keď som v roku 2016 objavila Svet non-toxic, bola som unesená, ale po čase ma to zavalilo informáciami a mala som pocit, že nikdy nebudem dokonalá a na istý čas som sa musela vypnúť. Ako to bolo u teba? Ako dlho ti trvalo všetko si naštudovať a zmeniť domácnosť? V čom môžeš povedať, že už si 100% non toxic a na čom ešte pracuješ?

Môžem povedať, že máme 100% netoxickú domácnosť, upratovanie, pranie, starostlivosť o deti. Čo sa týka kozmetiky, tam už 100% non-toxic som v starostlivosti o pleť a telo, kompromisy volím pri vlasovej kozmetike a dekoratívnej. 

U šampónov zatiaľ volím kompromisy, keďže som zvyknutá na tekutú konzistenciu šampónov. V dekoratívnej kozmetike je to v podstate vždy o väčšom či menšom kompromise, keďže sa používajú minerálne farbivá a niektoré bývajú znečistené ťažkými kovmi. V prípade dekoratívnej kozmetiky to ozaj chce občas prižmúriť oko, a dobre preštudovať zloženie. Trh sa ale vyvíja a ponuka produktov sa celkom pekne rozširuje.

Celý proces prechodu na 100% non-toxic domácnosť mi trval pár týždňov, no mala som výhodu v tom, že veľa vecí som už poznala, skúsila a používala, len som ešte nevedela, že ide o non-toxic. A že som sa dokázala vcelku dobre zorientovať v zložení výrobkov. Ale pre človeka, ktorý chce začať a prechádzať na non-toxic takpovediac od nuly ten proces môže zabrať podstatne viac času.

Myslíš si, že do budúcna sa aj ostatné konvenčné značky budú snažiť ísť cestou non-toxic? Alebo je to iba momentálny trend?

Môj skromný odhad je, že tento trend bude pokračovať, aj vzhľadom na aktuálnu situáciu s klimatickými zmenami a životným prostredím. A myslím, že je to dobrá správa, pretože každý z nás chce žiť zdravšie, ale informácii je neúmerne veľa a často bývajú protichodné. Bežný spotrebiteľ má problém si ich utriediť, ďalej do toho vstupuje marketing, ktorý môže človeka veľmi zmiasť. 

Celkovo v posledných rokoch zaznamenávam trend, kedy konvenčné značky začínajú pracovať na svojich radoch s prírodným zložením. Otázka je, ako to uchopia, pretože zatiaľ som konvenčnú značku, ktorá by ponúkala aj čistú non-toxic drogériu alebo kozmetiku, nenašla. Skôr vznikajú nové malé značky, ktoré tento koncept nasledujú a tam môžeme nájsť veľmi vydarené 100% non-toxic produkty.

Ako ste prišli k myšlienke otvoriť koncept výhradne non-toxic eshopu?

S touto myšlienkou som sa pohrávala krátko po tom, čo som skupinu svet NT objavila. No nejak som to stále odsúvala, nevedela som kde a ako začať. Časom som videla, že záujem o túto problematiku rastie, ale ľudia sa nevyznajú v zložení produktov. 

A keďže aj certifikáty prírodnej kozmetiky a eko drogérie majú rôzne úrovne, sú rôzne nastavené, povedala som si, že by bolo fajn v tomto spotrebiteľov usmerniť. Ukázať im, že na trhu sú výrobky non-toxic so skutočne čistým zložením (a pritom nemusia mať certifikát). 

Že non-toxic je pre všetkých bez ohľadu na vek a pohlavie a začať môžete ihneď. A vôbec do toho nemusíte investovať veľké peniaze. Chceme pritiahnuť k non-toxic konceptu širšie publikum, bez toho aby ste mali pocit, že ste „alternatívci“, ktorí tiahnu k bio-eko trendom.

Poskytujete aj nejaké poradenstvo vo výbere produktov? 

Áno, na blogu, už máme niekoľko článkov, kde radíme v oblasti non-toxic. Takisto nás môžete kontaktovať na našej FB stránkeIG profile, alebo priamo na e-shope

Skutočne detailné informácie a odpovede na komplikovanejšie problémy nájdete práve v FB skupine Svet Non-toxic, ktorá funguje od pondelka do štvrtka. Svet Non-toxic takisto funguje ako neziskové združenie a informácie o nej nájdete na www.svetnontoxic.org. My aktívne s touto organizáciou a jej členkami spolupracujeme.

Aké máte vízie s eshopom, čo všetko plánujete v budúcnosti zaradiť do sortimentu?

Našou najväčšou víziou je mať e-shop, kde si zákazník nakúpi všetko, čo potrebuje pre netoxickú domácnosť a starostlivosť o seba, či o deti. Takisto pracujeme na tom, aby sme dokázali ponúknuť cenovo dostupné varianty pre všetkých, jednoducho aby mal spotrebiteľ na výber a mal všetko pokope na jednom mieste. 

Takže aktuálne pracujeme hlavne na rozširovaní sortimentu, čo sa týka domácnosti a rôznych doplnkov, hľadáme nové značky či už v zahraničí alebo v ČR a v SR, nové produkty, skúšame, testujeme. A myslím, že sa zákazníci môžu tešiť na skutočne zaujímavé novinky.

Dodávate tovar aj mimo ČR a SR?

Áno, určite sa môžeme dohodnúť. Stačí nám napísať, kam je treba balíček poslať a nájdeme najvýhodnejšie riešenie.

Vierka, ďakujem za rozhovor a prajem vám veľa spokojných zákazníkov.

Odkazy

Wereco Store – Non-toxic e-shop , InstagramFacebook Page

Svět non-toxic – webstránkaFB skupina

Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.