Ako na (detskú) imunitu prírodnou cestou

Odkedy mám deti, začala ma otázka imunity a celostného zdravia zaujímať oveľa intenzívnejšie. Zatiaľ som mala šťastie (a verím, že to teraz nezakríknem) a obe deti nemali doteraz nejaké vážne ochorenia, neužívali antibiotiká a z liekov sme zaviedli jeden homeopatický čapík, keď mala Sara zvýšenú teplotu na Srí Lanke. Nakoniec sme zistili, že to bolo zo zúbkov.

Nádchu, soplíky a slabý kašeľ beriem ako bežnú vec, ktorou si prejde takmer každé dieťa.

Starať sa o svoju imunitu nie je veda a nemusí nás takmer nič stáť. Pokiaľ si osvojíme týchto pár zásad, choroby by nás mali obchádzať oblúkom. Jednoduchšie by bolo samozrejme zjesť pár kusov výživových doplnkov a mať rýchlo pokoj. Pre mňa je dôležité naučiť svoje deti zdravým návykom odmalička a veriť, že si ich odnesú neskôr aj do svojich rodín. Najdôležitejšie faktory, ktoré majú najväčší vplyv na naše aj detské zdravie sú:


1. Strava a črevný mikrobióm

Imunita sa buduje v črevách, a to až neuveriteľných 70%! V našom zažívacom trakte sa nachádza asi sto triliónov mikróbov, ktoré sa ako celok nazývajú črevný mikrobióm. Pokiaľ mikrobióm živíme zdravými potravinami je v rovnováhe, funguje správne a:

  • Produkuje vitamíny a živiny
  • Rozkladá komplexné sacharidy
  • Buduje imunitný a nervový systém

Ak sa naopak o mikrobióm dlhodobo nestaráme a živíme ho nezdravou stravou (priemyselne spracované potraviny, cukor, alkohol), užívame často antibiotiká, môže sa to prejavovať oslabenou imunitou a bežnými ochoreniami a neskôr prepuknúť do chronických chorôb ako alergie, astma, cukrovka, rakovina. Pokiaľ vás téma mikrobiómu zaujíma viac, odporúčam sledovať tento blog.

Preto stravu nielen u detí toľko riešim a snažím sa o veľký prísun kvalitného lokálneho a sezónneho ovocia, zeleniny, obilnín a strukovín. Na zdravý mikrobióm má pozitívny vplyv aj dostatočný príjem probiotíkprebiotík v prírodnej podobe.

U najmenších bábätiek je najlepším zdrojom všetkých probiotík, vitamínov, minerálov, živín, proteínov a ďalších hodnotných látok predovšetkým materské mlieko.

Probiotiká sú prospešné baktérie v tele a chránia pred plesňami, zlými baktériami a kvasinkami. Dopĺňame ich prírodnou formou, a to najmä:

  • Kvasenou zeleninou, tzv. Pickles: je najprirodzenejším zdrojom vitamínu C v jesennom a zimnom období, obsahuje baktérie mliečneho kvasenia, ktoré podporujú zdravú črevnú mikroflóru a posilňuje imunitu. Jednoducho si ju pripravíte aj doma a viete, čo v nej máte. Snažím sa ju pridávať aspoň každý druhý deň k hlavnému jedlu. Vhodná je od cca 2 rokov.
  • Kvasenými mliečnymi výrobkami: Jogurt, kefír, podmaslie, cmar, acidofilné mlieko.
  • Bryndzou: keď sme na Slovensku 🙂
  • Kyslou kapustou: Ak je to možné, snažím sa ju tiež pripraviť doma. Ale samozrejme ju aj kupujem, keďže jej spotreba je u nás v zime dosť veľká 🙂 pričom hľadám opäť domáce biozdroje bez zbytočných aditív, napríklad farmárske trhy, tržnice, bedničky atď.

Prebiotiká sú predovšetkým vláknina v ovocí, zelenine, orechoch a strukovinách. Ich funkciou je hlavne transport probiotík na miesto, kde sa majú dopraviť.

S nástupom jesene nasadzujem ešte vitamín D v podobe rybieho oleja. Ten obsahuje aj iné prospešné látky ako omega 3, vitamín A, E. Detská verzia rybieho oleja je vhodná od 3 rokov. Samozrejme existujú rôzne značky a podoby, z ktorých si môžete vybrať a budú vám vyhovovať.

