Edit 7/2024 Pôvodný článok bol písaný v roku 2019, čiže pred 5 rokmi a odvtedy sa toho v mojom pohľade na Slnko veľa zmenilo. Ako rodina sa mu nevyhýbame, vystavujeme sa mu s rozumom. Podrobnosti ako a prečo nájdete v tomto rozhovore s Jaroslavom Lachkým.
Pokiaľ vás nepresvedčíme a stále hľadáte prírodné varianty opaľovacích krémov pre svoje deti, seba a rodinu, pokojne čítajte ďalej a nájdete môj TOP výber opaľovacích krémov, ktoré mám po ruke aj s odôvodnením PREČO.
Leto už prišlo a my, mamy, opäť hľadáme, ktorý opaľovací krém je pre naše deti ten najlepší. Mnohé z nás sa potýkajú s kožnými problémami u detí, alergie, ekzémy, a preto sa stále viac mamičiek snaží nájsť najvhodnejšiu variantu prírodného a čo najmenej škodlivého opaľovacieho krému pre deti.
Niektorí sa spoliehajú na výsledky populárneho časopisu dTest, ktorý je zameraný na porovnávanie rôznych komodít. Okrem iného sa venoval aj opaľovacím krémom. Mám pocit, že ani jeden krém nebol s minerálnym UV filtrom, preto je tento výsledok pre mňa irelevantný.
Moje deti našťastie na alergie ani kožné problémy netrpia, ale napriek tomu som sa rozhodla ich chrániť prírodne (veď ako správna biomama 🙂 ) a zbytočne nenechať pôsobiť slnko v kombinácii s chemickými UV filtrami na ich jemnej koži.
Pre tých, ktorý ma nepoznajú, som Erika, žijem na severe Chorvátska v prímorskom a prístavnom mestečku Rijeka. Na svojom blogu sa venujem témam láskavého rodičovstva a aromaterapii. Ak sú vám tieto témy blízke, môžete si stiahnuť môj bezplatný eBook o detských emóciách alebo detskej imunite.
UV, alebo ultrafialové žiarenie je ľudskému oku neviditeľné elektromagnetické žiarenie, ktorého zdrojom je Slnko. Rozlišujeme tri druhy:
SPF číslo je skôr orientačné. Treba brať do úvahy hlavne to, aký fototyp pokožky máme a kde sa slnku vystavujeme. Vzorec na výpočet minút, ktoré môžeme stráviť na slnku vraví, že sa vynásobí množstvo minút podľa nášho fototypu s číslom SPF (napr. 10min x SPF 20 by znamenalo byť na slnku 200min, čiže viac ako 3hodiny.)
Všeobecne sa ale odporúča natierať zhruba každé dve hodiny a pokiaľ idete do vody a osušíte sa uterákom aj častejšie. Čo sa týka výšky SPF pri deťoch by som nešla pod SPF 30. Experti na pôsobenie SPF uvádzajú, že SPF blokuje maximálne 93 % UVB žiarenia, SPF 30 maximálne 97 % a SPF 50 maximálne 98%.
Ja som sa rozhodla natierať svoje deti krémami s minerálnym UV filtrom. Hlavné rozdiely sú tieto:
Bábätká do 1 roku sa snažte nevystavovať slnku vôbec. Samozrejmosťou by malo byť vzdušné oblečenie, pokrývka hlavy (v najlepšom prípade vyrobená z materiálu, ktorý neprepúšťa UV žiarenie, bavlna ako látka prepúšťa najviac žiarenia a najvhodnešia je biela farba alebo svetlé materiály) a ak je staršie ako 6mesiacov môžete začať natierať ochranným opaľovacím krémom s minerálnym UV filtrom a SPF 30 a viac a zdržiavať sa v tieni. A pozor! Slnečné žiarenie prechádza cez oblaky, aj keď je zamračené!
Staršie deti by sa mali pobytu na priamom slnku vyhýbať v lete od 11:00 až 15:00. Taktiež by mali mať pokrývku hlavy a natierať sa pravidelne každé 2 hodiny, mať na sebe v lepšom prípade plavky s rukávmi v podobe trička alebo celého overalu s UV filtrom. Ja sa tieto časy snažím dodržiavať, aj keď nie vždy to ide.
Edit 7/2024 Dnes opaľovacie krémy mimo týchto časov nepoužívame vôbec. Používam ich, keď sa od cca 11:00 do 15:00 ocitneme na priamom slnku a nemáme sa kde pred ním v týchto kritických hodinách schovať.
