Ako vybrať prírodný opaľovací krém pre deti?

Leto už prišlo a my, mamy, opäť hľadáme, ktorý opaľovací krém je pre naše deti ten najlepší.  Mnohé z nás sa potýkajú s kožnými problémami u detí, alergie, ekzémy, a preto sa stále viac mamičiek snaží nájsť najvhodnejšiu variantu prírodného a čo najmenej škodlivého opaľovacieho krému pre deti.

Niektorí sa spoliehajú na výsledky populárneho časopisu dTest, ktorý je zameraný na porovnávanie rôznych komodít. Okrem iného sa venoval aj opaľovacím krémom. Mám pocit, že ani jeden krém nebol s minerálnym UV filtrom, preto je tento výsledok pre mňa irelevantný.

Moje deti našťastie na alergie ani kožné problémy netrpia, ale napriek tomu som sa rozhodla ich chrániť prírodne (veď ako správna biomama 🙂 ) a zbytočne nenechať pôsobiť slnko v kombinácii s chemickými UV filtrami na ich jemnej koži.

Pre tých, ktorý ma nepoznajú, som Erika, žijem na severe Chorvátska v prímorskom a prístavnom mestečku Rijeka. Na svojom blogu sa venujem témam láskavého rodičovstva a aromaterapii. Ak sú vám tieto témy blízke, môžete si stiahnuť môj bezplatný eBook o detských emóciách alebo detskej imunite.

Pred čím sa to vlastne chránime?

UV, alebo ultrafialové žiarenie je ľudskému oku neviditeľné elektromagnetické žiarenie, ktorého zdrojom je Slnko. Rozlišujeme tri druhy:

  • UVA: väčšina UV žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch. Spôsobuje starnutie kože, vznik vrások, pigmentových škvŕn a môže spôsobiť rakovinu kože.
  • UVB: spôsobuje spálenie kože a významne prispieva k vzniku rakoviny kože. Poškodzuje zrak.
  • UVC: má preukázateľne karcinogénne účinky na živé organizmy, ale absorbuje ho ozónová vrstva a na zemský povrch nedopadá.

Čo je to SPF a aké číslo vybrať

SPF číslo je skôr orientačné. Treba brať do úvahy hlavne to, aký fototyp pokožky máme a kde sa slnku vystavujeme. Vzorec na výpočet minút, ktoré môžeme stráviť na slnku vraví, že sa vynásobí množstvo minút podľa nášho fototypu s číslom SPF (napr. 10min x SPF 20 by znamenalo byť na slnku 200min, čiže viac ako 3hodiny.)

Všeobecne sa ale odporúča natierať zhruba každé dve hodiny a pokiaľ idete do vody a osušíte sa uterákom aj častejšie. Čo sa týka výšky SPF pri deťoch by som nešla pod  SPF 30. Experti na pôsobenie SPF uvádzajú, že SPF blokuje maximálne 93 % UVB žiarenia, SPF 30 maximálne 97 % a SPF 50 maximálne 98%.

Chemický alebo minerálny UV filter?

Ja som sa rozhodla natierať svoje deti krémami s minerálnym UV filtrom. Hlavné rozdiely sú tieto:

Chemické UV filtre:

  • Pred slnkom chránia pomocou chemickej reakcie látkami ako: oxybenzon, avonbenzon, oktorylen.
  • Vstrebávajú sa do pokožky a nedávne štúdie preukázali ich prítomnosť v krvi, materskom mlieku a v moči.
  • Niektoré chemické filtre ovplyvňujú prirodzené funkcie hormónov.
  • Okrem neblahého a častokrát neprebádaného účinku zmesí chemických látok na pokožku, majú chemické UV filtre aj negatívny dopad na prírodu: ničia koralové útesy, znečisťujú vodné toky, ohrozujú vodné organizmy a živočíchy.

Minerálne UV filtre:

  • Fungujú na povrchu pokožky ako zrkadlo a škodlivé slnečné žiarenie odrážajú.
  • Používajú sa oxidy niektorých kovov: oxid zinočnatý a oxid titaničitý.
  • Oxid titaničitý si poradí predovšetkým so zložkou UVB, čiastočne so zložkou UVA. Oxid zinočnatý chráni pred celou šírkou UV spektra!
  • Kozmetickou vadou týchto filtrov je tvorba bieleho filmu na povrchu tela, ale zato sú netoxické a nevstrebávajú sa do pokožky, ostávajú na povrchu a nemajú alergénny poteciál.
  • Pozor na NANOČASTICE! Krém by ich nemal obsahovať, keďže ich efekt na ľudské zdravie ešte nebol preukázateľne otestovaný.

