Zubné kazy u malých detí a dojčenie

Ako Teo zvládol v dvoch rokoch opravu zúbkov bez plaču

Detské zúbky a ich dostatočná hygiena je témou snáď všetkých mamičiek. Ak sa objaví prvý kaz, prichádzajú výčitky, pocity viny a rôzne otázniky. V tomto článku chcem predostrieť, čo sa stalo nám, ako sme to riešili, čo nám pomohlo, čo sme sa dozvedeli, zlepšili a nakoniec aj vyriešili. Verím, že si v ňom nájdete minimálne pochopenie a ubezpečenie, že v tom nie ste sami. A najmä, že nie vždy je to vina rodičov. Na úvod ešte pripomínam, že toto je náš príbeh, nie som zubný lekár a ani tento článok nenahradzuje návštevu u zubného lekára. Túto tému som rozoberala s viacerými odborníkmi, a preto by som rada zdieľala s vami naše skúsenosti.

Ako to celé začalo

Myslela som si, že nám sa to nemôže stať. Čistím predsa zúbky každý deň, dokonca s dvoma kefkami – obyčajnou aj jednozväzkovou. Toto bola jediná činnosť, kedy som bola neústupčivá aj čo sa týkalo ich odmietania. Zúbky jednoducho museli byť čisté, či sa im to páčilo alebo nie. Postupne si zvykli. Samozrejme sme skúšali všetko možné a dokonca došlo aj na videá, klipy a pesničky o zúbkoch (vyhrával u nás Miro Jaroš 😀 ). 

Pri Sare som bola hrdinka. Pyšná mama dcéry bez jediného kazu. Vďaka instagramovým profilom rôznych zubných lekáriek som si hladkala ego, ako sa o jej zúbky príkladne starám. Že robím dobre, keď jej nedávam sladkosti, sladené vody a celkovo dbám na stravu. Až pokiaľ k nám neprišiel Teo a ja som dostala facku. Odrazu som nadobudla pocit, že až taká super mama nie som. Hľadala som v sebe chybu, v mojej strave tehotenstve, skúmala som jeho stravu, či som naozaj tie jeho zuby čistila dostatočne.. Hojdala som sa v pocitoch sebaobviňovania a výčitiek, a zároveň vravela sama sebe nech prestanem, že týmto nič nevyriešim.

Bolo niekedy okolo jeho prvých narodenín. Objavila som mu minidierku na jednotke v strede zubu. O chvíľku pribudla druhá. Ďalej som poctivo čistila. Ráno aj večer s obyčajnou kefkou a následne jednozväzkovou. Neskôr som dierku objavila aj na dvojke. To už sme boli objednaní u detskej zubárky.

U zubárky

Prvé otázky boli jasné: “Má ešte na noc fľašku?” (samozrejme myslela na umelé mlieko)

“Pije sladké nápoje?”

“Aké sladkosti papá?” 

“Čistíte mu zúbky?” 

Cítila som sa trochu dotknuto a premýšľala, či to naozaj myslí vážne 🙂 Hneď som si ale uvedomila, ako to tu v Chorvátsku bežne funguje a s čím sa stretávam vo svojom okolí alebo na verejnosti. A predsa nemôže vedieť, že ja patrím k tej skupine matiek, ktorým sa hovorí biomamy 🙂

Ako je to v Chorvátsku

Matky tu dojčia v drvivej väčšine do 6. mesiacov, potom nasadzujú umelú výživu, aby mali viac kľudu pre seba a deti prespali celú noc. Tieto vyjadrenia som naozaj počula na vlastné uši, dokonca boli odporúčané aj mne. Konštatujem, nesúdim. Takto to má pár známych z môjho okolia. Dokonca jedna mamička prestala dojčiť po 3. mesiacoch, aby mohla opäť začať fajčiť. Pre mňa nepochopiteľné, pre iného v pohode. Každopádne sladkosti a sladené (takzvané detské) nápoje sú tu u väčšiny detí na dennom poriadku.

