Prečo zvoliť barefoot topánky pre detskú nôžku?

Rozhovor s Mgr. Ivanou Hernández, barefoot training specialist a spolumajiteľkou kamenného aj online obchodu s barefoot obuvou NOŽIČKOVO pre deti aj dospelých.

Predávať barefoot topánky len preto, že je barefoot in, by mňa neuspokojilo.

Ivka, na začiatok by ma zaujímalo, ako si sa k barefoot vlastne dostala a prečo si zvolila túto cestu pre svoje deti? Aké to má pre ne výhody?

Tak, asi ako každá mama, som sa o barefoot dozvedela, keď sme začínali riešiť prvú obuv pre naše prvorodené dieťa Melanie. Bolo to pre mňa obdobie plné chaosu (lebo všetko dôležité veľmi prežívam:) ). Mojím prianím bolo obúvať svoje dieťa správne. No názory ľudí aj odborníkov v mojom okolí sa líšili.

Keďže sme s Melkou od narodenia riešili veľa zdravotných problémov, boli sme v kontakte s množstvom zdravotníckeho personálu. Ten bol vtedy jasne za ortopedickú a pevnú obuv. Vďakabohu zato, že mala extrémne širokú nohu a žiadnu pevnú ortopedickú obuv nedokázala na nohu obuť komfortne. A keď sa aj podarilo niečo obuť, jej chôdza vyzerala ako z Káčerova :).

Zo začiatku sme striedali ortopedickú obuv, barefoot topánky i bežnú tenisku. No po čase sme si odsledovali, že teda nožka pracuje a chodí správne iba v barefoot topánke. Pridružili sa problémy s vpadnutúmi členkami (neskôr sa však ukázalo, že to zapríčinila vrodená neodhalená diastáza).

Začala som študovať rôzne články o barefoot aj v cudzích jazykoch a po čase prišlo jasné presvedčenie. Od zhruba jej 2,5 roka sme prešli na čistú barefoot. 

Stále platí, že barefoot ako taký, problém ľudského chodidla nevyrieši.

Pre mňa barefoot znamená neskutočnú slobodu ako takú. Moje deti poznajú kontakt nohy so zemou aj bez topánky a nemám strach, že niekedy si ublížia, lebo ich nohy pracujú správne. Neobmedzuje ich žiadna topánka, a tak ich chodidlá pracujú stále.

Čo je to vlastne barefoot a aké má výhody pre chodidlá oproti bežným topánkam?

Barefoot znamená v preklade naboso, takže barefoot obuv sa snaží fyziologicky kopírovať nohu takú, aká v skutočnosti je. Nehľadí na módne trendy, hľadí na tvar chodidla, aby slúžilo nato, načo bolo stavané 🙂

Obúvate sa barefoot celá rodina? Kedy ste začali aj vy dospelí?

Po obutí mojej dcéry do barefoot, kedy nastalo moje osobné presvedčenie, sa začala aj moja osobná cesta k barefoot. O čosi neskôr aj môjho manžela a neskôr narodeného syna (tam to už bolo automatické a plne barefoot od narodenia). 

Neobuješ si už nikdy topánky na vysokom podpätku?

Aaaale čoby 🙂 Barefoot nie je o tom, že teraz musíme vylúčiť zo svojho života lodičky. Ale ja osobne si ich už neviem obuť, lebo sa v tom necítim dobre. A neviem v tom ani chodiť 🙂 Je ale pravda, že som ich nenosila nejako extrémne veľa a s obľubou.

Mám, ale kopec známych, ktorí sú barefoot positive a lodičky sú ešte stále súčasťou ich života. Vtedy im však odporúčam strečing achilovky a prstov na nohe. 

Spomínala si mi, že si barefoot training specialist. Čo to v praxi znamená?

Pre mňa bolo vždy dôležité detailne poznať oblasť, ktorej sa venujem. Tak to bolo aj v mojej tanečnej “kariére“, aj v oblasti nosenia detí, kde som sa tiež stala poradkyňou nosenia detí. A tak to prišlo aj v barefoote.