Ako chrániť pred slnkom bábätká a deti

Bábätká do 1 roku sa snažte nevystavovať slnku vôbec. Samozrejmosťou by malo byť vzdušné oblečenie, pokrývka hlavy (v najlepšom prípade vyrobená z materiálu, ktorý neprepúšťa UV žiarenie, bavlna ako látka prepúšťa najviac žiarenia a najvhodnešia je biela farba alebo svetlé materiály) a ak je staršie ako 6mesiacov môžete začať natierať ochranným opaľovacím krémom s minerálnym UV filtrom a SPF 30 a viac  a zdržiavať sa v tieni. A pozor! Slnečné žiarenie prechádza cez oblaky, aj keď je zamračené!

Staršie deti by sa mali pobytu na slnku vyhýbať od 11:00 až 15:00. Taktiež by mali mať pokrývku hlavy a natierať sa pravidelne každé 2 hodiny, mať na sebe v lepšom prípade plavky s rukávmi v podobe trička alebo celého overalu s UV filtrom. Ja sa tieto časy snažím dodržiavať, aj keď nie vždy to ide. Napríklad sa nám stane, že potrebujeme ísť do mesta nakúpiť alebo niečo vybaviť.

Keď je Sara v kočiari, prehodím jej cez nohy ešte bielu bavlnenú plienku, aby na ne nesvietilo a z druhej vytvorím tieň z tej strany, odkiaľ svieti slnko. Teovi v nosiči tiež zakrývam nohy plienkou.

Prečo si už nevyrábam opaľovací krém doma

Pred dvoma rokmi som si v mojom biozápale nakúpila rôzne kozmetické suroviny na výrobu domácich krémov. Okrem iného som si vyrobila aj opaľovací krém. Neskôr som sa dozvedela, že to zase až taký super nápad nebol.

V domácom prostredí sa suroviny nemôžu nikdy tak dobre zmiešať a minerálne filtre rovnomerne rozptýliť ako premyselnými strojmi a okrem toho nikdy nevieme akú kvalitu olejov vo výsledku vyrobíme. Oleje rýchlo oxidujú a nevieme aký vysoký faktor sme namiešali. 

Malinový alebo kokosový olej ako ochrana pred UVA a UVB

To isté platí aj o malinovom oleji, oleji z mrkvových jadier, kokosovom alebo iných. Mnoho ľudí sa už popálilo, alebo doslova spálilo. Doteraz nebolo nikde potvrdené a dokázané žiadnou štúdiou, že majú viac ako SPF 30 a okrem toho rýchlo oxidujú, čiže sa kazia.

Preto radšej neriskujem, vsádzam na istotu a kupujem kvalitné krémy.

Tipy na konkrétne opaľovacie krémy s minerálnym UV filtrom

Cez všetku potrebnú teóriu sme sa konečne prepracovali ku konkrétnym tipom na opaľovacie krémy. Asi Vás neprekvapuje, že som sa zamerala na prírodné krémy s minerálnymi UV filtrami a najmä tie, ktoré obsahujú širokospektrálny oxid zinočnatý. Krémy ešte rozdelím na čisto prírodné, alternatívy a menej odporúčané alternatívy s možnými alergénmi.

Výber krému už nechám na každom z vás. Vy poznáte svoje dieťa, jeho kožu a reakcie na rôzne látky. Ja mám skúsenosti s dvoma z nich a k nim napíšem aj svoj dojem.

