17 tipov na online kurzy o sebarozvoji a rodičovstve

Rozhodla som sa spísať moje know how o online kurzoch, osobách a niektorých videách, ktoré ma za posledné mesiace aj roky ovplyvnili. Darovať niečo, čo som zbierala takmer 4 roky. To najlepšie z najlepšieho. Ľudia, ich príbehy a skúsenosti, ktoré mi doslova zmenili život, pohľad na život a vďaka ktorým môžem povedať, že som na materskej dovolenke našla postupne samú seba (ten proces samozrejme stále trvá).

Ľudia, ich príbehy a kurzy sa mi začali objavovať jeden po druhom a pomaly mi to začalo dávať celé zmysel. Veľmi ma baví táto cesta sebapoznávania vďaka materstvu a deťom.

Mňa na túto cestu doviedlo práve rodičovstvo. Začalo to knihami, kde som zistila, že to celé začína odo mňa. A tak som postupne rozbaľovala klbko s novými informáciami a pomaly ich nasávala. 

Ak vás toto zaujme, choďte na to postupne. Chce to čas. Nedá sa všetko napočúvať a zavádzať do praxe hneď, za jeden mesiac, niekedy ani rok. Je to proces, ktorý trvá dlhšie, ale rozhodne stojí za to. Ak si nejaký kurz kúpite, snažte sa sústrediť len na ten jeden a nezačínať si toho veľa naraz (ako ja:) ). Zvýši sa vám koncentrácia a vezmete si z toho maximum.

Niektoré videá a kurzy sú bezplatné, iné sú platené. Dajte na svoj inštinkt a vyberte si to, čo vás zaujme. 

1. Mindful

Ako prvý by som rada predstavila projekt Mindful. Obsahuje 6 online kurzov z rôznych oblastí života. Ja vravím, že témy týchto kurzov by mali byť povinné predmety na základných a stredných školách a naše životy a vzťahy by boli oveľa kvalitnejšie.

Kurzy sú vedené kvalitnými slovenskými aj českými lektormi, koučmi a osobnosťami. Sú rozdelené do 8 modulov a každý trvá týždeň. Čiže dohromady 8 týždňov.

Obsahujú praktické úlohy, ktoré pomáhajú jednotlivé poznatky zaviesť do praxe. Kurzy sú spracované video alebo audionahrávkami a na stránke Mindful pri každom kurze môžete nájsť úvodné video, 8 týždňový plán s témami a 20 minútové ochutnávky zadarmo.

Pokiaľ by ste o jeden z týchto kurzov mali záujem, mám pre vás 30€ zľavu. Stačí mi napísať mail, alebo správu na sociálnych sieťach.

  1. Emočná inteligencia

Emočná inteligencia je moja srdcová téma. Rada sa v nej ďalej vzdelávam a prehlbujem svoje vedomosti. Vraví sa, že EQ je pre život oveľa dôležitejší a potrebnejší než IQ. Preto tento kurz dávam ako číslo 1. 

“Byť úspešným človekom dnes nie je vôbec jednoduché. Tlak na výsledky je fenoménom doby. Času je stále menej a menej. Svet sa mení a rýchle adaptovanie sa na zmeny dnes znamená úspech. Naučte sa pracovať s emóciami a žite s väčšou ľahkosťou.”

Viac informácii o kurze a lektorovi nájdete tu.

Emočná inteligencia
  1. Tajomstvá láskyplného vzťahu

Raz som kdesi čítala, že rozprávky o Popoluške a o šťastných koncoch, ako žili šťastne až kým nepomreli, by mali zakázať. Dievčatá (a aj chlapci) majú potom mylné predstavy o vzťahoch a myslia si, že keď dajú ružové okuliare zo začiatku vzťahu dole, všetko bude ďalej krásne.

Ale v praxi to takto nefunguje. Na vzťahu sa musí pracovať. Láskyplný vzťah sa buduje na vzájomnej komunikácii, úcte, intimite, rešpektovaní jeden druhého a ďalších faktoroch, ktoré nás nikto neučil. Ak by ste mali záujem o tento kurz, viac informácii nájdete tu.

“Vytvárať a vyživovať naplňujúci vzťah a lásku nie je niečo, čo by sme vedeli automaticky. Každý z nás sa v tom potrebuje a môže vzdelávať.“

Tajomstvá láskyplného vzťahu
  1. Znovuzrodenie sexuality

Tento kurz je o tom, čo by veľa žien aj mužov rado vedelo, ale vždy sme sa hanbili opýtať. Otvorene sa v ňom hovorí o sexualite, ktorá je stále zahalená rúškom tajomstva. Takto by sa o nej malo učiť už na stredných školách. Ale nikdy nie je neskoro, preto odporúčam vypočuť. Viac informácií nájdete tu.

