Pojmy ako slow fashion, fast fashion, udržateľná móda, handmade a domáca tvorba na nás vyskakujú zo všetkých strán a médií. To ako chrániť našu planétu pred ďalším návalom nekvalitného textilu z lacných aj drahších reťazcov, na ktorom častokrát pracovali ázijské deti v dehonestujúcich podmienkach, môže mať niekoľko podôb.
Okrem podpory domácich malých producentov, ktorí vyrábajú oblečenie pre deti aj dospelých, sa môžeme rozhodnúť aj pre znovupoužitie už existujúcich kúskov. A to buď zo second handov alebo formou SWAPu.
Čo sa týka sekáčov, rada by som vyzdvihla dva online shopy. Jeden je anglický Loopster, ktorý má v ponuke krásne značkové detské oblečenie. Doručuje aj na Slovensko za cenu cca 6£ alebo sledovaná zásielka stojí cca 10£. Druhý je slovenská Brumla, kde z domu tiež nakúpite za dobré ceny a dvakrát týždenne dopĺňajú tovar v online eshope, ktorý dovážajú z Anglicka. Vyskúšala som a bola som spokojná.
Ďalšou možnosťou ako odbremeniť planétu od ďalšieho textilu a pomôcť si navzájom je SWAP. Ide o akciu, kde sa uskutočňuje výmena oblečenia, hračiek, kníh, a dnes už aj rastlín, nábytku alebo elektroniky.
V Chorvátsku tento druh výmeny ešte nie je populárny, tak som sa rozhodla ho zorganizovať práve s detským oblečením, ktoré sa najviac mení. K tomu som pridala hračky, topánky a veci s deťmi spojené.
Originálny SWAP má svoje pravidlá, ktorých sme sa my striktne nedržali. Ako napríklad vyberať vstupné, len určitý počet oblečenia alebo po SWAPe si oblečenie vziať naspäť domov. Takže v mojom popise tipov ako zorganizovať SWAP budem uvádzať ako sme to mali my a ako to funguje inde.
Najpopulárnejšie SWAPy sú práve tie s oblečením. SWAP funguje na princípe prinesenia najlepších kúskov zo šatníka, ktoré už nepotrebujete a ktorých počet býva obmedzený na približne 10 kusov. Za vstup sa platí symbolický poplatok, aby sa organizátorom pokryli náklady.
SWAPujú sa aj iné komodity, ako knihy, bytové doplnky, kuchynské potreby.
Na začiatok je potrebné nájsť primeraný priestor, kde by sa výmena mohla uskutočniť. Ja som ju organizovala v priestoroch jednej neziskovej organizácie, ale možností je viacero: požiarna zbrojnica, telocvičňa, priestory školy, škôlky, obecného/mestského úradu, detského centra, atď.
Priestor je potrebné vybaviť stolmi a stojanmi s vešiakmi, ktoré sa rozdelia na kategórie. My sme pri detskom oblečení triedili podľa veľkostí a na zem sme poukladali na jedno miesto topánky a vedľa knihy s hračkami. Zimné bundy boli na stojanoch s vešiakmi.
Poradím vám, že je lepšie sa s niekým spojiť, aby ste výmenu nemali len na svojich ramenách. Nás bolo viacej a som rada, že som pri dvoch deťoch nemusela všetko riešiť úplne sama. Niektorí z nás pomáhali vecičky roztrieďovať, jeden človek vítal ľudí a usmerňoval. V záverečnej fáze upratovania tiež prišla každá ruka vhod.
Tento bod je veľmi dôležitý a je potrebné si ho dobre premyslieť. Podľa toho, čo SWAPujete, je dôležité zacieliť reklamu. My sme si vybrali reklamu na Facebooku a konkrétne rodiny s deťmi. Ale ja som cielila reklamu na mamičky od 20 do 45 rokov a do záujmov som pridala pojmy ako dieťa, výchova, detstvo, hračky.
Okrem toho sme premýšľali vyrobiť plagátiky a zaniesť na nástenky k pediatrom, do škôlok a škôl, poprípade rozdávať ich na ulici. Ale nakoniec na to neostal čas. Náhodou ale na mňa narazilo Rádio Rijeka a urobili so mnou rozhovor práve o SWAPe, takže aj taká reklama bola skvelá 🙂
Myslíme si, že práve vďaka Facebooku k nám prišlo okolo 50 až 70 ľudí. Niektorí už po druhýkrát. Veríme, že časom sa o tejto akcii dozvie viac ľudí najmä osobných odporúčaním a nášho SWAPu sa bude v budúcnosti zúčastňovať stále väčšie množstvo rodín s deťmi.
Náš SWAP mal trochu iný výstup než ten klasický, kde je povolené doniesť určité množstvo kusov a nevymenené odevy sa berú naspäť domov. My sme to obmedzili len tým, že oblečenie a hračky majú byť vo výbornom stave, čo znamená vyprané, čisté, bez poškodení.
Bohužiaľ sme dostali aj také oblečenie a hračky, ktoré tomu nezodpovedali a my sme ich museli nakoniec vyhodiť.
SWAP sme organizovali s charitatívnym účelom. Oblečenie k nám rodičia priniesli a už viac nezobrali späť. Tie veci, ktoré si nikto nevzal a ostali nám, sme darovali chorvátskej ADRE – humanitárna a rozvojová organizácia. Tá ich potom ďalej rozdáva v chorvátskom vnútrozemí – Slavónii alebo posiela do Afriky.
Časť novorodeneckého oblečenia sme darovali pôrodnici, kde prijímajú najmenšie veľkosti bodičiek a pyžamiek.
Okrem toho sme premýšlali zbytok oblečenia odniesť do HM alebo podarovať do detských domov.
SWAP sme doteraz organizovali dvakrát. Na jar a na jeseň. V takýchto intervaloch to plánujeme aj do budúcnosti a radi by sme pridali aj SWAP pre dospelých. Dúfam, že som vám dodala odvahu uskutočniť niečo podobné aj u vás, lebo takéto akcie majú určite zmysel. Nie len pre vaše peňaženky, ale aj pre naše životné prostredie.