Zmysluplných hračiek alebo aktivít pre ročné deti bude trošku viac. Je to preto, že väčšinu z nich možno využívať už pred rokom, povedzme od cca 6 mesiacov, pričom viac ako polovicu využívame až doteraz (Sara má 4 roky). Pri každej hračke to ešte osobitne spomeniem, aj keď to bude vyplývať z jej charakteru.
Pokiaľ sa vám budú niektoré Montessori hračky zdať príliš jednotvárne a málofarebné, tak podľa Montessori pedagogiky, by hračky mali byť čo najjednoduchšie a slúžiť jednému účelu. Napríklad preto je šuflík spomenutý nižšie rôzne poklopce, aby sa dieťa sústredilo na jednu vec a nerozptyľovalo zbytočne veľa farbami a spôsobmi použitia.
Pri kupovaní drahších a Montessori hračiek odporúčam popozerať aj niektoré facebookové Montessori skupiny alebo pozrieť v bazáre napríklad na modrom koníkovi a zakúpiť z druhej ruky.
Niektoré hračky sa potom objavujú aj v tipoch pre staršie deti, ak by sa náhodou niekto nevracal k tipom na hračky pre mladšie deti.
Pri tipoch nespomínam knihy, pretože tie si zaslúžia osobitnú pozornosť.
Piklerovej trianglu patrí jednoznačne prvé miesto. Jediná vec, ktorá ma mrzí je, že sme ho nekúpili skôr, aby ho využila od malička aj Sara. Teo sa na neho prvýkrát začal šplhať niekedy okolo 6.mesiaca. Ešte nevedel chodiť a iba štvornožkoval.
My sme objednali rovno väčšiu a vyššiu verziu, ktorá sa dá skladať na viacero spôsobov. K trianglu sme vzali aj šmýkalku, ktorá je z jednej strany hladká a z druhej strany má akoby schodíky. Dá sa z neho vyrobiť napríklad aj bunker.
Deti si na ňom postupne cvičia hrubú motoriku a rodičia (aj starí rodičia :)) sa učia narábať so svojím strachom a dôverovať deťom a vnúčatám.
Kúpili sme cez Facebook stránku Hračky deda Jozefa, ktorý ich ručne vyrába doma v Pezinku.
Activity board je skvelá zábava od najmenších po väčšie deti. Dnes sa dajú zakúpiť aj hotové alebo si ju môžete podľa vkusu a fantázie vyrobiť aj doma. Možností je nekonečno.
Pri vhodne a zaujímavo zvolených aktivitách pri nej deti dokážu stráviť naozaj kopec času a zároveň si trénovať koncentráciu a jemnú motoriku.
Pár tipov na hotové activity board/busy board, ktoré môžete hneď zakúpiť : originálnevecicky.sk, sashe.sk, kid-shop.sk alebo na platforme Čo dokáže mama.
U nás bolo prvé odrážadlo využívané, keď deti ešte nevedeli chodiť, cca 10 – 11 mesiacov. Trénujú si hrubú motoriku. Ja som vybrala prvé odrážadlo od značky Puky, konkrétne Pukylino červeno žlté, ktoré sme kupovali z druhej ruky. Vyzeralo ako nové, vozili sa na ňom naše dve deti a momentálne čaká na svoje využitie u ďalšieho dieťatka.
Na výber je samozrejme viacero modelov a značiek podľa vkusu a finančných možností. Napríklad Repello od Minilove, Childhome od Minilove.
Najmenšie deti si veľmi radi trénujú jemnú motoriku, takže som kúpila obyčajnú vkladačku – nastokávačku Pyramída z Ikey a neskôr dokúpila ďalšiu, ktorá má viac tvarov a základné farby – viď obrázok. Ak budete v Ikee, zaujímavý môže byť aj Hlavolam, ktorý majú naše deti u babky. Všeobecne je väčšina hračiek Montessori, takže sme od nich pár kúskov mali aj doma.
Ďalšou možnosťou je vkladací šuflík, ktoré si dieťa môže potom samé otvárať a zatvárať, a tým si zároveň uspokojuje túto potrebu. Všetky maminy asi poznáme ako nám drobci s radosťou otvárajú (nielen) v kuchyni všetky šuflíky 🙂 Tento šuflík je špeciálny tým, že sa mu dajú vymieňať vrchnáčiky, podľa toho, ktorý predmet ide dieťatko vhadzovať. Ja som pre ne vybrala drevené peniaze a kocku. Možností je viac. Kúpené v Hračky deda Jozefa.