Znovuzrodenie sexuality
  1. Vnímavé rodičovstvo

V online kurze vnímavého rodičovstva sú pekne, jednoducho a zrozumiteľne zhrnuté najdôležitejšie základy rešpektujúcej a láskavej výchovy. Riešia sa v ňom klasické témy ako vzdor, hranice, súrodenci a adaptácia na škôlku. Odporúčam kliknúť si na stránku Mindful, pozrieť sa na program a stiahnuť si ukážkové nahrávky. 

Vnímavé rodičovstvo
  1. Úspech v kariére

Kurz úspech v kariére je zameraný na objavenie svojho potenciálu, svojich silných a slabých stránok, ako sa motivovať, nastaviť si ciele a nájsť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Obsahuje množstvo praktických návodov a pomôcok, ako byť úspešnejší nielen v pracovnom prostredí. Ukážky a ďalší obsah si môžete pozrieť tu.

Úspech v kariére
  1. Originálny domov

Ak nemáte bunky na interiérový dizajn ako ja, online kurz Originálny domov dáva jednoduché a praktické návody ako si svoj domov zútulniť, zorganizovať a zariadiť, aby v ňom nič nechýbalo a cítili ste sa v ňom príjemne.

Originálny domov

2. Michaela Huljaková a Ivana Havranová – Vnímavá mama

Miška a Ivka sa na jar 2020 rozhodli spolu organizovať webináre na rôzne témy týkajúce sa nielen prístupu k deťom, ale aj samým k sebe. 

Na stránke Vnímavá mama je možné si vybrať z rôznych tém, ktorým sa venovali vždy v dvoch takmer dvojhodinových videách. Ja mám zakúpené všetky webináre a k niektorým som sa už aj vracala. Do budúcna si ich plánujem opäť zopakovať. Každýkrát v nich možno nájsť nové hodnotné AHA momenty, nad ktorými sa oplatí popremýšľať a pomaly ich implementovať do svojho života.

Pokiaľ by hľadali obsah zadarmo, tak stačí zájsť na Miškin instagram, kde má voľne k dispozícii množstvo uložených lajfiek na rôzne témy.

3. Nevýchova

Online kurz Nevýchova som počúvala až keď sa narodil Teo. Ja som si v ňom zvedomila a zopakovala množstvo poznatkov z prečítaných kníh. Niektorým mamičkám nevyhovuje pomalý štýl rozprávania Katky Kráľovej, autorky kurzu. Ja som si na neho zvykla a páčil sa mi spôsob a príklady, akým vysvetľuje jednotlivé témy.

Pokiaľ by bol kurz pre vás finančne náročný, odporúčam si zadovážiť knihy od Naomi Aldort – Vychovávame deti a rastieme s nimi a Respektovat a být respektován, z ktorých tento kurz čerpá.

Tu si môže vypočuť, ako to približne vyzerá aj v platenom kurze
Inšpiratívny rozhovor s Jaroslavom Dušekom od Nevýchovy

4. Vedomá mama

Na Zuzkin blog som narazila už pomerne dávno. Veľmi sa mi páčil jej štýl písania o materstve, ktorý so mnou rezonoval. Našla som v jej slovách oporu, ktorú som potrebovala na začiatkoch materstva. Neskôr som sa rozhodla si zakúpiť aj jej knihu Olívia, na ktorú som dokonca napísala aj recenziu na blog a Kartičky pre detskú dušu. 

Jej online kurzy sú cenovo dostupné, ale ešte som ich neabsolvovala všetky. Za poznámku stoja aj jej bezplatné ebooky na stiahnutie na stránke.

Malá ochutnávka Zuzkinho prístupu vedomej mamy

5. Dr. Ranko Rajović

Ranko Rajović je doktor internej medicíny a dlhoročný riaditeľ srbskej Mensy – centra pre mimoriadne nadané deti. Vytvoril svoj vlastný systém vzdelávania NTC, ktorý sa snaží presadiť v materských aj základných školách.

Pár prednášok mal aj na Slovensku. Tu si môžete prečítať viac o jeho programe a prikladám ešte jeden rozhovor. A na tejto stránke si kúpiť jeho knihu – IQ dieťaťa, zodpovednosť rodičov. Ja som mala možnosť byť osobne na jednej jeho prednáške a bol to skvelý zážitok.