Prečo on?

Zubárke som vysvetlila, že Teo fľašku nemá, sladkosti nepapá, pije čistú vodu, veľmi zriedkavo vodou riedený pomarančový džús. Zúbky poctivo čistím, takže prečo? 

Po chvíľke už mu bolo dlho, tak sa ku mne pritúlil a v novom prostredí žiadal svoju dávku mlieka. A potom prišla ďalšia otázka: “On sa ešte dojčí? A aj v noci?” Vedela som, ktorá bije a tušila, aké slová budú nasledovať. Naozaj som doteraz narazila len na minimum zubárov, ktorí dojčenie nepovažujú za rušivý jav pri kazivosti zubov. Dnes už je potvrdené, že nočné dojčenie nemá za určitých podmienok na kazivosť zubov vplyv. Predpokladom je dôkladná ústna hygiena a vyčistenie zúbkov pred spaním. 

Dlhodobé a nočné dojčenie a kazivosť zubov

V našej spoločnosti ešte stále prevláda presvedčenie, že nočné a dlhodobé dojčenie majú negatívny vplyv na detský chrup, pričom opak je pravdou. Dlhodobé dojčenie má naopak priaznivý vplyv na rozvoj chrupu, ústnej dutiny, čeluste a zubných oblúkov. Rada by som na tomto mieste citovala pár viet o tejto problematike z webstránky Mamila, OZ, kde sa venujú aj tejto téme. 

“V minulosti sa odporúčalo ukončiť nočné dojčenie v čase, keď sa prerezal prvý mliečny zub. Bolo to založené na predpoklade, že dojčenie zvyšuje riziko rozvoja zubného kazu podobne, ako to robí nočné pitie z dojčenskej fľaše. Nové štúdie potvrdzujú, že dlhodobé dojčenie nezvyšuje riziko rozvoja zubného kazu. Naopak, výskumy zistili, že niektoré umelé výživy rozpúšťajú zubnú sklovinu, významne znižujú pH a spôsobujú zubný kaz a postihnutie zubnej drene už po niekoľkých týždňoch. In vitro štúdia ukázala, že materské mlieko dokáže remineralizovať umelo demineralizovanú sklovinu. 

Zubný kaz sa v súčasnosti považuje za infekčné a prenosné ochorenie primárne spôsobené baktériou Streptococcus mutans.”  Zároveň počas dojčenia dieťa priamo hltá väčšinu mlieka bez toho, aby sa dostalo k zubom. Na rozdiel od pitia z fľaše, keď sa často obsah fľaše skladuje v ústach predtým, ako ho prehltne. Celý článok aj so zložením materského mlieka s látkami, ktoré pozitívne ovplyvňujú detské zubky nájdete tu. Okrem toho odporúčam aj odborný článok na tému dojčenia a detských zúbkov, ktorý nájdete na stránkach Stomateam, link tu.

Keď som hľadala štúdie týkajúce sa dlhodobého a nočného dojčenia a kazivosti zubov, častokrát chýbali údaje napríklad o strave detí, frekvencii čistenia zubov, ktoré sú pre zdravý chrup kľúčové.

Čo bol náš problém?

Zubárka po našom rozhovore zhodnotila, že by sme teda mali postupne odstrániť dojčenie, naďalej dôkladne čistiť, vyhýbať sa čo najviac cukru a odporučila nanášať každý večer zubnú pastu GC Tooth Mousse. Bolo nám povedané, že zúbky deťom opravujú až od cca dvoch rokov, kedy sú ochotnejšie spolupracovať. Ďalšia návšteva mala byť o pol roka, ale tá vyšla práve na obdobie pandémie. Opätovne sme zubárku navštívili v auguste, cca 2 mesiace pred druhými narodeninami.

dav

Ako prebiehala kontrola a následná oprava zúbkov

Prvá návšteva bola znova zoznamovacia. Vedela som, že tvorba kazov sa napriek starostlivosti nezastavila. Naopak sa šírila ďalej a ja som už nechcela s opravou čakať. Dohodli sme sa na adaptačné návštevy, pri ktorých si mal Teo zvykať na priestory a tetu zubárku. Aj za tieto návštevy sa platí. Naplánovali sme ich na raz týždenne. 