Pred dvoma rokmi som si v mojom biozápale nakúpila rôzne kozmetické suroviny na výrobu domácich krémov. Okrem iného som si vyrobila aj opaľovací krém. Neskôr som sa dozvedela, že to zase až taký super nápad nebol.
V domácom prostredí sa suroviny nemôžu nikdy tak dobre zmiešať a minerálne filtre rovnomerne rozptýliť ako premyselnými strojmi a okrem toho nikdy nevieme akú kvalitu olejov vo výsledku vyrobíme. Oleje rýchlo oxidujú a nevieme aký vysoký faktor sme namiešali.
To isté platí aj o malinovom oleji, oleji z mrkvových jadier, kokosovom alebo iných. Mnoho ľudí sa už popálilo, alebo doslova spálilo. Doteraz nebolo nikde potvrdené a dokázané žiadnou štúdiou, že majú viac ako SPF 30 a okrem toho rýchlo oxidujú, čiže sa kazia.
Preto radšej neriskujem, vsádzam na istotu a kupujem kvalitné krémy.
Cez všetku potrebnú teóriu sme sa konečne prepracovali ku konkrétnym tipom na opaľovacie krémy. Asi Vás neprekvapuje, že som sa zamerala na prírodné krémy s minerálnymi UV filtrami a najmä tie, ktoré obsahujú širokospektrálny oxid zinočnatý. Krémy ešte rozdelím na čisto prírodné, alternatívy a menej odporúčané alternatívy s možnými alergénmi.
Výber krému už nechám na každom z vás. Vy poznáte svoje dieťa, jeho kožu a reakcie na rôzne látky. Ja mám skúsenosti s dvoma z nich a k nim napíšem aj svoj dojem.
Pozor na Biodermu, Avene a La Roche Posay s minerálnym filtrom, ktoré obsahujú množstvo ďalších dráždiacich a neprírodných látok, ktoré môžu spôsobovať komplikácie a prípadné alergické kožné reakcie.
Opaľovacie krémy by sa mali používať len toľko mesiacov po otvorení, koľko je uvedené na obale. Pretože len dovtedy je zabezpečená ich stabilita a účinok UV filtra. Po uvedenej dobe od otvorenia! krému už nie je ich ochrana stopercentná. Koľko vydrží váš krém nájdete na zadnej strane krému v ikonke malej nádobky.
Väčšinou to vychádza na rok alebo 6 mesiacov. Čiže netreba nakupovať veľa krémov, lebo po lete už ich môžete rovno hodiť do koša.
Týmto článkom nechcem vyvolávať zbytočné diskusie prečo ten a tento krém je dobrý a nie je. Štúdiom toho pravého krému pre nás som strávila veľa času a rada sa so svojimi poznatkami podelím s ostatnými, ktorí tieto informácie pravidelne odo mňa žiadajú.
Pokiaľ niekomu vyhovujú chemické UV filtre a krémy z Lidla alebo DM, deti ani dospelí nemajú žiadne reakcie a je im jedno, či používajú prírodné krémy, v poriadku. Nikoho do ničoho nenútim 🙂 Článok je písaný rodičom, ktorí hľadajú čisto prírodné, netoxické opaľovacie krémy pre svoje deti alebo aj seba. Pokiaľ poznáte ďalšie čisto prírodné krémy s minerálnymi UV filtrami, kľudne mi napíšte do komentu, budem sa tešiť na nové tipy a produkty.
Verím, že ste v ňom našli ten pravý opaľovací krém pre svoje ratolesti na toto horúce leto a dávajte na ne pozor, lebo spálená pokožka si to pamätá celý život!
Ak by ste si chceli prečítať môj bezplatný eBook o 6 mýtoch v rodičovstve, kliknite tu 🙂
Napíšte mi do komentára, aký krém najviac vyhoval vám?
Krásne a slnečné leto vám želá
Erika z Chorvátska 🙂
Zdroje a ďalšie info: Facebooková skupina Svět Non Toxic a https://www.econea.cz/blog/eko-prirucka-pro-slunkomily-jak-na-bezpecne-opalovani/
Mrknite aj na znacku Biosolis
My používame EcoCosmetic
Pouzivame SolarTea. Deti zatial nemame, tak trenujem poctive natieranie na partnerovi a dnes kupujeme synovcovi jeho prvy (tak som sa dostala na tuto stranku).
Krásny deň Mária, verím, že ste boli spokojný a našli ten ideálny krém pre vás. Pozdravujem vás, Erika