Neskromný dôkaz 🙂
Hodnotná prednáška, ktorá si zaslúži vašu pozornosť
A ešte jedna s titulkami

6. Ja Mama online konferencia

Nedávno prebiehala online konferencia s názvom Ja mama, ktorú organizovala moja obľúbená Katarína Runa. Zaujímavé na tejto konferencii bolo to, že bola tentokrát zameraná na matky, nie prístup k deťom. Pretože všetko to začína a končí na tom, ako sa cíti v rodine mama. Či má dostatok času na seba, odkiaľ pramení syndróm obete, ako odpočívať, ako si nevyčítať a hromada ďalších hodnotných myšlienok, postrehov a návodov.

V tejto online konferencii malo každý deň slovo niekoľko mám, ktoré zdieľali svoje skúsenosti z oblastí, ktoré sú im blízke. Ja som mala možnosť vypočuť si jednotlivé prednášky bezplatne v deň konferencie. Momentálne sa dajú zakúpiť vo forme balíčkov.

7. Osobný koučing na mieru

Po pár vypočutých webinároch s Miškou a Ivkou som sa rozhodla investovať do seba a do osobných couchingových hodín s Ivkou Havranovou. Cítila som potrebu lepšie a efektívnejšie si zorganizovať pracovný život popri deťoch a s Ivkou na tom momentálne spolu aktívne pracujeme.

Kedysi som čítala, že profesný, či osobnostný – sebarozvojový couching by mal absolvovať každý aspoň raz v živote. Človek sa naučí klásť tie správne otvorené otázky nielen svojmu okoliu, ale najmä sám v sebe a zorientovať sa v jednotlivých životných situáciách. Ja som sa rozhodla urobiť tento krok túto jeseň.

Koučing je vhodný aj pre mamy na materskej dovolenke, ktoré cítia, že potrebujú poradiť v rôznych oblastiach. Či už v time-managemente, sebarealizácii alebo hľadaní toho, čo vás v živote môže napĺňať (ak ste to ešte neobjavili).

Základný rozdiel medzi psychológom a koučom je ten, že psychológ sa pozerá do minulosti, koučing rieši a je zameraný na budúcnosť. Netreba sa toho báť. V zahraničí je to úplne bežné a som rada, že som na koučing (práve s Ivkou) narazila.

Ivana Havranová, ktorá koučuje jednotlivcov, firmy a mnohé startupy

8. Katarína Runa

Katarína nazýva sama seba sprievodkyňou (predovšetkým) žien na ceste za lepším životom.

U Kataríny som zatiaľ absolvovala dva kurzy, z toho jeden momentálne počúvam. Prvý bol Kľúč k mužskej duši, ktorý mi naozaj otvoril oči, čo sa mužského zmýšľania týka. Druhý je Cesta ženy – o žene matke, dcére, milenke.

Katka má množstvo bezplatného materiálu aj na svojich stránkach, kde môžete okúsiť, či vám vyhovuje jej štýl rozprávania.

Na mňa veľmi zapôsobila z bezplatných webinárov a pár dostupných videí na youtube, kde rozprávala o zraneniach z detstva. V kurzoch práve dáva návody ako s týmito zraneniami pracovať.

9. Jaroslav Dušek

Myslím, že Jaroslava Dušeka ani netreba predstavovať. Súznim s jeho životnou filozofiou a rada si ho vypočujem v rôznych podcastoch, alebo ako hosťa v debatách. Vyjadruje sa nielen o postoji k životu, ale napríklad aj prístupu k deťom.

Stačí si do youtubu zadať jeho meno a objaví sa množstvo videí o prístupu k deťom, živote, sebarozvoji, sile mysli, ktoré sa vždy oplatia vypočuť. Pridávam niektoré ako ukážku. Plus dávam odkaz na jeho rozhovory v Divadle Kampa, ktoré sú dlhšie a idú naozaj do hĺbky.

Rozhovor Jaroslava Dušeka s Naomi Aldort
Jaroslav Dušek o komunikácii s deťmi
Rozhovor, ktorý sa oplatí vypočuť

10. Adela Vinczeová

Na youtube som nedávno narazila na dve hodnotné videá ohľadom sebarozvoja a prístupu k životu, ktoré by som s vami rada zdieľala. Okrem toho ma baví aj jej zmysel pre humor v rôznych iných rozhovoroch alebo jej vlastnej relácii.