2. Pohyb na čerstvom vzduchu

Deti by mali byť denne aspoň 30 minút na vzduchu. Snažím sa držať pravidla, že neexistuje zlé počasie, iba nesprávne zvolené oblečenie. Vonku sa lepšie okysličí mozog, keďže vzduch v interiéri býva často znečistený najmä nedostatočným vetraním.

3. Spánok

Nechcem písať ako dlho by malo ktoré dieťa podľa veku spať, lebo ani u nás to nie vždy platilo. Vždy sa snažím, aby boli dostatočne odpočinutí a vytváram pre to vhodné podmienky. Napríklad naše deti musia mať pri poobednom spánku zatiahnuté rolety, inak zaspávajú dlhšie.


4. Otužovanie

Otužovať sa dá nielen studenou vodou, ale aj vzduchom. Na začiatok stačí neprekurovať miestnosti v byte či dome. Ideálna je teplota okolo 21 stupňov. A druhým spôsobom je neobliekať zbytočne veľa vrstiev. Dieťaťu stačí toľko vrstiev ako máme my. Raz som dokonca čítala, že im môžeme dať o jednu vrstvu menej, lebo sa viac hýbu a majú vyššiu teplotu tela. To už ale nechám na každého zvážení. 

Otužovať studenou vodou by sa deti mali začať až keď to sami začnú chcieť. 

5. Obmedzovanie stresu

U detí je to najmä rodinná pohoda, príjemná atmosféra doma, rešpektujúci a láskavý prístup rodičov.

Prvá pomoc, keď na nás niečo lezie

Keď zbadám, že začínajú soplíky nasadzujem ďalšie prírodné zbrane. 


1. Domáci med od včelára a miešaný med s propolisom, peľom a rakytníkom

Med sa označuje aj ako prírodné antibiotikum. Náš slovenský dedko je včelár, takže máme prísun skutočne kvalitného medu. Vyrába aj miešané liečivé medy s propolisom a peľom. Minulý rok na môj popud pridal aj rakytník a vznikla takáto vitamínová bomba. 

Včelí peľ je najväčší prírodný antioxidant a obsahuje vitamíny A, C, D, E, proteíny, viac ako 20 aminokyselín, minerálnych látok a skoro 200 živín. Pomáha pri anémii, pri zápche, kožných problémoch, na podporu imunity, zabraňuje únave alebo zlepšuje chuť do jedla.

Propolis je ďalší vzácny produkt včiel, ktorý je zdrojom množstva prospešných látok pre náš organizmus.

My tento miešaný med pridávame do ranných jogurtov alebo kaší 2 až 3krát týždenne postupne vo veľmi malých množstvách zhruba od 2 rokov. Ak by ste ho chceli vyskúšať, kľudne mi napíšte a dám kontakt na nášho dedka 🙂

V Chorvátsku je veľmi populárny aj šalviový med, ktorý je takmer dvojnásobne drahší než ten bežný. Pripisujú sa mu ešte silnejšie liečivé účinky. Pokiaľ sa chystáte na dovolenku napríklad na Krk, nezabudnite si ho priniesť ako suvenír 🙂 Pýtajte si med od kadulje (kadulja – šalvia). Odporúča sa jesť po malých lyžičkách, aby sa do tela dostalo čo najviac prospešných látok.

2. Difúzovanie a éterické esenciálne oleje

S difúzovaním a voňavými olejčekmi začínam ešte len túto zimu. Dajú sa použiť aj na telo alebo užívať vnútorne. Ja som si vybrala túto sadu, ktorá sa nazýva aj voňavá domáca lekárnička. Obsahuje 10 základných olejov, ktoré sa dajú použiť nielen na difúzovanie, bolesť hlavy, podporu imunity, pri teplote alebo zlepšiť stav pri nádche, ale aj na čistenie domácnosti, ba dokonca aj pri premnožení mravcov v byte – pepermintový olej.

Pri deťoch treba byť s používaním jednotlivých olej opatrní a poriadne si naštudovať všetky potrebné informácie. Taktiež je dôležité, aby oleje nemali v dosahu, nakoľko sa jedná o silné a účinné koncentrácie.

