Myšlienku o látkových plienkach odštartovala u mňa kniha, ktorú som spomenula už v mojom príbehu. V nej som sa dozvedela o bezplienkovej komunikačnej metóde (BKM), ktorú je najlepšie kombinovať práve s látkovkami. Bábätka cítia vlhkosť a častejšie a vedomejšie signalizujú svoje vylučovacie potreby.
Ak mám byť úprimná, tak pri myšlienke na látkové plienky ma okamžite napadlo, že to teda nie je nič pre mňa. Prečo by som sa mala trápiť s praním, vyváraním, žehlením, keď už mám k dispozícii jednorázovky a môžem si to uľahčiť?
Reakcie okolia sa tiež niesli väčšinou v podobnom duchu, len si pridám roboty, nebudem to stíhať a aj tak sa určite vrátim k jednorázovkám. Veru, nevedeli ako sa mýlili a ja veselo a s radosťou látkujem už druhé dieťa 🙂 Poďme sa teda pozrieť na hlavné mýty, ktoré sa nesú okolo látkoviek.
V dnešnej dobe práčiek môžeme už na vyváranie s kľudným srdcom zabudnúť. Plienky stačí vyprať na 60 stupňov, a tým sú plienky vydezinfikované a zničené všetky baktérie. Pri kúpe plienok odporúčam preveriť si pokyny výrobcu na údržbu plienok. Osobne si nekupujem plienky, ktoré sa môžu prať na maximálne 40 stupňoch.
Občas môžete do prania pridať aj Sanytol na dezinfekciu prádla. Ja som to však pri Sare nerobila, nie je to potrebné.
Pokiaľ sa rozhodnete látkovať svoje bábätko s inými než klasickými štvorcovými plienkami, žehlenie sa neodporúča. Dokonca je zakázané. Jedná sa o nohavičkové látkové plienky, prefoldy a rôzne iné varianty. Žehliť sa nemusia ani štvorcové plienky. Keď som ich párkrát použila pri mojich deťoch, žehlila som skôr kvôli osobnému pocitu (mám rada vyžehlené veci 🙂 )
Tento bod môže byť diskutabilný. Z mojich skúseností môžem povedať, že vďaka látkovkám mám tej práce práveže menej, a to predovšetkým z týchto dôvodov:
Vďaka moderným „dýchajúcim“ materiálom už toto dávno nie je pravda. Vonkajšia nepremokavá tzv. PUL vrstva je látka zalaminovaná polyuretánom. Je priedušná a pôvodne bola vyvinutá pre medicínske účely.
Namiesto PUL nohavičiek sa môžu použiť aj vlnené. Pokiaľ by sme chceli dosiahnuť, aby bol zadoček bábätka čo najviac v suchu, môžeme použiť ako prvú vrstvu flísovú separačnú plienku, ktorá odvedie vlhkosť preč a ostane takmer suchá.
Vo všeobecnosti by sa mali látkové plienky meniť častejšie než jednorázové. Odporúča sa každé dve až tri hodiny. Osobne by som ani jednorázovky nenechávala dlhšie, predsa ich detičky majú na sebe v podstate 24 hodín. Sara a Teo mali „problém“ so začervenanou ritkou našťastie len, keď im rástli zúbky.
Aby ste sa neľakali kvôli noci. Existujú dokonca aj nočné látkové plienky, ktoré vydržia na celú noc. Vtedy ich nevymieňam. Niektoré mamičky ale na noc zvyknú dávať jednorázovky. Ja ich dávam najmä pri dlhých cestách a keď nemám možnosť prania.
Toto bola na začiatku jedna z mojich top obáv. Naozaj som nemala chuť babrať sa popri všetkých starostiach pri bábätku ešte aj vo výkaloch a prať plienky v rukách.
Neskôr som zistila, že existujú takzvané separačné plienky, ktoré sa po veľkej potrebe bábätka vyhodia. Je to vlastne taký pevnejší papierik, ktorý vyrobený z celulózy, kukuričných alebo iných vlákien. A pokiaľ je len ocikaný môže sa opakovane prať do rozpadnutia.
Toto sú najväčšie obavy, s ktorými som sa stretla ja, a ktoré odrádzajú mamičky pri rozhodovaní sa medzi látkovými plienkami a jednorázovkami. Je ešte niečo, prečo by ste si vy látkové plienky nevybrali? Dajte mi vedieť v komentoch 🙂
V ďalších článkoch prezradím, aké boli moje najväčšie dôvody, kvôli ktorým som sa rozhodla ostať pri látkovkách, ako sa o ne starať a ako si vybrať tie pravé pre seba 🙂
Erika, opäť výborný článok, ďakujem 🙂 Ja mám prvé dieťa, odzačiatku sme sa učili BKM, používali sme iba látkové plienky a občas jednorázové ekologické (Kit&Kin a potom už len ECO by Naty). V jej 4tom mesiaci sme zrušili plienky v noci. To bol prvý veľký úspech 🙂 Keď sme sa presťahovali zo Slovenska do Portugalska, dcérka mala cca 6 mesiacov a nabalili sme sa jednorázovkami na presun a na prvé dni počas udomácnenia. Do 2 týždňov po presune už bola bez plienky aj cez deň. Takže super, dá sa to, dcérka bez plienky od 4 mesiacov v noci a cez deň od 7mich mesiacov. A o sepračných vložkách som počula, ale my sme ich nikdy nepoužívali a na látkovanie som používala klasiku – štvorcové plienky a len vrchné PUL nohavičky 🙂
Ďakujem 🙂 To máme veľa spoločného 🙂
Ďakujem, to je asi najužitočnejší článok o plienkach, na aký som natrafila, zhrnul všetko, čo som hľadala a nedozvedela sa inde!
Ďakujem veľmi pekne za ocenenie. Veľmi si to vážim. 🙂