Netoxické pranie som začala riešiť po narodení prvej dcéry. Spočiatku som hľadala šetrnejšie pracie prostriedky s označením sensitive alebo baby medzi konvenčnými značkami v drogériách. Vtedy by ma nenapadlo, že si prací prášok budem raz miešať sama 🙂 Ale nebojte sa, nie je to taká veda ako to môže na prvý pohľad znieť. Na konci článku vám ukážem možnosti, ako sa dá prať aj bez miešania si vlastného pracieho prostriedku.
Konvenčné pracie prostriedky obsahujú látky, ktoré môžu dráždiť citlivejšiu pokožku. Nemusí to byť len detská, aj dospelí majú ťažkosti s rôznymi kožnými ekzémami, či alergiami. U nás prišlo na netoxické pranie až po narodení prvého bábätka. Ja, manžel ani dcéra sme našťastie nemali žiadne reakcie na klasické pracie prostriedky, ale keďže mám všeobecne rada prevenciu najmä čo sa týka zdravia, rozhodla som sa skúsiť netoxické pranie.
Zároveň, ak sa ku mne dostanú informácie o niečom, čo je pre nás a naše zdravie vhodnejšie, rada to zavediem do praxe. Najmä ak sa to týka bábätiek. Takouto cestou sa k nám dostali napríklad aj esenciálne oleje, CBD produkty atď.
Odjakživa sa na pranie bielizne používalo mydlo. Rozpúšťanie a odstraňovanie nečistôt z bielizne majú na starosti tzv. tenzidy, medzi ktoré patrí aj mydlo. Aby bola bielizeň čistá a biela, potrebujeme k tomu bielidlo a ak nemáme mäkkú vodu, tak aj zmäkčovadlo.
Pozrime sa teraz bližšie na látky, ktoré najviac dráždia našu pokožku (podrobnejšie info nájdete vo FB skupine Svet non toxic):
V klasických avivážach sa nachádzajú okrem iných najmä konzervanty a množstvo syntetickej parfumácie. Pokiaľ by ste sa chceli zbaviť vône z bielizne, prikladám rýchly návod: namočte bielizeň podľa farieb do vody s pracou sódou alebo sódou bikarbónou (pol hrnčeka sódy bikarbóny alebo 3 lyžice pracej sódy na 20l vody) a nechajte namočené pol dňa. Sóda absorbuje pachy. Potom vyberte, vyždímajte a vyperte v netoxickom pracom prášku s kyselým oplachom (ocot alebo roztok kyseliny citrónovej). Vyveste von na 24 až 48 hodín.
V práčke sa usádzajú zbytky pracích prostriedkov, a preto sa odporúča pred začatím s netoxickým praním ju najskôr vyčistiť. Práčka by sa mala čistiť aspoň raz mesačne. Ja sa snažím čistiť vždy začiatkom mesiaca (lepšie sa mi to pamätá), ak sa podarí 🙂 Ideálne je striedať kyselé (ocot alebo kyselina citrónová) a zásadité (pracia sóda alebo sóda bikarbóna) čistenie práčky.
200g kyseliny citrónovej alebo 4 litre octu priamo do bubnu (ocot pridať až, keď sa napúšťa voda, lebo nové práčky prebytočnú vodu na začiatku odčerpajú) na 90 alebo 95 stupňov. Ja pridávam do bubna aj jeden alebo dva uteráky, inak sa mi nedokončí program.
500g pracej sódy alebo 0,5 alebo 1kg sódy bikarbóny na 90 stupňov a prípadne pridať uterák.
Netoxické pracie prostriedky obsahujú predovšetkým:
Výroba pracieho prostriedku je naozaj veľmi jednoduchá. Budeme potrebovať:
Pred prvým praním odporúčam vyčistiť práčku (postup vyššie) a zistiť tvrdosť vody. Tvrdosť vody zistíme pomocou pásikov na to určených. Čím tvrdšia voda, tým viac pracej sódy.
Tento prací prášok môžete použiť na bavlnu, ľan, bambus, umelé materiály. Aj keď ja osobne na materiály mimo bavlnu používam často tekuté netoxické prostriedky, ktoré vám predstavím nižšie. Materiály ako hodváb, merino, či vlnu by nemali prísť do kontaktu s mydlom.
Z tohto prášku je možné vyrobiť aj tekutý prostriedok – prací gél – jednoducho rozvarením mydla a pracej sódy v horúcej vode.