O pár dní sme teda znovu sedeli spolu v zubárskom kresle. Teo si už ordináciu pamätal a ja som mu už pred prvou návštevou vysvetlila kam a prečo ideme. Vedel, že musí otvoriť pusinku a ukázať zúbky ako pri umývaní zubov. A že teta mu ich bude umývať tiež. Popritom som mu spievala našu známu pesničku od Jaroša – Zúbky, zúbky, čisté zrazu mám 🙂 Teta zubárka sa ju po toľkých opakovaniach naučila tiež 😀 

A najväčšie prekvapenia dňa bolo, že Teo si hneď pri prvej adaptačnej návšteve nechal od tety zubárky vyčistiť zúbok, dokonca aj obrúsiť (vtedy som mu hovorila, že ide báger a napodobňovala zvuk prístroja, ktorý mu aj na moje prekvapenie vôbec nevadil). Zúbok bol očistený, a tak mohla zubárka bez problémov naniesť plombu na prvý pokazený zúbok – jednotku. A hotovo! Prvý zúbok opravený! Prekvapení sme boli všetci. Okrem Tea 🙂

Ani jedna sme nemohli uveriť, že sme to zvládli hneď na prvýkrát a bez násilia, či slzičiek, načo nás ona dopredu upozorňovala. Vraj môže dôjsť aj k tomu. Druhý týždeň sme opravovali dvojku, ktorá bola už v horšom stave a bolo potrebné najskôr na týždeň vložiť liek. Aj toto Teo zvládol krásne. Tretí týždeň dvojku opravili. Štvrtý týždeň došiel na rad posledný zub, dvojka na druhej strane. Tam už nebolo toľko práce a o chvíľku bol hotový. V tejto ordinácii bola aj obrazovka s rozprávkami, ktoré Tea natoľko zaujali, že mu doktorka dôkladne prezrela aj ostatné zúbky, ktoré už boli našťastie v poriadku. Tri zúbky hotové a kontrola o tri mesiace.

Ako sme sa pripravovali na návštevu zubárky?

Rada by som sa podelila s našimi tipmi, ako zvládnuť návštevu zubára alebo doktora:

  • Otvorene sa rozprávajte s dieťaťom už dopredu o návšteve doktora.
  • Čítajte si knihy s touto tématikou a pozerajte si obrázky, vysvetľujte, čo sa u doktora bude diať.
  • Pokiaľ viete, že to dieťa bude bolieť, povedať mu pravdu, nenarušíte si tým u neho vzájomnú dôveru, práveže naopak a ono vie, čo ho môže reálne čakať.
  • Sadnite si s malým dieťaťom, ktoré nepozná nové priestory a bojí sa, spolu do zubárskeho kresla. Bude sa cítiť bezpečnejšie.
  • Spievajte mu v kresle jeho obľúbenú pesničku, alebo pesničku, ktorú pozná.
  • Pri umývaní zúbkov hovorte o zubárovi: ako otvárame pusinku, ukazujeme zúbky, ako ide vŕtačka.
  • Hrajte sa na doktora/zubára doma.
  • Naplánujte si návštevu na hodinu, kedy viete, že vaše dieťatko bude v pohode. My sme prvýkrát išli poobede a úplne prvá návšteva (okolo roku) nedopadla ideálne. Odvtedy som si dohadovala termíny na ráno, po raňajkách, kedy viem, že má Teo na 90% dobrú náladu 🙂
  • U zubára/doktora sa uvoľnite hlavne vy. Deti všetko cítia a naše emócie prechádzajú na ne – zrkadlia ich.