Začali sme rôznymi menšími kurzami, či školeniami, ako napr. „Funkčná noha“ a pod. Keď deti vyrástli, a ja som sa mohla bez výčitiek vybrať mimo domova, moja prvá cesta bez detí a manžela smerovala na medzinárodné školenie s certifikáciou „Barefoot training specialist“ do Prahy.

Ivka so sestrou Petrou, majiteľky Nožičkovo

Spoločnosť mi robila moja sestra, ktorá to v našom biznise ťahá od začiatku so mnou vo všetkom (v dobrom aj v zlom 🙂 ) a Terka zo Šťastné nôžky (Terka s Ivkou úzko spolupracuje a píše podrobné recenzie na jednotlivé značky barefoot topánok, organizuje workshopy a robí poradenstvá, pozn. autorky).

Počas školenia sme sa dozvedeli množstvo dôležitých informácií od narodenia, prepojenia každej časti tela, fyzioterapie a barefoot. Absolvovali sme ho s úžasným svetovouznávaným talianským ortopédom Federicom Luzim. 

Neskôr doma, po dôkladnom štúdiu, nás čakala oficiálna skúška na certifikát, ktorú sme úspešne zvládli. Naučilo nás to mnoho. Umocniť dôležitosť barefoot v našich životoch, rozpoznať fyziológiu tela, posúdiť vážnosť deformít na chodidle človeka, fyziológiu problému, a aj ako tomu pomôcť, kedy barefoot ešte áno, a kedy už nie.

Keďže sa venujem dlhé roky deťom, pohybovým aktivitám, tancu, vždy pre mňa bolo dôležité učiť deti, ako sa majú správne hýbať. Príchodom do barefoot to nebolo inak. A predávať topánky len preto, že je barefoot in, by mňa neuspokojilo.

Veľmi rada pomáham rodičom vysvetliť problematiku barefoot, prečo je to pre ich deti či ich správne voľba. Takéto certifikácie nám vždy otvoria nové možnosti a vedomosti, ktoré nás posúvajú vpred.

Ivka, najčastejšia otázka rodičov je, kedy vôbec kúpiť prvé topánky. Čo by si im poradila?

Keď sa reálne zamyslíme, načo topánky majú slúžiť, tak si uvedomíme, že obúvať dieťatko do topánok treba, až keď dieťatko chodí. Pre mňa sa dieťa stane chodcom vtedy, keď sám dokáže prejsť minimálne 10 krokov, otočí sa v priestore, čupne si a postaví sa sám. Vtedy hovorím, že dieťatko znesie na nôžke jemnú gumennú podrážku a jeho chôdzu to neovplyvní.

Prvé kroky nášho Tea

Chceme predsa alebo teda očakávame, aby sa chôdza v topánke priblížila chôdzi naboso. Ak chce niekto urobiť ochranu proti poraneniu pri stoji, napr. pri lavičke, na ihrisku alebo proti chladu doma, keď dieťatko iba obchádza nábytok, tak odporúčam jednoznačne najjemnejšie kožené capačky s koženou podrážkou. Nie je to však nutnosť

Teove prvé topánky – Froddo na úzku nohu

Je potrebné obúvať papučky alebo capačky aj na doma?

Nie, pokiaľ vyslovene nechceme nôžky tepelne izolovať. Aj tam by som bola obozretná, lebo bosá noha perfektne otužuje celé telo. Ak ju budeme “babušiť” znižujeme jej schopnosť reagovať na zmeny tepla.

Barefoot papučky do škôlky

Ale všeobecne platí, že doma úplne postačí ponožka, a ak sa šmýka tak protišmyková. Úplne ideálne bosá noha.

Ako je to s nadmerkom? Veľa rodičov kupuje radšej väčšie topánky, aby vydržali čo najdlhšie. Je to pre detskú nôžku v poriadku? 

S nadmerkom je potrebné zaobchadzať opatrne. Už dávno neplatí, že nadmerok 1,5-1,7 cm je ok. Nadmerok všeobecne odorúčame max. 1,2 cm, pri začínajúcich chodcoch max. 0,8 cm. Pre mňa je ideálny nadmerok je v rozmedzí 0,8 – 1 cm.