Toto video ako bonus 🙂

11. Tereza Kramerová

Tereza Kramerová je už trošku vyšší level pracovania s mysľou a vedomím. Zameriava sa predovšetkým na ženy, ktoré sa pripravujú na pôrod a ženy, ktoré sa liečia z tráum po pôrode. Na svojich stránkach ponúka rôzne online kurzy, ebooky a konzultácie. Niektoré materiály sú aj voľne na stiahnutie.

Veľmi rada ju počúvam, tak sem priložím nejaké videá na ochutnávku.

12. Stanislava Stiborová – Podnikáni z pláže

Teraz vám poviem tajomstvo. Táto žena mi naozaj zmenila život (nielen) na materskej. Vďaka nej som začala písať blog a začala byť aktívna na sociálnych sieťach. Všetko to začalo zakúpením jej knihy, následne zakúpením kurzu Plážová základka a v zápätí Plážová stredná.

Z týchto kurzov čerpám dodnes. Stále sa k nim vraciam a učím sa pracovať s blogom, online marketingom, mail marketingom, facebookovou reklamou, v neposlednom rade aj sebavedomím a koniec koncov aj podnikať.

Len vďaka tomuto kurzu dnes píšem tento obsah, ktorý inšpiruje mnoho rodičov. Na Stáninom youtube kanáli nájdete množstvo inšpiratívnych videí a rozhovorov s absolventmi ich online vzdelávania.

13. Monika Čejková – Finančná hojnosť

Na Moniku som narazila náhodne, keď uvádzala svoj online kurz Jak zvýšit své příjmy za naozaj nízku cenu. V kurze sa postupne učí preprogramovávať staré vzorce ohľadom peňazí a finančnej hojnosti, ktoré nám boli vštepované od malička. Sú to vety typu: Bez práce nie sú koláče, peniaze nerastú na stromoch, zarobiť veľké peniaze môžu iba chytrí ľudia, peniaze kazia charakter apod.

14. Younity

Projekt Younity pravidelne organizuje množstvo online konferencií, či summitov na rôzne témy. Tento rok to bol napríklad Root cause protocol a ja som sa tento mesiac zúčastnila summitu na tému Flow.

Summity fungujú tak, že v čase uvedenia na trh sú bezplatné a potom sa kupujú ako balíček. Každý deň má prednášku viacero osôb. Ja sa snažím vždy tieto prednášky počúvať v ten daný deň, keď sú bezplatné. Samozrejme, ak chce ísť niekto do hĺbky, tak si môže zakúpiť niektorý z balíčkov.

15. Wim Hof – Ice Man

Wim je pre mňa inšpirujúca osoba už od roku 2019, kedy som o ňom počula prvýkrát. Je to muž, ktorého manželka spáchala samovraždu a ostal sám so 4 deťmi. Otvorene rozpráva o svojom príbehu v nasledujúcom videu. Viac slov odo mňa netreba.

Wim je držitel 26 svetových rekordov a vďaka jeho metóde sa prepisujú učebnice, pretože je dôkazom, že sám človek môže svojou mysľou a vedomím ovplyvňovať svoje zdravie, bunky a celý život.

Mňa táto metóda práce s dychom a telom zaujala natoľko, že sa v budúcnosti chystám absolvovať jeho kurz.

Wim Hofov životný príbeh
Terezka Kramerová názorne ukazuje dýchanie podľa Wimovej metódy
Rozhovor o Wim Hofovej metóde s certifikovanými inštruktormi

16. Podcasty Cukrfree

Podcasty od Janiny mám rada, lebo idú do hĺbky a zaoberá sa rôznymi témami, ktoré mi rozširujú obzory. Pridávam link na pár z nich.

17. Dr. Jack Kruse

Tento pán je len pre ozajstných fajnšmekrov, ktorí idú radi do naozajstnej hĺbky a zároveň nemajú problém s angličtinou. Dr. Jack Kruse je neurochirurg, ktorý sa venuje témam ako sú svetlo, vitamín D (ako by ste nečali), biohacking, mitochondrie, cirkadiánny rytmus a celkový zdravý životný štýl podľa najnovších výskumov.

Najviac komplexných informácií nájdete na jeho podcastoch na spotify.

Človek sa učí celý život, a toto je časť z toho, čo ma menilo a malo vplyv na môj život v posledných mesiacoch, rokoch. Budem rada, ak mi dáte vedieť, čo vás zaujalo, prípadne mi dáte tipy na ďalšie inšpiratívne osobnosti a videá, ktoré zaujali vás.

Krásne počúvanie a vzdelávanie vám želá,

Vaša Erika

Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.