Čo neodporúčam 

V žiadnom prípade by sa dieťa nemalo strašiť, že pokiaľ si zúbky umývať nebude, že ho budú bolieť a bude musieť ísť k zubárovi. Takto vznikajú prvé bloky a strach z lekárov. V hlave u zubárky mi živo išiel scenár, ako by to vyzeralo, keby sme pripravení neboli a ja by som situáciu nezvládla. Teo by plakal, ja by som bola nervózna, tieto emócie by sa medzi nami vymieňali a stres by sa len stupňoval. Pri väčších deťoch si viem predstaviť, že rodičia budú na ne reagovať podráždene, pokiaľ by odmietali spolupracovať. Doma by to opäť mohlo skončiť vyhrážkami zubárom, ak sa o zuby nebudú starať. 

U našej detskej zubárky si deti po vyšetrení vybrať za statočnosť nejakú hračku z krabice 🙂

Som rada, že sa nám to podarilo zvládnuť bez plaču a verím, že Teo a ani Sara nebudú mať z týchto návštev traumy. Sara bola, až na jednu návštevu, tiež prítomná. Nechala si skontrolovať svoje zúbky a s Teom sa povozili na kresle. Neskôr povedala, že aj ona by si chcela nechať vŕtať do zubu ako Teo 🙂 Čo vám poviem, potešilo ma to 🙂 

Vyšetrená musela byť samozrejme aj ona 🙂

Moje pocity a konečná diagnóza

Teove kazy som spočiatku znášala veľmi zle. Hľadala som príčiny a samozrejme som zapochybovala aj o dojčení. Človeku vtedy prebehne hlavou všeličo. Dávala som vinu svojej strave v tehotenstve, premýšľala o každom kúsku potraviny, ktorú zjedol a nakoniec, či som naozaj čistila dostatočne. Na dobrej nálade mi nepridávali ani instagramové profily mamičiek zubáriek, ktoré tvrdia, že za každý kaz môže nedostačná hygiena a strava. Inými slovami rodičia. Tak ďakujem, myslím si, že výčitiek som si sama narobila aj tak dosť. 

Prestala som tieto profily sledovať. Keď som sa s naším problémom zdôverila na sociálnych sieťach, zistila som, že podobné starosti majú aj ďalšie mamičky. Ozvala sa mi aj jedna veľmi milá dentálna hygienička, s ktorou som diskutovala o možných príčinách kazivosti. Okrem iného sa ma pýtala, či majú deti radi banány. Áno, majú. Vlastne aj hrozienka. Samozrejme, že cez víkend si u babky dajú aj domáci koláč a v lete sme sem tam zjedli zmrzlinu. Všetko v rámci noriem, žiadne preháňanie. Poradila mi, aby sme po týchto potravinách pre istotu umývali zuby, alebo aspoň dali vypiť čistú vodu.

A aká je teda Teova diagnóza? Vysoká kazivosť zúbkov a slabá a citlivá zubná sklovina. To, že jedno dieťa má zúbky zdravé a druhé nie, môže byť spôsobené aj inými baktériami v ústach, prítomnosťou Streptoccoca mutans.

To ale neznamená, že sa to bude týkať aj trvalých zúbkov. Naďalej treba dbať o dôkladnú ústnu hygienu a stravu s čo najmenej cukru.