Rodičia sa vždy obávajú, že noha rýchlo podrastie a topánka bude malá. Preto často kupujú topánku výrazne väčšiu. Veľakrát sa však stane, že nôžka počas sezóny vôbec nepodrastie a dieťa chodí vo veľkej topánke celú sezónu. Noha v nej môže pracovať celý čas nesprávne. A neuvidíme to možno vôbec ani navonok (napr. pridržiavanie veľkej topánky prstami).

V neposlednom rade netreba zabúdať na nadmerok do šírky, ten by mal byť min, 0,2 mm a max, 0,4 mm. Všetko pod a nad môže (no nie vždy musí) byť nevhodné. Topánky sa v závislosti od materiálu zvršku dokážu veľakrát prispôsobiť do šírky. 

Čo vravíš na dedenie topánok po súrodencoch alebo kupovaní použitých topánok? Počula som, že pri barefoot topánkach to nevadí. Je to naozaj tak? 

Je to tak, pretože podrážka je v barefoote rovná, nemá sa tam čo vyšlapať príp. inak vytvarovať. Ale aj tu platí pravidlo, topánku pri kúpe „z druhej ruky“ skontrolujte. A to hlavne pätnú časť, či nie je schodená do vnútra či inak „vyčaptaná“.

V našej predajni organizujeme napríklad aj burzu nosených barefoot topánok.

Ako často poriadate v obchode burzu topánok a ako ste prišli k takejto myšlienke?

Burzu organizujeme 4x ročne. Vždy vtedy, keď sa rodičia chystajú kúpovať topánky na novú sezónu, ročné obdobie. Burzou sme rozbiehali aj obchodík Nožičkovo.

Pre mňa je veľmi dôležité, aby sa barefoot dostal aj do rodín, ktoré na tom nie sú až tak finančne dobre, aby do drahších barefoot topánok obuli napr. svoje tri deti, prípadne aby sme aj na dvor a do piesku kúpili niečo po čom nám nebude pukať srdce a peňaženka :).

Burza barefoot topánok v Nožičkove

Pozitívum je aj to, že detské barefoot topánky sa skvelo predávajú aj nosené, v čom vidím ich veľkú výhodu oproti bežnej detskej topánke, ktorú je potom už ťažké predať. Kvalitné nosené barefoot topánky po jednom dieťati nie sú väčšinou zničené. Nemajú sa ako vychodiť, keďže podrážka je tenká a rovná. 

Existujú prípady, kedy je barefoot obuv pre niekoho vyslovene nevhodná?

Určite áno, je to však na dlhý, samostatný vstup. Ale napríklad pri deťoch, kde je prepad klenby už vo výrazne v zlom stave (kolienka do výrazneho X) a je potrebná ortopedická korekcia.

No tu by som sa pristavila pri väčšom probléme, ktorý súvisí s barefoot obúvaním napr. pri dospelých. Veľa z nich prejde na barefoot úplne bez prípravy. A tam môžu byť “škody” priveľké a benefity barefoot zanikajú.

Ak ich obujem po rokoch tvrdých úzkych topánok, kde prsty nepracujú a noha dupe na pätu (lebo mozog chce preraziť podrážku), tak môžeme očakávať veľké problémy. 

Odporúčala by si nosiť barefoot topánky aj dospelým? Prípadne aj tým, ktorý majú problém napríklad s plochými nohami alebo vybočenými palcami, tzv. halluxami? Nepoškodia si nohu ešte viac? 

Nadviažem na predošlú otázku, lebo s ňou úzko súvisí.  Stále platí, že barefoot ako taký, problém ľudského chodidla nevyrieši. Je potrebný odborný sprievod pri prechode na barefoot. Ja som tak už pár ľudí úspešne “konvertovala” :).

Napr. človek, ktorý má takýto problém, nosí zrejme celý život nevhodné topánky, ktoré nedávajú nohe šancu správne pracovať (hallux – lodičky, špicaté topánky, plochá noha – všeobecne úzka topánka, ktorá sa stabilizuje prácou iba časti chodidla). Preto musí byť prechod opatrný.