Podľa veľkosti práčky, množstva bielizne a našej skúsenosti pridávame:
2-4PL pracieho prášku (mydlové vločky s alebo bez pracej sódy)
1 PL perkarbonátu sodného (bud čistého, ak perieme na 60stupňov a viac, alebo s TAEDOM ak perieme na 30 alebo 40 stupňov)ň
Prášok dávkujem priamo do bubna a aviváž do priehradky.
Pokiaľ máme veľmi tvrdú vodu, môžeme do prania pridať 1-2PL zmäkčovača vody.
Jedným z najčastejších protiargumentov na netoxické pranie bielizne je, že nevonia. Aj toto sa dá vyriešiť, prezradím ako 🙂 Alebo sa s týmto faktom zmieriť a zvyknúť si – ako ja 🙂 Časom sa môže dokonca stať, že vám prevoňaná bielizeň zo syntetickej aviváže začne vadiť.
V netoxickom praní sa aviváž (ocot alebo roztok kyseliny citrónovej) používa ako kyselý oplach na zneutralizovanie zásaditej sódy a mydla a vyrovnanie PH a zároveň zmäkčenie bielizne a vypláchnutie zbytkov pracieho prášku z bielizne. Dávkujeme ich do priehradky, nikdy nie do bubna. Mohli by zareagovať s mydlom, rozpustiť ho, a tým znehodnotiť celý proces prania. Na výber máme z dvoch možností:
Ja osobne esenciálne oleje do prania nepridávam, keďže som ich po vypraní aj tak necítila, takže mi prišlo zbytočné nimi takto plytvať. A zároveň som sa dozvedela, že vzhľadom na životné prostredie nie je žiadúce, pretože sa dostanú do odpadových vôd.
Lepšou a účinnejšiou alternatívou na prevoňanie bielizne považujem bavlnené gule do sušičky, na ktoré sa dajú tiež naniesť esenciálne oleje. Osobnú skúsenosť nemám, keďže nevlastníme sušičku bielizne. Ďalšou možnosťou je nakvapkať na kus látky obľúbený esenciálny olej a vložiť ju priamo do šatníka.
Na škvrny používam netoxické žlčové mydlo – tekuté alebo tuhé a perkarbonát sodný.
Škvrny je vhodné predprať vopred v rukách s mydlom a nechať istý čas odstáť. Organické škvrny (krv, stolica, moč atď) sa predpierajú v studenej vode, ostatné škvrny (mastné) v teplej vode.
Perkarbonát sodný používam najmä na zaprané škvrny. Bielizeň vložím do lavóru, nasypem perkarbonát a zalejem horúcou vodou. Nechám odstáť približne pol dňa alebo celý deň do večera. Tento spôsob používam hlavne na svetlejšiu bielizeň, na tmavšej môžu ostať fľaky, keďže perkarbonát je bielidlo.
S perkarbonátom takto raz za čas bielim a čistím aj kuchynské utierky a uteráky.
Pre tých, ktorým sa nechce miešať vlastný prací prášok, alebo preferujú gelové verzie, a predsa by radi prali netoxicky, odporúčam tieto alternatívy.
Sypké pracie prášky
Gelové pracie prostriedky používam predovšetkým, ak sa periem citlivejšiu bielizeň, alebo sa veľmi ponáhľam a nechce sa mi dávkovať vlastný prací prášok 🙂
Mydlové orechy neobsahujú mydlo, ale 15% saponinov, ktoré s vodou fungujú ako mydlo. V Nemecku bol v roku 2009 vykonaný prací test s mydlovými orechami a zistilo sa, že mydlové orechy neodstránili škvrny a bielizeň rýchlo zošedla. Osobne si neviem predstaviť prať iba v mydlových orechoch.
Každopádne, u mňa stoja už dlhšiu chvíľku a najčastejšie ich používam na iný materiál ako bavlnu. Napríklad merino, ľan, plavkovina, umelé materiály, fleece atď.
Verím, že ste si v článku našli to pravé orechové na pranie aj pre seba 🙂 Kľudne mi dajte vedieť, v akom pracom prostriedku periete vy, čo sa najviac osvedčilo vám, alebo sa na netoxické pranie ešte len chystáte 🙂
Krásny deň a čistú bielizeň vám prajem 🙂
Vaša Erika