Vyšší level je potom táto nastokávačka z boku, ktorá vyžaduje už iný pohyb a koordináciu ruky. Kúpené opäť v Hračky deda Jozefa.
Veľa zaujímavých tipov na Montessori hračky pre najmenšie deti nájdete aj na Montemama. Podľa môjho názoru, ak kúpite hociktorú hračku z toho eshopu, nebude to krok vedľa.
Táto hračka nie len obyčajná vkladačka. Dieťa si vďaka nej trénuje oveľa viac než iba jemnú motoriku. Je to tréning na separačnú úzkosť. Už len tým, že sa mu predmet stráca z očí a opäť objavuje, sa postupne učí, že predmet/osoba môže na chvíľku zmiznúť a znovu sa objaviť. Dieťatko sa podvedome pripravuje na to, že raz môže na chvíľku odísť aj mama a neskôr sa opäť vrátiť.
Namiesto dodanej drevenej gulôčky sa dá použiť aj gulôčka z iného materiálu (sklo, kov, látka), ktorá má potom iný zvuk. Box má vovnútri naklonenú rovinu, takže gulôčka sa pekne odkotúľa von. Kúpené v Hračky deda Jozefa.
Ďalšou možnosťou trénovania jemnej motoriky sú rôzne vkladačky na príncípe puzzle. Naše deti najviac bavili tieto Montessori geometrické tvary, aj keď doma máme viacero druhov (zvieratká, ovocie, zeleninu…).
Musím sa priznať, že všeobecne naše deti puzzle príliš nebavia a začali aj skončili sme pri týchto 🙂
Rôzne druhy aj pre najmenšie deti nájdete aj u Montemama.
Otváranie a zatváranie sa môže trénovať aj na týchto matrioškách. Je to veľmi vďačná hračka, s ktorou sa vyhrajú aj staršie deti. A zároveň si dieťa môže tiež trénovať miznutie a znovuobjavenie predmetov (neskôr osôb) a pripraviť sa čiastočne na separačnú úzkosť.
My máme naše originál z Ruska, ale nájdete aj na Montemama.
Kocky sú asi must have každej domácnosti s deťmi. Dieťa sa učí koncentrácii a zároveň sa jemne pripravuje na frustráciu (padnutie kociek). My máme obyčajné klasické s obrázkami zvierat, ktoré sa dajú skladať ako puzzle alebo potom vo forme mestečka z Lidlu. K tomu som nedávno dokúpila aj kartónové kocky z Minilove.
Okrem toho máme aj ružovú Montessori vežu, ako príprava na matematiku. Kúpila som vo verzii dreva v Hračky deda Jozefa, ale treba ich premaľovať na bledoružovú farbu.
Opäť jedna klasika, ktorá by podľa mňa nemala deťom chýbať. Má množstvo využití – učenie sa druhov zvierat, zvukov, priraďovanie k obrázkom alebo obyčajná rolová hra neskôr pri starších deťoch, či budovanie si farmy. Kúpite v Lidli, Montemama alebo kvalitné a krásne značky Schleich v rôznych eshopoch.
Deti radi búchajú a na to existujú tiež rôzne hracie pomôcky. My máme kladivko s troma gulôčkami rôznych farieb, ktoré má z druhej strany xylón. Obe sme dostali ako dar, osobne by som si vybrala skôr iné modely.
V Ikey nájdete tiež pekné a jednoduché zatĺkadlo, ktoré je úplne dostačujúce.
Hudobné nástroje som tiež kupovala ako jednu z prvých hračiek pre Saru. Vzala som hneď dve dostupné sady v Lidli a využívame ich dodnes. Dieťa si pri speve osvojuje rytmus a skúša si rôzne zvuky. Deti to milujú.
Možností, kde hudobné nástroje kúpiť, je dnes neúrekom, krásne a dizajnové, ktoré sú zároveň vkusná dekorácia detskej izbičky, ako napríklad tieto z Minilove alebo Hračkolandu.