Takýto ľudia zväčša prílišne dupú na pätu, majú rýchly a dlhý krok, nesprávne používajú chodidlo. Treba sledovať vlastnú chôdzu a prácu chodidla naboso a v barefoot topánkach.

Analýza chodidla

Poprední bare possitive ortopédi na svete hovoria o prechode počas dvoch rokov. Teda dva roky chodidlo a telo postupne pripravujeme na barefoot obuv v plnom rozsahu. Najprv zhodiť doma papuče a precítiť svoje prsty a chodidlá, potom použiť bare tenisky napr. do prírody na mäkký povrch, neskôr použiť zmäkčujúce vložky do barefoot topánky na tvrdom povrchu v meste a potom ísť tzv. „naostro“.

Stále platí, že je potrebné precítiť chôdzu a vedome začať našlapovať, skrátiť krok a spomaliť krok.

Chodidlo v klasickej obuvi

Zaujímalo by ma ako je to s názorom, že barefoot je dobrý, ale len do mäkkého terénu ako tráva alebo štrk, do prírody, ale do mesta a na betón by sa mali nosiť tvrdé a pevné podrážky. Treba mať do mesta naozaj nebarefoot obuv?

Veľa som už naznačila v otázke s dospelými a barefoot. Je o tom vydaných množstvo odborných publikácií či článkov, ale teraz nechcem čitateľov zaťažovať odbornými štúdiami o dopadových silách apod. Ak dieťa obúvate iba do barefoot topánok odkedy začalo chodiť, a nič iné nepozná, noha pracuje celý čas správne na akomkoľvek povrchu.

Noha precíti povrch, na ktorý šlapne, a mozog po pár krokoch vyhodnotí jeho tvrdosť a prispôsobí mu chôdzu. Na mnohých školeniach či kurzoch ma vždy zaujímala táto otázka, a tak som ju vždy položila. Pretože sa na to často pýtajú naši klienti a zákazníci.

Zimná barefoot obuv v meste

Odpoveďou je dlhý odborný výklad, ktorý vieme zhrnúť do 1 vety. Noha, ktorá pracuje správne, bude pracovať správne na akomkoľvek povrchu. Ja osobne som barefoot vyše 3 rokov a moja chôdza sa vedome zmenila. Lebo som vedela, že ju zmeniť musím (hlavne spomaliť a precítiť palce na chodidle). Inak prídu problémy.

Nášľap sa vedome zmenil a nepocítila som žiadný problém. A to je môj každodenný pohyb situovaný najmä na mestské chodníky.

Ponúkaš aj online poradenstvo pri kúpe topánok? Ako správne odmerať detskú nôžku a čo všetko od rodičov potrebuješ vedieť?

Keďže správne merať nohu nie je jednoduché, ja pri svojom online poradenstve potrebujem hlavne dĺžku a šírku nožičky podľa môjho návodu, tri fotografie zaťaženej nožičky – zhora (aby som videla tvar nohy), zozadu (od achilovky aby som videla šírku pätnej časti a členka), zboku priamo (aby som videla priehlavok).

Ak je mamička skúsená, meráme aj priehlavok či členok.

Meranie vnútorných rozmerov topánky v Nožičkovo

Čo ak topánočky predsa nesadnú. Ako to u vás funguje s reklamáciou? 

Slovenský obchodný poriadok umožňuje zákazníkovi vrátiť či vymeniť tovar kúpený v eshope do 14 dní. My umožňujeme zákazníkovi po konzultácii nesediacich topánok napr. aj výmenu vo dverách ich domu. Kuriér donesie nové (odkonzultované s nami) a zoberie nesadnúce. Všetko v cene prvotného poštovného 🙂

Vedela by si nám v krátkosti odporučiť nejaké barefoot značky topánok pre rôzne typy nožičiek?

Barefoot obuv v Nožičkove

Je to veľmi náročné, lebo barefoot je momentálne veľmi turbulentný trh. Každú sezónu vychádza výrobca s novým modelom a veľakrát aj s novými mierami, s inými rozmermi. Značky pribúdajú ako na bežiacom páse.