3. Inhalácia fyziologického roztoku alebo roztoku Ambrobene

Inhaláciu som objavila až pri deťoch. V Chorvátsku je veľmi populárna. A nie, neinhaluje sa tu morská voda 🙂 a ani sa tu nedá kúpiť Vincentka. Ale inhaluje sa úplne obyčajný fyziologický roztok, ktorý dostať za pár kún v lekárni. 

Náš inhalátor – cestovná verzia značky Omron

Okrem neho mám v zásobe ešte niečo silnejšie, keby bolo potrebné, a to Ambrobene. Nemám ho dlho a zatiaľ sme ho ešte neotvorili. Jeho výhodou je, že otvorený má dlhšiu trvanlivosť než napríklad Vincentka.

Fyziologický roztok a inhalačný roztok Ambrobene


4. Vyplachovanie nosa fyziologickým roztokom a striekačkou

Skvelá vec pri najmenších deťoch, ktoré ešte toľko neprotestujú. Keď vidím, že prichádzajú soplíky, snažím sa aspoň 2-4krát denne naplniť injekčnú striekačku s dvojitým otvorom a prepláchnuť nos fyziologickým roztokom. S dvojitým preto, aby sa zbytočne poškodila nosná sliznica.

Veľké množstvo hlienov sa vyplaví z nosa preč a na dlhší čas máme pokoj s odsávaním a utieraním. A hlavne sa pravidelným prečisťovaním nosa rýchlejšie zbavíme nádchy.


5. Rakytník a rakytníkový čaj

Plody rakytníka majú vysoký obsah vitamínu C a my ho konzumuje už v spomínanom miešanom mede, alebo vo forme sirupu, napríklad od Weledy.

Okrem toho si z neho varíme čaj. Dá sa kúpiť aj rakytníkový čaj pre deti

Dnes je už možnosť si kúpiť na internete celý konárik rakytníku s plodmi, uskladniť v mrazničke a konzumovať celé bobuľky, keď potrebujeme.

Čo chcem skúsiť 

Na podporu imunity existujú ešte ďalšie metódy, ktoré som ešte nemala možnosť vyskúšať, ale možno inšpirujem vás, alebo sa podelíte s vašimi skúsenosťami.

  • Domáci mliečny kefír

Na jeho výrobu sú potrebné kefírové zrná a mlieko, ktoré sa fermentujú. Je to podobná alchýmia ako kváskovanie. Treba dávať pozor na kvalitu zŕn, mlieka, teplotu atď.

  • Domáci vodný kefír

Vodný kefír sa pripravuje z kryštálov TIBICOS, cukru a vody. Je to zdravý probiotický nápoj, ktorý má opäť množstvo pozitívnych vplyvov na náš organizmus. 

  • Schüsslerove soli

Jedná sa o homeopatiká FERRUM PHOSPHORICUM rôznych čísel s rôznymi účinkami, ktoré pomáhajú pri prepuknutí choroby. Dozvedela som o nich len nedávno, preto ich nemám odskúšané. Ak vás táto téma zaujíma, podrobnejšie si o nich môžete prečítať tutu.

Ak už choroba prepukla

Samozrejme nikdy nepodceňujeme návštevu lekára. Ale už po nejakých skúsenostiach máme doma aj domáci CPR test pre rozlíšenie bakteriálnej infekcie, aby sme si sami overili, či sú naozaj k liečbe potrebné antibiotiká a lekár nám CPR test neurobí.

V našej domácej lekárničke máme aj homeopatické čípky na teplotu Viburcol, paracetamolové a ibuprofenové čapíky, ak by boli naozaj potrebné.

Pokiaľ sa jedná o naozaj malé, ale aj väčšie deti, určite treba vyhľadať lekára.

Verím, že ste si v mojich tipoch našli niečo nové aj pre vaše deti, ktoré vyskúšate a poteší ma, ak sa podelíte v komentoch alebo na sociálnych sieťach aj s vašimi radami ako podporiť imunitu prírodnou cestou.

Ak ste sa dočítali až sem, tak naozaj ďakujem 🙂 a prajem vám odolnú imunitu a veľa zdravíčka 🙂

Erika

Erika Bistrović
Mojimi vášňami sú deti, prístup k nim a k ich emóciám a fungovanie detského mozgu. Ukazujem rodičom cestu, ako vďaka poznatkom z neurovied, kontaktného a vnímavého rodičovstva, mať láskyplný a harmonický vzťah so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.