Tipy na pokazené zúbky

Moje tipy samozrejme nenahradzujú návštevu zubára, ale predsa môžu niekomu pomôcť:

  • Začali sme čistiť s pastou s fluoridom (Elmex pre deti), dovtedy sme mali bezfluoridové. Dlho som nad týmto krokom nepremýšľala, cítila som, že toto spraviť musím. Doma máme aj naďalej bezfluoridové pasty, s ktorými si deti čistia zúbky samé a potom dočisťujeme my, rodičia, s fluoridovými.
  • Čistíme najskôr s Curaprox pre deti (tá gumená, nie zmenšená verzia dospeláckej), potom s jednozväzkovou, nakoniec s medzizubnou a asi každý druhý deň so zubnou niťou pre deti (rada od dentálnej hygieničky).
  • Teovi od roka (prvej návštevy zubárky) nanášame každý večer GC Tooth Mousse na remineralizáciu zubnej skloviny.
  • Umývame zúbky po sladších potravinách – banány, sušené hrozienka, prípadne ak jedli napríklad koláč u babky, zmrzlinu atď, alebo aspoň dáme napiť čistej vody.
  • Teovi umývam zúbky aj pred obedným spánkom.
Detská zubná niť so zvieracími motívmi pre zúbky, ktoré sú blízko seba.
Naše bezfluoridové pasty, s ktorými si umývajú zúbky sami a následne umyjeme a dočistíme my s fluoridovou.

Okrem toho:

  • Máme doma aj sonickú kefku pre deti, ktorú ale používa nepravidelne Sara cca od 3 roku.
  • Po umytí zubov je možné použiť tabletky alebo plátky na detekovanie zubného povlaku.
  • Užívanie probiotík (dojčené deti nemusia, keďže sa probiotiká nachádzajú v materskom mlieku).
  • Užívať vitamín D v kombinácii s vitamínom K2.
  • Možnosť testovania na prítomnosť streptokoka mutans a črevné baktérie.

Toľko od nás. Verím, že vám tento článok aspoň čiastočne pomohol prekonať výčitky a pocit viny, ak ste ich doteraz mali, alebo našli tipy ako vylepšiť zubnú hygienu svojim deťom, či zvládnuť v pohode návštevu u zubára. 

Ja už celú situáciu beriem viac s nadhľadom, lebo viem, že som urobila maximum, ktorého som si v tej dobe bola vedomá. Dnes už toho viem viac, a do praxe uvádzam aj spomenuté nové praktiky.

Krásny deň a čisté, zdravé zúbky vám želá

Vaša Erika

Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  1. Barbora píše:

    Ja len jednému nerozumiem, prečo ste používali pasty bez fluoridu? Dávali ste im fluorid vo forme tabletiek? Potom by mi to dávalo zmysel…

    • Erika Bistrović píše:

      Nechcela som kvôli prehĺtaniu.

      • Barbara píše:

        Dakujem za clanok/blog. Riesim presne to co Vy. Toto som si potrebovala precitat. Rozumny pohlad na vec.

        • Erika Bistrović píše:

          Ďakujem. Už sme boli raz na kontrole po 3 mesiacoch a našťastie bolo všetko v poriadku. O ďalšie 3 mesiace ideme opäť.

  2. Petra píše:

    Ďakujem za skvelý článok a podelenie sa so skúsenosťami.
    Dcéra má 20 mesiacov a stále ju dojčím, aj v noci. Zubný kaz je pre mňa veľký strašiak, umývame zuby pravidelne (dcéra aj 5x denne, ja dočisťujem minimálne 2x denne).
    Môj chrup má ďaleko k ideálu, kazy sa mi začali tvoriť už v 5 rokoch, tak by som veľmi chcela, aby som mohla pomôcť tomu, aby sa to dcére nestalo.
    Ako však píšete – chcieť a robiť pre to všetko bohužiaľ občas nestačí.
    Držím palce v starostlivosti o zúbky 😉

    • Erika Bistrović píše:

      Milá Petra, ďakujem za vašu skúsenosť. Od vtedy sme zúbky tiež ešte viackrát opravovali a podarilo sa nám dokonca to, že nás syn návštevu zubárky zbožňuje, takže misia bola splnená 🙂 Aj keď sa o zúbky samozrejme naďalej svedomito staráme 🙂 Krásny deň deň aj vám a prajem všetko dobré, Erika

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.