Všeobecne platí, že ľudia sa musia naučiť kontrolovať si miery topánočiek na eshope a merať nohy svojim detičkám či sebe, aby vedeli, v ktorých značkách sa pohybujú.

My, a veľa iných slovenských eshopov, si ich premeriavame sami a každý jeden kus a model má reálne uvedené miery. Pripočítam si nadmerok do dĺžky či do šírky a vyberiem. Ak si nie som istý, kontaktujem eshop a ten určite s radosťou poradí.

Všeobecne známe značky na širšie nôžky sú Beda, Baby Bare Shoes, Fare Bare, Vivobarefoot, Jonap, Pegres. Na užšie napríklad Bobux, Filii, Affenzahn. Stále pribúda mnoho výrobcov a podmienky barefoot sa sprísňujú.

Čo je pre teba v barefoot najdôležitejšie kritérium?

Barefoot ma 7 kritérií, podľa ktorých hodnotíme topánky. Už dávno neplatí, že najdoležitejšia je podrážka či nulový drop. Najdôležiteším kritériom je tvar špičky topánky, ktorá musí dávať priestor na prácu prstov, palca a celého chodidla. Tu sú všetky kritéria pohromade:

1. Správny tvar špičky, ktorý kopíruje tvar chodidla (pri strane palca sa nesmie zužovať).

2.  Ohybnosť podrážky priečne ale aj pozdĺžne (ideálne, keď ju vieme naj stočiť do tzv. špirály).

3.  Ľahkosť topánky a jej pružný materiál, z ktorého je vyrobený zvršok topánky.

4. Nulový sklon (dropp) podrážky – podrážka bez opätku.

5. Tenká podrážka hrúbky do 5 mm, začínajúci chodec ideálne do 3 mm.

6. Stielky bez podpory klenby.

7. Dostatočná šírka pre prsty (každý človek ma inak širokú nohu, a to čo je bare pre mňa nemusí byť bare pre teba, lebo máš napr. širšiu nohu).


Alternatívne topánky k barefoot sú napríklad také, ktoré niektoré pravidlo nespĺňajú.

V Košiciach máte aj kamenný obchodík. Čo všetko v ňom okrem topánok ponúkate?

Náš obchodík vznikol ako výnimočný koncept, ktorý na Slovensku nemal v tej dobe obdobu. Otvorili sme obchod pre priaznivcov barefoot, nosenia detí, kontaktnej výchovy a dojčenia na jednom mieste.

Ponúkame barefoot a jej doplnky, požičovňu ergonomických nosičov a šatiek na nosenie detí, predaj nosičov, šatiek a oblečenia slovenskej značky Rischino, dojčiace a nosiace oblečenie pre mamičky a rôzne doplnky, knihy a pod. 

Obchodík sme stavali tak, aby bol vhodný aj na organizovanie besied, workshopov, kurzov, podporných skupín. A až do nástupu Covidu sa nám darilo rozbiehať úžasné témy a robiť ženám radosť nie len na materskej.

Robievame pravidelné kurzy nosenia deti (keďže sme obe certifikované poradkyne nosenia detí), kurzy viazania do šatky, podporné skupiny nosiacich mamičiek, besedy na rôzne témy súviace s barefoot, nosením, kontaktným rodičovstvom, zdravou stravou, BKM atď.

Jeden zo sesterských projektov je aj tento krásny náramok, symbol Nožičkova

Zaujímavosťou je kurz na výrobu sandálok – Huaraches 🙂 tam sa vždy zoskupí veľmi veľa mamičiek, ktoré potrebujú relax. Veľmi dobre sa zabavíme pri tvorbe svojich sandálok na leto.

Ivka, ďakujem krásne za rozhovor a prajem ti, nech sa darí v pracovnom aj osobnom živote 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=5RAmksFghxo
👣NAŠA DETSKÁ BAREFOOT VÝBAVA NA JAR, LETO A JESEŇ 2020👣
Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.