Čisto prírodné produkty na báze oxidu zinočnatého:

WoodenSpoon
  • Badger: americký krém, používala som aj ja dve sezóny, je dosť hustý a ťažšie sa rozotiera. Existuje viacero druhov ako harmančekový, mandarinkový alebo bez parfumácie. Dostať ho môžete tu alebo tu.
  • WoodenSpoon: bulharský výrobok, kúpila som tento rok a je lepšie rozotierateľný než Badger. Okrem toho som chcela vyskúšať aj verziu vo vysúvacej tyčinke, ktorá mi zatiaľ príde relatívne ťažšie rozotierateľná. Ja som kupovala tu.
  • Dr. Mercola: tento snáď vyskúšam budúce leto. Kúpite tu.
  • Butterbean: Kúpitu tu alebo tu.
  • Soaphoria: obsahuje oxid zinočnatý aj titaničitý, vyrobený na Slovensku. Kúpite tu.
  • Finclub: obsahuje aj alkohol, ale inak má pekné zloženie. Kúpite tu.
Badger
Finclub

Kompromisy na báze oxidu titaničitého/zinočnatého alebo kombinácia iných látok:

  • Alteya: oxid zinočnatý, ale obsahuje aj železité oxidy, ktoré dodávajú krému farebnosť, nie sú prioritne škodlivé, ale pre deti sú nepotrebné. Ja som sa tento rok rozhodovala medzi týmto a WoodenSpoon. Ale kvôli našemu bábätku som uprednostnila WoodenSpoon. Ale tento možno kúpim budúce leto. Cena je znesiteľná, opäť bulharský výrobok a kúpite tu.
  • Weleda: oxid titaničitý, ktorý je pokrytý hliníkom, hydrogenovaný olej. Keďže poznám lepšie alternatívy, radšej som zvolila tie. Kúpite v DM.
  • Baby Sun care Milk: bulharský krém od Hristina, obsahuje oxid zinočnatý aj oxid titaničitý, dobrý pomer cena/výkon. Kúpite tu.
Hristina krém

Pozor na Biodermu, Avene a La Roche Posay s minerálnym filtrom, ktoré obsahujú množstvo ďalších dráždiacich a neprírodných látok, ktoré môžu spôsobovať komplikácie a prípadné alergické kožné reakcie.

Pozor na dobu expirácie!

Opaľovacie krémy by sa mali používať len toľko mesiacov po otvorení, koľko je uvedené na obale. Pretože len dovtedy je zabezpečená ich stabilita a účinok UV filtra. Po uvedenej dobe od otvorenia! krému už nie je ich ochrana stopercentná. Koľko vydrží váš krém nájdete na zadnej strane krému v ikonke malej nádobky.

Väčšinou to vychádza na rok alebo 6 mesiacov. Čiže netreba nakupovať veľa krémov, lebo po lete už ich môžete rovno hodiť do koša.

Na záver

Týmto článkom nechcem vyvolávať zbytočné diskusie prečo ten a tento krém je dobrý a nie je. Štúdiom toho pravého krému pre nás som strávila veľa času a rada sa so svojimi poznatkami podelím s ostatnými, ktorí tieto informácie pravidelne odo mňa žiadajú.

Pokiaľ niekomu vyhovujú chemické UV filtre a krémy z Lidla alebo DM, deti ani dospelí nemajú žiadne reakcie a je im jedno, či používajú prírodné krémy, v poriadku. Nikoho do ničoho nenútim 🙂 Článok je písaný rodičom, ktorí hľadajú čisto prírodné, netoxické opaľovacie krémy pre svoje deti alebo aj seba. Pokiaľ poznáte ďalšie čisto prírodné krémy s minerálnymi UV filtrami, kľudne mi napíšte do komentu, budem sa tešiť na nové tipy a produkty.

Verím, že ste v ňom našli ten pravý opaľovací krém pre svoje ratolesti na toto horúce leto a dávajte na ne pozor, lebo spálená pokožka si to pamätá celý život!

Ak by ste si chceli prečítať môj bezplatný eBook o 6 mýtoch v rodičovstve, kliknite tu 🙂

Napíšte mi do komentára, aký krém najviac vyhoval vám?

Krásne a slnečné leto vám želá

Erika z Chorvátska 🙂

Zdroje a ďalšie info: Facebooková skupina Svět Non Toxic a https://www.econea.cz/blog/eko-prirucka-pro-slunkomily-jak-na-bezpecne-opalovani/

Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  1. Simona píše:

    Mrknite aj na znacku Biosolis

  2. Anna píše:

    My používame EcoCosmetic

  3. Myska píše:

    Pouzivame SolarTea. Deti zatial nemame, tak trenujem poctive natieranie na partnerovi a dnes kupujeme synovcovi jeho prvy (tak som sa dostala na tuto stranku).

    • Erika Bistrović píše:

      Krásny deň Mária, verím, že ste boli spokojný a našli ten ideálny krém pre vás. Pozdravujem vás, Erika

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.