Niekto sa možno zarazí, že prečo dávam kuchynku do tipov na hračky pre ročné deti. Ale ja vám to rýchlo vysvetlím. My sme kuchynku kupovali Sare už keď mala jeden rok a nemohli sme urobiť lepšie. Všetky skrinky, dvierka, police, vypínače a gombíky ju natoľko fascinovali, že sme toto rozhodnutie neľutovali.
Rovnako zaujala kuchynka Tea, keď sa k nej vedel ešte len priplaziť a už otváral a zatváral všetky dvierka 🙂
Pre staršie deti má kuchynka využitie už na konkrétne varenie. Odporúčam dokúpiť základnú výbavu, pár hrncov a nejaké drevené potraviny, zeleninu a ovocie. Nie však príliš, aby deti neboli zahltené a zároveň ste nemali veľa upratovania. Vlastná skúsenosť 🙂
My sme našu prvú kupovali z Lidla. Ale dnes je už toľko krásnych kuchyniek na výber, že by som si vybrala asi nejakú inú, napríklad z Minilove.
Priznám sa, že zvukostrom bol tak trošku darček aj pre mňa 🙂 Veľmi sa mi páčil jeho zvuk, ktorý sa mení do hlbšieho čím nižšie gulôčka padá. Môžu sa použiť gulôčky rôznych materiálov a zvuk bude zakaždým iný. Ja som kúpila najväčšiu veľkosť 90cm českej značky Targe na stránke www.moodin.sk.
Deti ho samozrejme tiež zbožňujú, ale dosť často strácajú gulôčky. Takže sa odporúčam dopredu poriadne zásobiť. Dodnes neviem pochopiť, kde všetky tie gulôčky zmizli.
Pokiaľ sa vaše dieťatko ešte rado nosí, odporúčam zaobstarať nosič, ktorý zvládne aj vyššie váhy – Toddler nosiče. My sme sa rozhodli pre slovenský nosič od Belenka, ktorý je vyrobený z mäkkej šatky. Krásne sa v ňom rozloží váha a prispôsobí sa telu dieťatka aj matky.
Tento náš sa volá Be Lenka Toddler Mandala modrá.
Tieto dve hračky, respektíve sety chcem spomenúť napriek tomu, že ich odporúčam aj v ďalších článkoch pre staršie deti. Myslím si však, že pokiaľ by niekto hľadal aj takýto štýl pomôcok na rozvoj emocionálnej inteligencie, určite nie je nikdy skoro s nimi začať.
Detská emočná sada českej značky Scio obsahuje knihu, plyšového žabiaka Ferdu a 8 plyšových mušiek. Každá muška má svoju farbu, ktorá znázorňuje určitú emóciu (hnev, smútok, radosť, zvedavosť, žiarlivosť, samotu a dôveru). V knihe je 17 príbehov, do ktorých sú zasadené jednotlivé pocity. Pri každom príbehu sú návod, otázky a rady pre rodičov ako s textom a danou emóciou pracovať. Dostanete na priamo u Scio.cz alebo v spriatelenom eshope Hračky vzdelávačky.
Táto sada obsahuje dve plyšové opičky – súrodencov a 4 blšky, ktoré prestavujú rôzne pocity. Kniha obsahuje 12 príbehov, ktoré ukazujú možnosť ako riešiť niektoré situácie, ako napríklad: Obavy z neznámeho, Strata plnej pozornosti, Prvé dni so súrodencom, Prvé dni v škôlke, O chvíľach len s maminkou, O súrodeneckých rozporoch, O rozvode, O rodinných rituáloch.
S opičkami a blškami sa dajú hrať názorné situácie – ako sa zachovať, ak chcú obaja rovnakú hračku, keď jeden druhého uderí, ako spolu komunikovať, vyriešiť spor láskavou cestou a dohodou. Zakúpiť sa dá opäť u Scio.cz alebo Hračky vzdelávačky.
Toto sú naše naj hračky, ktoré naše deti mali radi a určite by som ich zaobstarala opäť. Pokiaľ si nemôžete dovoliť všetky, tak nezúfajte. Skúste zoznam podeliť do rodiny, medzi starých rodičov, tety ujov.
Pamätajte, menej je niekedy viac a deti najviac potrebujú prítomného a bezpodmienečne milujúceho rodiča. A najradšej sú, keď môžu pobehovať po vonku, prírode, ihrisku, kde je možností hier nekonečne veľa 🙂
Majte sa krásne,
Vaša Erika